رسم و رسوم جشن عروسی در فرهنگ های مختلف

به گزارش مجله آراد، خبرنگاران: جشن عروسی یا مراسم ازدواج، یک مراسم زیبا و دوست داشتنی است که اتحاد دو نفر برای طی کردن جهت آینده زندگی خود به صورت مشترک را نشان می دهد. هر فرهنگی رسوم و سنن ازدواج مخصوص به خود را دارد که در اکثر موارد به باور های دینی و گاهی نیز مسائل ماوراء الطبیعه مربوط می شود.

رسم و رسوم جشن عروسی در فرهنگ های مختلف

در این میان برخی از این سنن ازدواج در برخی از نقاط دنیا متفاوت تر و عجیب تر از دیگری بوده و جلب توجه می نمایند. برای مثال در جزایر مارکویساس در پولینزی فرانسه، بعد از این که مراسم عروسی به پایان رسید، خانواده و بستگان عروس رو به پایین و در کنار هم روی زمین دراز می کشند. سپس عروس و داماد از روی آن ها رد شده و محل برگزاری عروسی را ترک می نمایند انگار که از روی یک فرش معمولی رد می شوند.

در این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی دیگر از عجیب ترین و غیرمعمول ترین روش ها و سنت های مربوط به ازدواج در سراسر دنیا آشنا کنیم.

فرانسه: ربودن داماد و ایجاد مزاحمت برای زوجین

در فرانسه وقتی که دو نفر با هم ازدواج می نمایند، دوستان و خانواده آن ها در خانه این دو حاضر شده و با کوبیدن بر ماهیتابه و کتری آغاز به فریاد زدن و آواز خواندن می نمایند. زوجی که تازه ازدواج کرده اند نیز باید بیرون آمده و با نوشیدنی و اسنک از میهمانان پرسروصدای خود پذیرایی کرده و در مواردی حتی به آن ها پول بدهند که دست از سروصدا برداشته و خانه را ترک نمایند. در مواردی حتی بدتر رخ می دهد و اگر این میهمانان نادیده گرفته شوند، آن ها به زور وارد خانه شده و داماد را می دزدند و در فاصله ای طولانی از خانه او را به حال خود رها می نمایند. بدین ترتیب در حالی که داماد بیچاره لباس مناسبی به تن ندارد و گاهی اوقات کاملاً برهنه است باید خود را به خانه اش برساند.

این سنت ازدواج فرانسوی که چاریواری یا شاریواری (charivari) نام دارد از دوران قرون وسطی آغاز شده است. در آن دوران در صورتی که بیوه ها خیلی زودتر از آنچه که مورد قبول عامه بود ازدواج مجدد می کردند، همسایگان این سنت پرسروصدا را در شب عروسی او اجرا می کردند. اما این سنت امروزه به حرکتی مفرح و شادی آور تبدیل شده و جنبه تنبیهی خود را از دست داده است.

موریتانی: چاق کردن اجباری دختران

در موریتانی هر چه یک دختر فربه تر باشد جذاب تر به نظر می رسد. به همین دلیل است که والدین دختران را در سنین پایین (گاهی 5 سالگی) در فصل تابستان به کمپ های چاقی می فرستند تا وزنشان افزایش پیدا کند. این سنت در موریتانی لبلو (Leblouh) نام دارد که طی آن دختران مجبورند مقدار زیادی غذا بخورند و در برخی موارد نیز این کار به صورت تغذیه اجباری صورت می گیرد. در برخی از موارد این دختران مجبورند روزی 16.000 کالری انرژی وارد بدن خود نمایند. مردم موریتانی بر این باورند که جثه زن هر چه بزرگ تر باشد به همان اندازه جای بیشتری در قلب شوهرش اشغال می کند.

همچنین جثه همسر به معنای ثروت شوهر نیز هست، زیرا هر چه ثروت و توانایی مالی وی بیشتر باشد از پس هزینه های همسری با جثه بزرگ تر و قاعدتاً هزینه هایی بیشتر برخواهد آمد. زمانی که وقت ازدواج فرا برسد، داماد عروس خود را انتخاب کرده و با خانواده خود برای خواستگاری و توافق با خانواده او پیشقدم می شود. هر چه دختر جثه بزرگ تری داشته باشد بیشتر مورد توجه داماد و خانوده اش قرار می گیرد.

8- اسکاتلند: سیاه کردن عروس و داماد

سیاه کردن (Blackening) یک سنت قدیمی ازدواج در اسکاتلند است که قبل از مراسم عروسی و به عنوان نماد سخت بودن ازدواج انجام می شود. در این سنت، سرتاپای عروس یا داماد و یا هر دوی آن ها توسط دوستان و خانواده های آن ها به چیزی بدبو و حال بهم زن مانند تخم مرغ، ماهی مرده، غذای فاسد، شیر مانده، قیر، لجن یا آرد آغشته می شود. سپس آن ها را به یک درخت می بندند یا سوار بر یک وانت روباز در سراسر شهر می چرخانند.

هدف این سنت این است که بدترین و ناراحت نماینده ترین شرایط را برای عروس و داماد ایجاد نمایند و تا آنجایی که امکان دارد افراد بیشتری آن ها را در این شرایط ناخوشایند ببینند. باور اسکاتلندی ها بر این است که عروس و داماد پس از پشت سر گذاشتن چنین آزمون سختی در کنار هم، می توانند از تمامی سختی ها و مشکلاتی که ازدواج در پی دارد عبور نمایند. این سنت بیشتر در بخش های روستایی شمال شرقی اسکاتلند رواج دارد.

چین: گریه کردن عروس در مراسم عروسی

در میان مردمان توجیا (Tujia) رسم است که عروس در مراسم عروسی خود گریه کند. افراد مسن این قوم بر این باورند که این سنت نشان دهنده سپاسگزاری و عشق عروس به والدین و اعضای خانواده اش است. اگر عروس گریه نکند، مهمانان عروسی به او به چشم یک دختر بی فرهنگ نگاه خواهند کرد. عروس از یک ماه قبل از عروسی گریه کردن را آغاز می کند. او هر شب یک ساعت با صدای بلند گریه می کند. پس از 10 روز، مادر عروس در این کار به دخترش ملحق می شود و پس از او نیز مادربزرگ عروس و دیگر بستگان مونث به او خواهند پیوست. این اشک ها نشانگر ناراحتی و غم نیست بلکه نماد شادی و امیدواری انگاشته می شوند. البته این سنت دیگر مانند گذشته رواج ندارد.

جزیره برنئو (مالزی): محرومیت زوجین از دستشویی رفتن

اگر چه سنت های مختلفی مربوط به ازدواج در میان مردمان تیدونگ (Tidong) در جزیره برنئو مالزی دیده می شود، اما عجیب ترین آن ها سنتی است که بر اساس آن زوجین تا 3 روز پس از ازدواج اجازه رفتن به دستشویی را ندارند. این سنت بدین معناست که عروس و داماد باید به مدت سه روز متوالی دستشویی خود اعم از ادرار و مدفوع را باید نگه دارند. اگر آن ها در طی این مدت به دستشویی بروند، برای ازدواجشان بسیار بد یُمن خواهد بود.

برای مثال به باور مردمان این قوم، در صورت چنین کاری، زندگی زوجین پر از خیانت بوده یا حتی به مرگ فرزندان در سنین ابتدایی منتهی خواهد شد. در طی این سه روز، گروهی از اطرافیان و خانواده عروس و داماد که مسئولیت دادن مقادیر کمی غذا و آب را به آن ها بر عهده دارند، مواظب خواهند بود که عروس و داماد به دستشویی نروند. بعد از به پایان رسیدن این سه روز، عروس و داماد حمام کرده و اجازه بازگشت به زندگی عادی را خواهند یافت.

چین و مغولستان: سر بریدن و تکه تکه کردن جوجه

مردمان دائور (Daur) در چین و بخش هایی از مغولستان، روشی منحصربفرد برای انتخاب تاریخ عروسی دارند. عروس و داماد با در دست دریافت یک چاقو به صورت مشترک از آن برای سر بریدن یک جوجه استفاده کرده و سپس بدن آن را تکه تکه می نمایند. اگر کبد جوجه سالم باشد، زوجین می توانند تاریخی را باری ازدواج خود معین کرده و آغاز به آماده سازی مقدمات نمایند. اما اگر کبد جوجه دچار مشکل باشد این موضوع را نشانه بد یمنی دانسته و زوجین مجبورند این سنت را تکرار نمایند تا این که جوجه ای با کبد سالم پیدا شود.

هند: ازدواج با درخت موز

در بخش هایی از هند، مطابقت ازدواج با مسائل مربوط به نجوم و ستاره شناسی نقش بسیار مهمی در ازدواج و مراسم عروسی دارد. اگر عروس در برج مریخ به دنیا آمده باشد او نفرین شده در نظر گرفته شده و ممکن است باعث مرگ زودهنگام شوهر خود شود. چه بسیارند دختران هندی که تنها به دلیل همین باور دست به تغییر تاریخ تولد خود زده و یا برای همیشه مجرد باقی می مانند. برای از بین بردن این اثر بد، عروس باید ابتدا با یک درخت موز ازدواج کند. سپس این درخت نابود شده و نفرین و بدشگونی ازدواج از بین می رود. البته این سنت غیرقانونی اعلام شده، زیرا حقوق زنان را پایمال می کند. اما با وجود این ممنوعیت نیز مردم هند این سنت را انجام داده و حتی ستاره سرشناس بالیوودی، آیشواریا رای، هنگام ازدواج با آبیشک باچان از این سنت پیروی کرده و ابتدا با یک درخت موز ازدواج کرد.

ولز: تقدیم کردن قاشق چوبی به عروس

از اوایل قرن نوزدهم میلادی، در ولز سنتی منحصربفرد برای نشان دادن عشق و علاقه بین زوجین به وجود آمد. در این سنت، مردان جوان یک تکه چوب برداشته و از آن یک قاشق زیبا می سازد. سپس آن را به دختری که می خواهد با او ازدواج کند به عنوان نماد عشق و علاقه هدیه می دهد. اگر دختر این هدیه را بپذیرد، قاشق مذکور به نماد نامزدی و عشق بین آن دو تبدیل می شود. این قاشق نماد تعهد و قولی است که داماد به عروس می دهد مبنی بر این که هیچگاه او را گرسنه نخواهد گذاشت. امروزه این قاشق ها را می توان در بازار خریداری کرد. همچنین این قاشق ها را به عنوان هدیه در موارد دیگر به دختران هدیه می دهند. این سنت در برخی دیگر از نقاط اروپا نیز دیده می شود.

قوم ماسایی در آفریقا: تف کردن بر سر تراشیده عروس

قوم ماسایی در آفریقا سنت های متعدد و منحصربفردی در زمینه ازدواج دارند، اما عجیب ترین آن ها سنت تف کردن است. بعد از این که خانواده عروس و داماد بر سر ازدواج فرزندان خود به توافق رسیدند تاریخ عروسی معین می شود. در روز عروسی، افراد سالخورده قبیله شیری کنار در ورودی خانه عروس تف می نمایند تا مراسم عروسی آغاز شود. سپس لباس های رنگارنگ و گردنبندی که از صدف و مهره ساخته شده بر عروس پوشانده شده و مو های او تراشیده می شود و با با روغن گوسفند چرب می شود. سپس پدر عروس بر سر و سینه های دختر خود تف می کند. این کار، بر اساس باور های مردم قبیله، باعث خوش یمنی ازدواج و پیروزیت و خوشبختی آینده عروس در کنار شوهرش خواهد شد.

هند: انصراف داماد از ازدواج

یکی دیگر از رسوم ازدواج عجیب و غریب در دنیا مربوط به قوم برهمایی تامیل در جنوب هند است. در یکی از رسوم آن ها، داماد طوری وانمود می کند که از ازدواج منصرف شده و برای تبدیل شدن به یک راهب برهمایی مراسم عروسی را ترک می کند، در حالی که اعضای خانواده اش او را ترغیب می نمایند که مجلس را ترک نکرده و مراسم عروسی خود را ادامه دهد. راهب برهمایی که به ازدواج عروس و داماد رسمیت می بخشد نیز در ترغیب داماد برای ماندن و ازدواج کردن شرکت می کند. در نهایت داماد به سالن محل برگزاری عروسی رفته و خانواده عروس به استقبال او می آیند و بدین ترتیب مراسم عروسی آغاز می شود.

فیلیپین: آزاد کردن کبوتر

یکی از رسومات فیلیپینی ها این است که عروس و داماد در روز عروسی دو کبوتر سفید را آزاد می نمایند. دو کبوتر سمبل ازدواج پیروز هستند.

آلمان: خرد کردن بشقاب

در آلمان عروس و داماد بشقاب چینی را روی زمین خرد می نمایند و معتقدند که با اجرای این سنت روح شیطان را از عروس و داماد دور می نمایند. سپس عروس و داماد ظروف خرد شده ای که سر راهشان وجود دارد را جارو می نمایند.

ایرلند: به صدا درآوردن ناقوس

در ایرلند بعد از بستن پیمان عروس و داماد ناقوس به صدا در می آید؛ و معتقدند که ناقوس ارواح شیطانی را از عروس و داماد دور می کند.

کره: مرغابی هابی چوبی

مرغابی های ماندارین در جفت گیری مشهور هستند به همین دلیل کره ای ها معتقدند حضور مرغابی های ماندارین چوبی در جشن عروسی خوش یمن است. مادر داماد یک مرغابی چوبی را به سمت عروس پرتاب می کند اگر عروس بتواند مرغابی را بگیرد فرزند اول او پسر خواهد شد در غیر اینصورت دختر.

یونان: اصلاح داماد

یونانی ها رسم دارند فردی به نام کومباروس صورت داماد را اصلاح می کند و اعضای خانواده و دوستان لباس های او را آماده می نمایند.

ایتالیا: شیرینی سنتی

به رسم ایتالیایی ها میهمانان نوعی شیرینی به نام confetti که همان بادام پوشیده از شکر است را روی سر عروس و داماد می ریزند. البته گاهی اوقات به جای شیرینی کاغذ های رنگی می ریزند. گاهی اوقات هم عروس و داماد شیرینی ها را داخل کیسه های تزئین شده ریخته و به عنوان کادو به میهمانان می دهند.

ژاپن: نوشیدن چای

رسم ژاپنی ها این است که عروس و داماد و والدین عروس و داماد در جشن عروسی 3 جرعه چای می نوشند. اجرای این سنت نشان دهنده پیوند رسمی خانواده های عروس و داماد است.

پرو: پنهان کردن حلقه داخل کیک

یکی از رسومات عروسی مردم پرو این است که داخل کیک عروسی یک روبان جای می دهند که پایانی روبان به یک حلقه گره خورده است. این حلقه داخل کیک هر کسی که پیدا شود عروس یا داماد بعدی اوست.

منبع: وبسایت روزیاتو و بدونیم

منبع: برترین ها
انتشار: 14 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 244

به "رسم و رسوم جشن عروسی در فرهنگ های مختلف" امتیاز دهید

3 کاربر به "رسم و رسوم جشن عروسی در فرهنگ های مختلف" امتیاز داده اند | 3.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسم و رسوم جشن عروسی در فرهنگ های مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید