تجمع معترضان در مکان مسقف به مجوز نیازی ندارد ، دلایل ردصلاحیت ها در هیئت اجرایی

به گزارش مجله آراد، رئیس ستاد انتخابات کشور با دفاع از عملکرد هیات های اجرایی در آنالیز صلاحیت ها تاکید نمود: ملاک عمل هیات های اجرایی مر قانون انتخابات مجلس است نه جریان های سیاسی داوطلبان.

تجمع معترضان در مکان مسقف به مجوز نیازی ندارد ، دلایل ردصلاحیت ها در هیئت اجرایی

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، جمال عرف در نشست خبری امروز (شنبه) خود با بیان اینکه تفاسیر متفاوتی از عملکرد هیات های اجرایی توسط جریان های سیاسی مطرح شد، اظهار کرد: هیات های اجرایی از سویی متهم شدند به تایید صلاحیت فله ای داوطلبان انتخابات. در مقابل عده ای هم هیات های اجرایی را متهم کردند که نگاه سیاسی داشت و بخشی از داوطلبان یک جریان را ردصلاحیت کردند که هر دو دیدگاه اشتباه و غیرکارشناسی است. هیات های اجرایی شخصیت حقوقی مستقل دارند و معتمدین توسط فرماندار با حضور دادستان و رئیس سازمان تبت احوال انتخاب می شوند.

وی ادامه داد: هیات های اجرایی 10 روز فرصت داشتند تا شرایط بیش از 15 هزار داوطلب را آنالیز نمایند. در این مدت بیش از 60 هزار استعلام انجام شد. ملاک عمل هیات های اجرایی مر قانون انتخابات مجلس است نه جریان های سیاسی داوطلبان. افرادی که محکومیت قطعی داشتند، مدارک تحصیلی آنها نقص داشت یا بعضی مقامات استعفا نداده بودند که صلاحیت آنها تایید نشد. 13 هزار و 849 نفر تایید و هزار و 336 نفر تایید صلاحیت نشدند.

معاون سیاسی وزارت کشور همچنین با بیان اینکه قانون مهلتی برای تجدیدنظر هیات های اجرایی در نظر نگرفته است، توضیح داد: می توان در قانون فرصتی برای تجدیدنظر هیات های اجرایی هم در نظر گرفت. در حال حاضر همه افرادی که تایید صلاحیت نشده اند، می توانند به هیات های نظارت شکایت نمایند.

وی ادامه داد: هیات های اجرایی مستقل و از بین معتمدین هستند و زمانی که هیات های اجرایی کار خود را آغاز می نمایند، تمامی فرآیند انتخابات با آنها است. اعضای این هیات ها 8 نفر بوده و دارای 5 عضو علی البدل هستند. فرماندار، رییس ثبت احوال، دادستان هم عضو آن هستند که جمعا 11 نفر می شوند.

عرف ادامه داد: در سراسر کشور هیات های اجرایی 1123 هستند که 208 هیات های اصلی و مابقی هیات های فرعی هستند. اگر آن 11 نفر ضرب در 1123 گردد، تعداد 14600 نفر در هیات های اجرایی مسولیت دارند که 8984 نفر از معتمدین محلی هستند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در خصوص نوع حضور معتمدین محلی در هیات های اجرایی خاطر نشان کرد: 28 درصد کارمند، 21 درصد بازنشستگان، 16 درصد فرهنگی، 7 درصد کشاورز، 5 درصد روحانی، 1 استاد دانشگاه، 1 درصد پزشک و 21 درصد سایر مشاغل (آزاد) هستند.

عرف اضافه نمود: خودم 25 استاندار را صدا کردم و در خصوص موارد مختلف با آنها صحبت کردم که اکثرا از عملکرد هیات های اجرایی رضایت داشتند.

معاون سیاسی وزارت کشور همچنین گفت: ما طبق قانون احزاب، فقط جبهه و حزب را می شناسیم. در تاریخ 23 اردیبهشت 98، شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان به جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی تغییر نام داد. 8 جبهه و 116 حزب می توانند طبق قانون فعالیت های سیاسی و انتخاباتی داشته باشند.

وی در پاسخ به این انتقاد که چرا دادستان در ترکیب هیات اجرای حضور دارد اظهار کرد: ما مجری قانون انتخاباتی هستیم که در تاریخ سوم خرداد 95 به آن اصلاحیه وارد شده و دادستان عضو حقوقی هیات های اجرایی شده است. بنابراین اگر ایرادی باشد این ایراد به وزارت کشور وارد نیست زیرا این قانون در مجلس نهم تصویب شده است ما هم مجری قانون هستیم. کسانی که به ما ایراد می گیرند یا به قانون اشراف ندارند یا می خواهند فرافکنی نموده یا فرار به جلو نمایند.همه اعضای هیات های اجرای از جمله فرماندار، دادستان و رئیس ثبت احوال یک رای دارند و ملاک کار هم قانون است.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا به بعضی داوطلبان رد صلاحیت شده، مراتب رد صلاحیت اعلام نشده است توضیح داد: طبق قانون فرمانداران و بخشداران موظف بودند ظرف یک روز مراتب رد صلاحیت را به داوطلبان اعلام نمایند. اگر به داوطلب رد صلاحیت شده ای مراتب رد صلاحیت اعلام نشده است به ما اعلام کند.

وی با اشاره به این که وظیفه هیات های اجرایی در آنالیز صلاحیت ها به سرانجام رسیده است، گفت: اما اگر کسی مثل فعال سیاسی به ما مراجعه کند و بگوید مدارک کافی برای تایید صلاحیت خود دارد ما به او یاری می کنیم تا مدارک خود را به هیات های نظارت اعلام کند. ما دغدغه ها را منتقل می کنیم اما هیات اجرایی دیگر وظیفه آنالیز صلاحیت ها را ندارد و این هیات های نظارت هستند که ادامه آنالیز صلاحیت ها را انجام می دهند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به این سوال که آیا افراد حقیقی می توانند ائتلاف تشکیل دهند توضیح داد: قانون فقط به احزاب شناسنامه دار اجازه تشکیل جبهه یا ائتلاف می دهد و افراد حقیقی نمی توانند جبهه ایجاد نمایند.

عرف درباره آخرین شرایط برگزاری انتخابات الکترونیکی نیز اعلام نمود: احراز هویت الکترونیکی است اما هنوز برای صندوق های الکترونیکی با شورای نگهبان به جمع بندی نرسیده ایم اما آمادگی داریم که از این صندوق ها استفاده کنیم و پیشنهاد هم داده ایم در حوزه های تک نمایندگی یعنی در 174 حوزه از این صندوق ها استفاده کنیم.

  • شرایط آنالیز صلاحیت داوطلبان انتخابات میان دوره ای خبرگان

معاون سیاسی وزیر کشور در پاسخ به این پرسش که آخرین شرایط آنالیز صلاحیت داوطلبان انتخابات میان دوره ای خبرگان چگونه است؟ گفت: فرمانداری ها فقط ثبت نام داوطلبان این انتخابات را انجام می دهند و سایر مراحل این انتخابات برعهده شورای نگهبان و هیات های نظارت است. وزارت کشور مسئول ثبت نام از این داوطلبان و اخذ رای است.

وی توضیح داد: در این انتخابات 302 مرد و یک خانم ثبت نام کردند که تحصیلات 294 حوزوی، سه نفر کارشناسی ارشد، 4 نفر کارشناسی، یک نفر دکترا و یک نفر دیپلم است. 37 درصد از داوطلبان زیر 40 سال، 33 درصد بین 40 تا 50 سال، 32 درصد بین 50 تا 60 سال و 8 نفر هم بیش از 60 سال سن دارند.

معاون سیاسی وزیر کشور در سرانجام در پاسخ به سوالی در خصوص انتخاب 9 منطقه در تهران برای برگزاری تجمع توضیح داد: مصوبه هیات وزیران در این زمینه با شکایت افرادی توسط دیوان عدالت اداری ابطال شد. اما امیدواریم تصمیم جدید ما مثل مصوبه هیات وزیران نگردد البته برگزاری تجمع در مکان مسقف به مجوز نیازی ندارد و فقط ضروری است اطلاع داده گردد. ما معتقدیم اعتراض در یک جامعه زنده و پویا وجود دارد و ما باید زمینه آن را فراهم کنیم. وقتی مکانی برای تعیین اعتراض تعیین گردد همه از جمله برگزارنمایندگان و عوامل امنیتی وظایف خود را می دانند و مثل حوادث آبان دیگر عده ای نمی توانند از اعتراض مردم سواستفاده نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 741

به "تجمع معترضان در مکان مسقف به مجوز نیازی ندارد ، دلایل ردصلاحیت ها در هیئت اجرایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجمع معترضان در مکان مسقف به مجوز نیازی ندارد ، دلایل ردصلاحیت ها در هیئت اجرایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید