15 لیتر بنزین 1500 تومانی برای هر کارت ملی

به گزارش مجله آراد، وزیر نفت صبح امروز از نمایشگاه توانمندی ها و دستاورد های جهاد دانشگاهی بازدید کرد.

15 لیتر بنزین 1500 تومانی برای هر کارت ملی

به گزارش ایسنا، جواد اوجی صبح امروز با حضور در محل نمایشگاه های تخصصی از غرفه های توانمندی جهاد دانشگاهی مرتبط با صنعت نفت و گاز بازدید کرد.

در این بازدید حمیدرضا طیبی - رییس جهاد دانشگاهی، حمیدرضا گلپایگانی - مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران، محسن خجسته مهر - مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و ابوذر شریفی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت نیز او را همراهی کردند.

جواد اوجی در جمع خبرنگاران با تشریح جزییات طرح یارانه بنزین و با بیان اینکه دولت سیزدهم قصد افزایش قیمت بنزین را ندارد، گفت: این دولت مصمم است به آن دسته از افرادی که صاحب خودرو نیستند و تا به امروز از یارانه بنزین بی بهره مانده اند، یارانه بدهد. درحقیقت دولت قصد دارد که بنزین را به صورت عادلانه بین همه مردم توزیع کند و همه هموطنان از این نعمت بهره مند شوند.

وی ادامه داد: اقدامات کارشناسی این طرح در دست انجام است، قرار است در ابتدا این طرح در جزایر کیش و قشم به صورت پایلوت و آزمایشی اجرا و پس از آن نیز در سراسر کشور اجرا شود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ افزایش قیمتی در کار نیست، شرح داد: تمام مردم چه کسانی که صاحب خودرو هستند و چه کسانی که خودرو ندارند، بر حسب کارت ملی و با شرایط اینکه یک سال در ایران اقامت داشته باشند، 15 لیتر بنزین 1500 تومانی دریافت خواهند کرد که می توانند یا از آن استفاده کنند یا از اعتبار آن بهره مند شوند.

او در پاسخ به این سوال که آیا این طرح برای دولت بار اقتصادی ندارد، گفت: قرار است در این طرح همه مردم از یارانه بنزین استفاده کنند و جزو طرح هایی است که برای دولت هزینه دارد، ولی در نهایت همه مردم بهره مند خواهند شد.

وزیر نفت با بیان اینکه امروز توفیق داشتیم از دستاورد ها و توانمندی های جهاد دانشگاهی بازدید کنیم گفت: اگرچه از قبل با مجموعه جهاد دانشگاهی و فعالیت های آن آشنا بودم، اما امروز که دستاورد ها و توانمندی های این مجموعه را به خصوص در صنعت نفت و گاز دیدم، بسیار شادمان شدم. امیدواریم بتوانیم از ظرفیت این بخش بیشتر استفاده کنیم و قطعا وزارت نفت از این مجموعه حمایت خواهد کرد.

وی در ادامه به چندین تفاهم نامه ای که امروز مابین وزارت نفت و جهاد دانشگاهی منعقد شد اشاره کرد و گفت: در راستای احتیاج های صنعت تفاهم نامه هایی منعقد کردیم که مهمترین آن نمک زدایی نفت خام به خصوص در میدان آزادگان بود. با احداث این مجموعه قطعاً روزانه بیش از 50 هزار بشکه نفت تولید خواهد شد.

اوجی به تفاهم نامه هایی در خصوص نوسازی تجهیزات حفاری نیز اشاره کرد و گفت: احتیاج به نوسازی و بازسازی در تجهیزات حفاری داشتیم. تفاهم نامه آن نیز با جهاددانشگاهی منعقد شد. با همت و توانی که جهاد دانشگاهی در این بخش دارد، ناوگان حفاری شرکت ملی طی پنج سال بازسازی و نوسازی خواهد شد که 100 تا 150 میلیون دلار بار اقتصادی خواهد داشت.

وی همچنین اضافه نمود: برنامه ما استفاده از توان و ظرفیت های شرکت های دانش بنیان و جهاد دانشگاهی است. طی فراخوانی برای برطرف احتیاج های صنعت، قطعا از ظرفیت شرکت های دانش بنیان استفاده خواهیم کرد تا مسائل صنعت حل شود. وزارت نفت نیز قطعاً از آن حمایت خواهد کرد.

بیش از 5500 حلقه چاه بر روی میادین نفتی و گازی وجود دارد

وزیر نفت با بیان اینکه بیش از 5500 حلقه چاه بر روی میادین نفتی و گازی داریم، گفت: بیش از 700 حلقه از این چاه ها کم بازده هستند که افت تولید پیدا کردند. امیدواریم با دانش و فناوری و حضور شرکت های دانش بنیان در این بخش، بهره وری این چاه ها را افزایش دهیم که با این اقدام سرمایه هنگفتی برای وزارت نفت ذخیره خواهد شد.

وی اضافه نمود: هر حلقه چاه در خشکی با تاسیسات 10 تا 12 میلیون دلار برای وزارت نفت هزینه دارد. اگر چاه های کم بازده احیا شوند و تولیداتشان را بالا ببریم، هزینه های کمتر و تولید بیشتر خواهیم داشت.

وی در ادامه گفت: امروز با عقد قرارداد تامین 59 دستگاه لوله مغزی سیار که بسیار مورد احتیاج صنعت است، از طریق جهاد دانشگاهی برای صنعت رقم خواهد خورد. امیدواریم دیگر احتیاج های صنعت نیز از طریق این مجموعه برطرف شود.

برداشت 705 میلیون مترمکعب گاز از میدان گازی پارس جنوبی

اوجی در بخش دیگری از صحبت هایش اضافه نمود: بالاترین میزان برداشت گاز از میدان گازی پارس جنوبی از ابتدای بهره برداری آن تا به امروز رقم خورد و بیش از 705 میلیون متر مکعب از این میدان گاز برداشت کردیم که رکورد نوی از تولید گاز در میدان پارس جنوبی است.

وی با اشاره به تامین سوخت مایع نیروگاه ها نیز گفت: امسال در سه ماهه پاییز سوخت مایعی که از طریق وزارت نفت برای نیروگاه ها تامین شده، 26 درصد بوده است؛ در حالی که کل سال گذشته این رقم 33 و 34 درصد بود. این نشان می دهد روزانه 20میلیون متر مکعب گاز بیشتری به نیروگاه ها داده ایم و از آن طرف هم در مصرف فرآورده صرفه جویی شد و هم در کاهش خصوص آلودگی کلانشهر ها موثر بود.

کاهش مصرف میعانات گازی

به گفته وی ابتدای پاییز امسال دغدغه میعانات گازی داشتیم که با یک ابتکار مصرف میعانات گازی را در کشور کاهش دادیم و هم رقم صادرات میعانات گازی تبدیل به یک رکورد شد.

وی اضافه نمود: فرایند صادرات نفت خام، میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و فراورده های نفتی در این 9 ماهه 1400 رقم قابل قبولی بوده و چند برابر سال گذشته است. همچنین وصول مطالبات ارزی ما نیز بسیار خوب بوده است که با عقد قرارداد های نو در این حوزه و استفاده از تمام ظرفیت های دانش بنیان این فرایند رو به بهبود خواهد بود.

وزیر نفت خاطر نشان کرد: در پایان برنامه ششم قرار بود حداقل گاز شیرینی که در خطوط شبکه تزریق می کنیم، یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب در روز باشد، ولی متاسفانه به دلیل عدم سرمایه گذاری در چند سال گذشته ظرفیت آن در حال حاضر بالغ بر 840 میلیون متر مکعب است. با آغاز دولت سیزدهم وزارت نفت برنامه افزایش تولید ظرفیت گاز را در دستور کار خود قرار داد. تکمیل فاز های پارس جنوبی و سایر میادین مشترک نفت و گاز نیز در دستور کار است و قرارداد هایی در این خصوص منعقد شده است.

اوجی به بهینه سازی مصرف گاز و انرژی نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه اقدامات خوبی اجرا شده است. چند روز از دی ماه گذشته است و بر اساس گزارش های هواشناسی سردترین روز های سال را می گذرانیم. خوشبختانه در هیچ نقطه ای از کشور کمبود و قطعی گاز نداشتیم.

وی در بخش دیگری از صحبتهایش از انجام قرارداد سوآپ گازی که بین ترکمنستان و آذربایجان طی دو هفته آینده انجام خواهد شد خبر داد.

اوجی با بیان اینکه امروز هیچگونه کاهش و افت تولید گاز در مصارف خانگی و نیروگاه آن نداریم، گفت: از مردم خواهش میکنیم که در بحث صرفه جویی به دولت کمک کنند. هر متر مکعب گازی که تولید می شود و زحمات زیادی می برد و هزینه بسکمک بابت آن پرداخت می شود.

وزیر نفت در ادامه گفت: وزارت نفت وظایف و مسئولیت های اجتماعی در استان های نفت خیز و گاز خیز دارد. وزارت نفت در سراسر کشور تعهدات خوبی را پذیرفته است و در این چند ماه نیز اعتبارات خوبی به بخش های مختلف اختصاص داده تا مردم هم از نعمت آن بهره مند شوند.

به گفته وی در بخش نیروی انسانی نیز از ظرفیت دانشجویان ممتاز دانشگاه نفت و بازنشستگان صنعت نفت استفاده خواهد شد و به این حوزه توجه ویژه ای داریم.

وی شرح داد: هرچه در توان داریم در بحث فروش نفت خام، فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی به کار می گیریم. توفیقات خوبی هم در این زمینه داشتیم. منتظر نتیجه مذاکرات نبوده ایم و به طور جدی کار های خودمان را انجام می دهیم. در هیچ حوزه مثل صنعت نفت بهره وری و طرح های اقتصادی وجود ندارد. طرح های این صنعت زودبازده و کم ریسک هستند و کار های بسکمک داریم که به قرارداد تبدیل شده است.

او در پاسخ به این سوال که وزارت نفت بعد از حمله سایبری به جایگاه های سوخت چه اقداماتی در این راستا انجام داده است گفت: از بعد سخت افزاری و نرم افزاری تمام تمهیدات لازم اندیشیده شده است که دیگر دچار این موارد نشویم و دشمن هم نتوانست به هدف خود برسد و با تدابیری که در سامانه سوخت اجرا شده قول می دهیم شاهد چنین وضعیتی نباشیم.

بر این اساس، تفاهم نامه های امضا شده شامل امکان سنجی و برنامه ریزی بازسازی و تعمیرات اساسی و تأمین تجهیزات بر اساس شرایط دستگاه های حفاری و اعلام احتیاج شرکت ملی حفاری ایران بین شرکت ملی حفاری ایران و جهاد دانشگاهی و تفاهم نامه انجام خدمات مشاوره تصفیه پساب صنعتی واحد بهره برداری نفت قشم برای تخلیه به محیط پذیرنده بر اساس استاندارد های ملی کشور با استفاده از روش های ترکیبی و بیولوژیکی بین شرکت نفت فلات قاره ایران و جهاد دانشگاهی بود.

نمایشگاه توانمندی ها و دستاورد های جهاد دانشگاهی از روز گذشته در محل نمایشگاه های تخصصی واقع در بوستان مصاحبه آغاز به کار کرد. این نمایشگاه تا 9 دی ماه پذیرای علاقه مندان است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 بهمن 1400 بروزرسانی: 14 بهمن 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2070

به "15 لیتر بنزین 1500 تومانی برای هر کارت ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 لیتر بنزین 1500 تومانی برای هر کارت ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید