جزئیات تزریق منابع جدید به بازار سرمایه

به گزارش مجله آراد، سازمان بورس روز سه شنبه بسته پیشنهادی هفت + سه بازار سرمایه را برای حمایت از این بازار به دولت اظهار داشت که سه مصوبه آن از روز سه شنبه اجرایی شد و هفت مصوبه دیگر نیز احتیاج به تصویب سران قوا دارد.

جزئیات تزریق منابع جدید به بازار سرمایه

به گزارش خبرنگاران، محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور در برنامه تیتر امشب با اشاره به بسته پیشنهادی هفت + سه بازار سرمایه برای حمایت از این بازار گفت: روز سه شنبه در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت 10 پیشنهاد برای یاری به بازار سرمایه ارائه شد که سه مورد آن در سطح اختیارات هیات دولت بود و بنا بر این مصوب تلقی می گردد اما سایر موارد احتیاج به قانون گذاری دارد و باید در جلسه سران قوا مصوب گردد.

تزریق 200 میلیون دلار به بازار سرمایه

وی با بیان اینکه یکی از مواردی که مصوب شد تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار بود، اظهار کرد: بخشی از منابع قبلا تخصیص داده شد اما از آنجایی که منابع باید توسط بانک مرکزی از ارز به ریال تبدیل گردد بخشی از منابع هنوز تزریق نشده که میزان آن 200 میلیون دلار معادل پنج هزار میلیارد تومان است. این موضوع موافقت بانک مرکزی را کسب نموده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: مصوبه دیگر برطرف ممنوعیت نهادهای اقتصادی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی بود. شرکت های سرمایه گذاری با سرمایه گذاری در پروژه های مختلف ظرفیت فراوری جدیدی ایجاد می نمایند که در اقتصاد کشور تاثیر دارد. این شرکت ها زمانی که بازار سرمایه رونق دارد می توانند سهام خود را در این بازار در قالب عرضه اولیه یا سهام شناور بفروشند اما زمانی که شرایط معکوس است باید از سرمایه گذاران خود حمایت نمایند.

دهقان ادامه داد: براساس مقررات قبلی بانک مرکزی، بانک ها از اعطای تسهیلات به این شرکت ها منع شده بودند. اما اکنون شرکت ها می توانند از تسهیلات بانکی استفاده نمایند. در واقع هدف ایجاد منابع جدید برای طرف تقاضا در بازار سرمایه است.

به گفته دهقان، ممکن است هر کدام از این مصوبات به طور جداگانه تاثیری نداشته باشند اما زمانی که همه آنها اجرایی شوند می توانند یک جریان مستمر در بازار ایجاد کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه مصوبه دیگر اعطای اقامت پنج ساله برای سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام بود، شرح داد: به طور کلی به افرادی که 250 هزار دلار در کشور ایران سرمایه گذاری نمایند اقامت پنج ساله اعطا می گردد اما تا به امروز خرید سهام جزو مصادیق نبود که ما خواهش کردیم این مورد هم اضافه گردد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از سه هزار و 600 کد سهامدار خارجی در بازار سرمایه وجود دارد، اظهار کرد: از این میزان دو هزار و 700 کد حقیقی و 940 کد حقوقی هستند. به طور کلی برنامه بازار سرمایه این است که حضور سرمایه گذار خارجی در این بازار تقویت گردد.

ورود 80 درصد درآمد ناشی از اقتصادیات نقل و انتقال به صندوق تثبیت

دهقان در ادامه در خصوص سایر پیشنهادات مطرح شده شرح داد: نخستین پیشنهاد این بود که 80 درصد از درآمد ناشی از اقتصادیات نقل و انتقال سهام در سال 1400 در حساب صندوق تثبیت وارد گردد. در واقع هر خرید و فروشی که در بازار سرمایه انجام می گردد نیم درصد از ارزش معامله از طرف فروشنده به عنوان اقتصادیات اخذ می گردد که مجموع آن در طول یکسال رقم قابل توجهی است. بنابراین پیشنهاد شده است که 80 درصد آن به صندوق تثبیت بازار به عنوان آورده دولت تزریق گردد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: این موضوع در سال 97 هم برقرار بود و ما درخواست کردیم که در سال 1400 هم تقویت گردد.

وی ادامه داد: پیشنهاد دیگر این بود که به منظور ترغیب شرکت های فعال در بازار سرمایه چنانچه سود انباشته صرف افزایش سرمایه گردد شرکت ها به همان اندازه معاف اقتصادیاتی شوند. البته این موضوع در سال 97 هم برقرار بود اما درخواست کردیم سال جاری هم تمدید گردد.

دهقان با تاکید بر اینکه هدف پیشنهاد مذکور این است که شرکت ها تشویق شوند تا سود انباشته را به عنوان افزایش سرمایه صرف پروژه جدید نمایند، اظهار کرد: هر چه شرکت ها پروژه جدید داشته باشند به ارزندگی سهامشان یاری می گردد.

اعطای مشوق اقتصادیاتی به شرکت ها

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با بیان اینکه مصوبه دیگر این بود که شرکت هایی که نسبت به خرید سهام خود و زیرمجموعه هایشان در جهت حمایت از بازار اقدام نمایند می توانند تا 50 درصد مبلغ خرید این سهام را به عنوان امحال اقتصادیاتی در یک سال منظور نمایند و به آنها اجازه داده می گردد بخشی از این اقتصادیات را طی یکسال نزد خود نگهداری نموده و از محل آن به خرید سهام مبادرت ورزند، گفت: موضوع اقتصادیات در تامین بودجه در شرایط کنونی کشور اهمیت زیادی دارد و پیغام این مصوبه ها این است که اهمیت بازار سرمایه به قدری زیاد است که دولت از درآمد اقتصادیاتی می گذرد.

وی ادامه داد: مصوبه دیگر این بود که بانک ها و موسسات اعتباری می توانند از ماده 16 و 17 قانون برطرف موانع فراوری به مدت سه سال معاف شوند و از منابع اقتصادی خود از بازار سرمایه حمایت نمایند. در ماده 16 و 17 قانون برطرف موانع فراوری در بحث بنگاه داری بانک ها مناقشه بود و قانون گذار حکم نموده بود که اگر بانک ها منابعی دارند که خارج از حوزه عملیات بانکی است باید شامل اقتصادیات گردد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: اما شرایط امروز بازار سرمایه به گونه ای است که باید از این منابع بانک ها استفاده کنیم. مکانیزمی در بازار سرمایه وجود دارد که بانک ها بدون وارد شدن در بنگاهداری سرمایه گذاری نمایند.

دهقان با بیان اینکه مطابق ششمین پیشنهاد درخواست شده تا به صندوق تثبیت و توسعه بازار اجازه داده گردد تا سقف 20 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر گردد، اظهار کرد: صندوق توسعه ملی براساس اساسنامه ای که دارد باید منابع اش صرف دارایی های معین گردد. در یکی از بندهای اساسنامه اجازه سرمایه گذاری در صندوق های پولی و اقتصادی خارجی داده شده است. بازار سرمایه صندوق پولی و اقتصادی است اما داخلی است بنابراین با این مصوبه این موضوع برطرف خواهد شد. البته نباید ورود صندوق به بازار سرمایه منجر به بنگاهداری گردد.

زیان خریداران ETFها جبران می گردد

وی با بیان اینکه جبران ضرر خریداران ETFها هفتمین مصوبه پیشنهادی است، شرح داد: افرادی که دارا یکم خریدند همچنان در سود هستند اما پالایش یکم در شرایط نزولی بازار عرضه شد و خریداران آن زیان کردند. این در حالی است که معمولا مردم انتظار ندارند در معامله با دولت ضرر نمایند. از سوی دیگر سازمان بورس از همه ناشرانی که عرضه اولیه می نمایند انتظار دارد ناشر اجازه ندهد تا یک سال قیمت عرضه به زیر قیمت فروش کاهش یابد.

دهقان ادامه داد: بنابراین به افراد به میزانی که زیان دیدند واحد سرمایه گذاری جدید هبه خواهد شد.

توصیه رئیس سازمان بورس به سهامداران

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه شرایط سرمایه تابع شرایط مختلف از جمله شرایط کلان اقتصاد کشور است، گفت: همواره سرمایه گذاری بلند مدت در بازار سرمایه بازدهی خوبی داشته است. من هم به ضرر مردم واقف و ناراحت هستم. اما توصیه می کنم اگر سهامداران به سرمایه خود در بازار سرمایه احتیاج ندارند فعلا اقدام به فروش سهم ننمایند.

وی ادامه داد: در حال پیگیری هستیم که سهامداران بتوانند وثیقه کارت اعتباری قرار دهند و بنابراین توصیه می کنم سهامداران سهم خود را زیر قیمت واقعی نفروشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1740

به "جزئیات تزریق منابع جدید به بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تزریق منابع جدید به بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید