ملکی: کرونا و ماندن مردم در خانه علت اصلی گرانی گوشت است ، بارندگی مانع عرضه به موقع شد

به گزارش مجله آراد، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: ماندن مردم در خانه و به تبع آن افزایش تقاضای مصرف خانگی و توزیع کم دلیل اصلی گران شدن قیمت گوشت است.

ملکی: کرونا و ماندن مردم در خانه علت اصلی گرانی گوشت است ، بارندگی مانع عرضه به موقع شد

جهت دریافت خدمات نوسازی خانه های قدیمی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

گروه مالی خبرنگاران؛ اگر سری به قصابی ها یا میادین تره بار بزنید علی رغم ادعای بعضی مسئولین مربوطه قیمت گوشت گوسفندی کمتر از 100 هزار تومان نیست.

گوشت گوسفند بسته بندی شده ای که در فروشگاه های زنجیره ای بدون استخوان به فروش می رسد بین 110 تا 130 هزار تومان است به عبارتی قیمت گوشت گوسفندی در یکی دوهفته اخیر 30 هزار تومان افزایش داشته است. این روز ها به روسای اتحادیه ها که زنگ می زنیم دلایل متعددی برای قیمت هایی ارائه می دهند که متاسفانه هر سال در آستانه عید نوروز با آن روبرو می شویم.

گوشت گوسفندی پایه غذاهای ایرانی

اسفند ماه که شروع می گردد و طنین بوی بهار به مشام می رسد قیمت اقلام خوراکی و مصرفی مردم مانند پوشاک و کیف وکفش که به بهانه نو شدن و پذیرایی از میهمان متقاضی می یابد چند برابر می گردد، رسم غلطی که بر خلاف سایر جهان در ایران خیال خاتمه دریافت ندارد در حالی که در بیشتر کشور های جهان با شروع سال نو قیمت ها شکسته و حراجی ها امکان خرید را برای همه اقشار جامعه بخصوص طبقه ضعیف و آسیب دیده فراهم می نمایند. از کیف و کفش وپوشاک که بگذریم خرید بعضی مواد غذایی برای دور همی های عید ضروری است که یکی از آن ها گوشت گوسفندی است که پایه غذای ایرانی به شمار می رود.

رستوران ها مشتری ندارند، گوشت نمی خرند

علی اصغر ملکی؛ رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در مصاحبه با خبرنگار مالی خبرنگاران عمده ترین دلایل افزایش قیمت گوشت گوسفندی را در روز های اخیر شرح داد و گفت: توصیه های بهداشتی مسوولین که مردم را به ماندن در خانه ترغیب می نماید تقاضای خرید گوشت برای مصرف خانگی را افزایش داده است، هر چند نمی توان از کاهش مراجعه نمایندگان به رستوران ها گذشت چرا که این روز ها رستوران ها بسیار کساد شده و دیگر تقاضای چندانی برای خرید گوشت ندارند. پخت و پز در منزل و تعطیلی مدارس تقاضای گوشت گوسفندی را افزایش داده از این جهت قیمت گوشت به دلیل توزیع کم و تقاضای بالا افزایش چشمگیری داشته است.

تقاضای خرید شب عید در گرانی بی تاثیر نیست

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی اضافه نمود: بسیاری از حقوق بگیران دولت اعم از کارمندان و کارگران در خاتمه بهمن ماه حقوق وعیدی خود را دریافت نموده ومشغول خرید شب عید هستند، تهیه مایحتاج شب عید و افزایش خرید به دلیل تعطیلات نوروز نیز عامل مهمی در افزایش قیمت کالا های ضروری بخصوص گوشت گوسفندی است. ویروس کرونا مردم را درخانه نگه داشته است. مسوولین و پزشکان در روز های اخیر به مردم توصیه نموده اند که سال جاری دور مسافرت عید خط قرمز بکشند و ماندن در خانه را به مسافرت ترجیح دهند، مختل شدن سفر های داخلی و خارجی و تعطیلی بسیاری از هتل ها وواحد های گردشگری که با کاهش تقاضای گوشت همراه بوده به افزایش تقاضای خانگی منجر شده بنحوی که این روز ها شاهد خرید های شتاب زده ای از سوی مردم هستیم چرا که احتمال افزایش قیمت در روز های خاتمهی اسفند ماه را می دهند و برای یک ماه پیش رو نیز که قرار است بیشتر در خانه باشند اقدام به خرید بیشتری می نمایند.

جگر خریداری ندارد

علی اصغر ملکی یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت گوشت را به عدم خرید آلایش های گوسفندی ارتباط داد و دراین باره گفت: جگر به عنوان یکی از آلایش های گوسفندی که هفته گذشته تا کیلویی 120 هزار تومان فروخته می شد به دلیل عدم تقاضای خرید حتی با نصف قیمت هم به فروش نمی رود. امروز جگر را کیلویی 60 هزار تومان به قصابی ها دادیم تا 70 هزار تومان بفروشند، وقتی تقاضای مردم برای خرید آلایش هایی، چون جگر وکله پاچه کم می گردد، جبران قیمت کاهش آلایش ها بر روی نرخ گوشت قرمز کشیده می گردد.

صادرات پوست کاهش یافته است

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره کاهش صادرات پوست گوسفندی هم گفت: متاسفانه پوست گوسفندی هم به فروش نمی رسد، ویروس کرونا و کاهش صادرات براین بخش هم تاثیر منفی گذاشته و صادر نمایندگان دیگر تمایلی برای خرید و صادرات پوست گوسفندی ندارند.

کله پاچه را گران نخرید، قیمت ها نصف شد

ملکی درباره قیمت کله پاچه به عنوان یکی از آلایش های گوشت گوسفندی به ما گفت: با آنکه هفته های قبل کله پز هر دست کله پاچه را از ما 140 هزار تومان می خرید، اما کاهش تقاضای خرید کله پاچه منجر به کاهش قیمت کله پاچه شده بنحوی که الان کله پاچه دستی 80 هزار تومان به فروش می رسد، لذا ضروری است مردم به این موضوع توجه نمایند که خدای نانموده مورد سوء استفاده بعضی متخلفان در کله پزی ها قرار نگیرند و کله پاچه پخته شده را به هیچ وجه به قیمت هفته ها یا ماه های گذشته نخرند، کاهش قیمت کله پاچه حتما باید در فروش این محصول گوسفندی اعمال گردد.

گرانی گوشت بی تاثیر از بارندگی و افزایش نرخ حمل ونقل نیست

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به تاثیر بارندگی ها و افزایش کرایه ها در بالا رفتن قیمت گوشت گوسفندی توضیح داد: با توجه به اینکه بیشتر دام های مورد احتیاج کلانشهرهایی، چون تهران از غرب کشور وارد می گردد و تهران تامین نماینده دام مورد احتیاج مردم نیست بارندگی های هفته های اخیر در کنار گران شدن نرخ حمل و نقل هم عوامل دیگری از افزایش قیمت گوشت گوسفندی به شمار می فرایند. قرنطینه دام ها بعد از ورود به پایتخت هم به دلیل از بین بردن احتمالی ابتلا به ویروس کرونا نیز منجر به کاهش عرضه دام شده که قیمت گوشت گوسفندی را بالا برده است.

دنبه کیلویی چند؟

ملکی درباره کاهش صادرات دنبه و مقرون به صرفه نبودن واردات دام نیز به دانشجو چنین گفت: وجود ویروس کرونا و قرنطینه های احتمالی موجب کاهش تقاضای صادراتی شده است. بسته شدن مرز ها می تواند این شرایط را تشدید کند، کاهش قیمت دنبه به دلیل عدم تقاضای کشور عراق است چرا که پیش از این بخش اعظمی از دنبه کشور به عراق صادر می شد، اما ویروس کرونا این بخش را هم تحت تاثیر قرار داده و بی رونقی بازار دنبه بر گردن قیمت گوشت گوسفندی افتاده است. واردات دام با ارز نیمایی که تفاوت محسوسی با ارز آزاد ندارد نیز به کندی انجام می گردد چرا که عدم سود آوری آن مانع ایجاد تمایل برای وارد نماینده شده لذا بیشتر احتیاج کشور از دام داخلی تامین می گردد.

سال 99 گوشت ارزان نمی گردد

ملکی کاهش قیمت گوشت را در سال 99 با این شرح منتفی اعلام نمود و گفت: بارش های فراوان اخیر هر چند به نفع کشاورزی است، اما از یک بعد مانع کاهش قیمت گوشت گوسفندی می گردد. بعد از 20 فروردین ماه که به صورت طبیعی بره های نو باید وارد بازار شوند به دلیل اینکه رویش صحرا خوب است دامدار علاقه ای به فروش دام خود نشان نمی دهد چرا که دشت و صحرا علوفه رایگان برای بزرگ شدن بره های نو در اختیار دامدار قرار داده است از این جهت دامدار اشتیاقی برای فروش دام ندارد و کاهش قیمت گوشت گوسفندی منتفی می گردد، کاهش قیمت گوشت بسته به بازار های صادراتی و فروش آلایش های گوسفندی دارد تا زمانی که جگر، پوست و کله پاچه تقاضایی ندارد بار ضرر وزیان این بخش ها بر دوش نرخ گوشت گذاشته می گردد!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 823

به "ملکی: کرونا و ماندن مردم در خانه علت اصلی گرانی گوشت است ، بارندگی مانع عرضه به موقع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملکی: کرونا و ماندن مردم در خانه علت اصلی گرانی گوشت است ، بارندگی مانع عرضه به موقع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید