هم میوه بادام و هم چوب مرغوب؛ نهال هایی برای یک تجارت پرسود!

به گزارش مجله آراد، آیا می دانید که می توانید با خرید انواع ارقام نهال بادام، هم میوه های مرغوب و باکیفیت پرورش کنید و هم از چوب درخت بادام بهره برداری داشته باشید؟ وقتی نهال بادام، رشد می نماید و به درختی بالغ تبدیل می گردد، هم برای برداشت میوه، برترین ثمر را دارد و هم می توان از چوب آن استفاده کرد. این یعنی خرید نهال بادام از هر جهت به نفع باغداران است.

هم میوه بادام و هم چوب مرغوب؛ نهال هایی برای یک تجارت پرسود!

چوب بادام از درخت بادام به دست می آید؛ البته در بیشتر موارد، درختان بادام به علت فراوری آجیل خوشمزه ای که همه افراد از آن لذت می برند، شناخته شده اند. چوب بادام درجه یک، به عنوان هیزم بسیار کاربرد دارد. چندین ویژگی در سوزاندن چوب بادام وجود دارد که آن را جایگزینی عالی، حتی به جای چوب درخت بلوط می سازد. چوب بادام، یک چوب عالی برای سوزاندن است و جایگزین ملایم تری برای سایر چوب های درختان میوه، مانند چوب درختان گیلاس یا سیب است.

کاربرد چوب درختان بادام برای هیزم

چوب بادام از درخت بادام به دست می آید که از تیره Prunus است و گروهی از زیرشاخه های آن با ارقام درختان گیلاس و آلوچه مشترک است. درخت بادام در اصل، بومی ایران و سایر منطقه ها خاورمیانه است اما امروزه در همه کشورهای دنیا رشد می نماید. درخت بادام در شرایط آب و هوایی مدیترانه ای رشد می نماید و بیشترین بادام را در مکان هایی با این آب و هوا فراوری می نماید. درخت بادام، کمیاب تر از درختان بلوط است، به همین علت است که از بلوط برای هیزم، چندان استفاده نمی گردد.

با وجود اینکه درخت بادام می تواند در شرایط خشکی و گرما به خوبی رشد کند، اما خشکسالی های بزرگ بر پایداری درختان بادام تأثیر می گذارد و در نهایت منجر به آسیب های زیاد به باردهی باغ بادام می گردد.

پس از رشد شکوفه ها و گل های سفید و صورتی بادام در بهار، میوه بادام روی درخت رشد می نماید. 7 تا 8 ماه زمان احتیاج دارد تا بادام ها به میوه های کامل تبدیل شوند. درخت بادام حدود 5 یا 6 سال پس از کاشت به بلوغ کامل می رسد. وقتی احتیاج باشد که باغ های قدیمی بادام، اصلاح شوند و نهال های تازه در باغ کاشته گردد، چوب درختان به عنوان هیزم مصرف می شوند.

از آنجایی که تعداد بیشتری از باغداران، در درجه اول به پرورش میوه بادام فکر می نمایند تا پرورش چوب مرغوب بادام، در حال حاضر باغ های کمتری وجود دارد که با اهداف پرورش چوب مرغوب فعالیت کند. در این فرآیند، درختان موجود برای تبدیل به هیزم، حجم کمی دارند که باعث کاهش عرضه نیز می گردد. اینها بعضی از دلایل مهمی هستند که نشان می دهند چرا از چوب بادام، زیاد استفاده نمی گردد.

درباره مزایای تهیه هیزم با چوب بادام

چوب بادام بسیار شبیه به چوب بلوط است. هر دو چوب، سخت هستند، به روش های مشابهی می سوزند، و هر کدام آتش داغ تری را فراوری می نمایند که به آرامی با حداقل خاکستر می سوزد. چوب بادام با درجه حرارت بالاتر از هیزم رایج چوب بلوط می سوزد.

مزایای مهمی برای استفاده از چوب بادام در مقابل چوب بلوط وجود دارد. خشک کردن درختان بادام تازه قطع شده، فقط یک سال طول می کشد، در حالی که برای درخت بلوط، بسته به تنوع آنها ممکن است بیش از دو برابر بیشتر طول بکشد. این فرآیند خشک کردن، صرف نظر از چوبی که استفاده می کنید، بسیار حیاتی است.

چوب بادام نسبت به چوب های دیگر، متراکم تر و چالش برانگیزتر است. به علت این تراکم، هیزم با منبع درختان بادام برای استفاده در اجاق های هیزمی یا گرمایشی، عالی است. زمان بیشتر در سوختن، گرمای بیشتر و کمبود خاکستر، چوب بادام را برای اجاق های هیزمی مناسب می نماید. به عنوان یک چوب مخصوص سوختن، بادام در مقایسه با سایر چوب های درختان میوه مانند گیلاس یا هلو، دود سبک تری فراوری می نماید. با این ویژگی، چوب بادام برای طبخ انواع گوشت ها، بسیار عالی است.

چوب بادام، گران قیمت است؛ و حتی یکی از گران ترین چوب ها است که اغلب دو برابر بلوط، قیمت دارد. هزینه بالاتر به این علت است که چوب بادام یک چوب سخت است و عرضه آن در حال کاهش است. هیزم بادام به عنوان یک چوب قابل سوختن، با سایر چوب های درختان میوه قابل مقایسه است. چوب بادام به علت مقدار کوچکتر درختان، در کاربردهای تجاری دیگر استفاده نمی گردد. این ویژگی بعلاوه چوب درختان بادام برای نجاری و ساخت اشیاب تزئینی کوچک، کاسه و مبلمان کوچک کاربرد دارد.

مزایای پرورش میوه بادام با خرید برترین ارقام نهال بادام

خرید برترین نهال بادام

با خرید برترین نهال بادام می توانید بادام ها و میوه های مرغوب پرورش دهید؛ این می تواند شامل بادام شیرین و حتی بادام تلخ باشد. انواع نهال بادام امروزه در بازار موجود است و هر کدام بسته به ارقام مختلف، بومی کشور ایران، آسیای مرکزی و جنوب غربی و کالیفرنیا می باشند. هر کدام نهال های میوه دارای ویژگی های منحصربه فرد خود هستند. اگر انتخاب درستی برای خرید نهال بادام داشته باشید، بیشتری باردهی را خواهند داشت.

مغز بادام به صورت خام یا فرآوری شده در تهیه محصولات خوراکی هایی شامل کره، آرد، عصاره، روغن، شربت و شیر مصرف می گردد. روغن بادام به عنوان طعم دهنده در محصولات آماده طبخ، عطرسازی و داروها استفاده می گردد. روغن بادام شیرین برای تهیه انواع کرم ها و لوسیون های آرایشی استفاده می گردد.

می بینید که اگر باغ بادام پرباری داشته باشید، احتیاج بخش های وسیعی از صنایع کشور را برآورده می سازید. با خرید نهال بادام خوشه ای و خرید نهال بادام اصلاح شده می توانید بادام های زیادی پرورش دهید.

احتیاجهای درختان بادام در آب و هوای مدیترانه ای با تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل و مرطوب، به برترین شکل برآورده می گردد. دمای مطلوب برای رشد آنها بین 15 تا 30 درجه سانتیگراد (60 تا 85 درجه فارنهایت) است و جوانه های درختان برای گذراندان دوره خواب، احتیاج سرمایی، بین 300 تا 600 ساعت، دمایی کمتر از 7 درجه سانتیگراد (45 درجه فارنهایت) دارند.

درختان بادام زمانی برترین رشد را خواهند داشت که در خاک های لومی عمیق و با زهکشی خوب کاشته شوند، اگرچه می توانند در برابر خشکسالی نیز مقاومت نمایند و در خاک های ضعیف نیز رشد متوسطی داشته باشند.

اگر درختان بادام را در منطقه ها محافظت شده از یخبندان و باد بکارید، برای آنها بسیار پرسود خواهد بود؛ زیرا درختان زود شکوفا می شوند و بنابراین در معرض آسیب ناشی از یخبندان دیررس قرار ندارند. درختان معمولاً بعد از 3 تا 4 سال، محصول فراوری می نمایند و محصول آجیل پس از شکوفه دهی، در پاییز رشد می کند. رشد و میوه دهی درختان بادام، بیشتر به وسیله جوانه زدن است.

مراقبت و نگهداری عمومی درختان بادام با استفاده از یک لایه مالچ در اطراف پایه نهال ها برای جلوگیری از رشد علف های هرز، و حفظ رطوبت خاک امکان پذیر است. پوشش مالچ باید در اطراف درخت در شعاع 1 متری پخش گردد. سعی کنید بین مالچ و تنه نهال، کمی فاصله بگذارید تا از پوسیدگی تنه جلوگیری کنید. علاوه بر این، کوددهی مناسب، باید یک بار در بهار، قبل از رشد تازه و بار دیگر در پاییز، انجام گردد.

انواع نهال بادام که می توانید برای خرید انتخاب کنید

 • نهال بادام سوپرنوا
 • نهال بادام یلدا
 • نهال بادام شاهرودی 12
 • نهال بادام سامان
 • نهال بادام تاجری
 • نهال بادام پسته ای
 • نهال بادام مامایی
 • نهال بادام فرانیس
 • نهال بادام شکوفه (نهال دیرگل)
 • نهال بادام سهند (نهال بادام سنگی)
 • نهال بادام ربیع
 • نهال بادام آذر
 • نهال بادام حریر
 • نهال بادام اسکندر(نهال زودبازده)
 • نهال بادام شمشیری (نهال بادام پربازده و زودبازده)
 • نهال بادام شاهرودی 7
 • نهال بادام شاهرودی 21 دیرگل

خرید برترین نهال های پیوندی بادام شناسنامه دار از نهالستان پالیز

بادام شناسنامه دار

اگر در پی برترین نهالستان کشور برای خرید نهال بادام پربازده هستید، می خواهید باغ قدیمی خود را به روزرسانی کنید و اگر به فکر راه اندازی باغ بادام تازه هستید، ما در کنار شما هستیم. بی تردید می توانید بهره برداری خوبی از باغ خود داشته باشید. بسیار لذت بخش است زمانی که محصول باغ خود را برداشت می کنید و از فروش آن سود خوبی به دست می آورید؛ و از طرفی، چه بسا بتوانید بادام های باغ خود را پیش فروش کنید!

نهالستان پالیز، مرجع پرورش نهال بادام و نهال میوه است و مجوزهای سلامت را برای نهال ها دریافت کرده است. هر کدام از ارقام نهال بادام را که از این نهالستان خریداری کنید، منفعت خوبی عایدتان خواهد شد. خرید نهال بادام شناسنامه دار و مجوزدار، به صورت عمده برای هر شرایط آب و هوایی در شهرهای ایران در طریق نهالستان پالیز امکان پذیر است.

نهالستان پالیز، برترین مرجع برای خرید نهال میوه، خرید نهال بادام و خرید نهال گردو است. خدمات دیگر این نهالستان شامل مشاوره خرید نهال، مشاوره و هدایت کاشت نهال و مراقبت از نهال ها می باشد.

برای خرید عمده نهال بادام شناسنامه دار و ثبت سفارش می توانید به وبسایت نهالستان پالیز https://paliznahal.ir/ مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا ارتباط با مشاوران ما به صورت رایگان و همه روزه میتوانید به وسیله راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: واحد پشتیبانی و فروش نهالستان پالیز 09144501008 - 09144501007

آدرس دفتر :آذربایجان غربی، میاندوآب، خیابان 24 متری فرهنگیان شرکت پالیز

آدرس گلخانه :آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت

منبع: هفت گنج
انتشار: 6 آذر 1401 بروزرسانی: 6 آذر 1401 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2292

به "هم میوه بادام و هم چوب مرغوب؛ نهال هایی برای یک تجارت پرسود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هم میوه بادام و هم چوب مرغوب؛ نهال هایی برای یک تجارت پرسود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید