خبرنگاران غرب نقض حقوق بشر علیه ایران را در اولویت قرار داده است

به گزارش مجله آراد، خبرنگاران - مادرید - حسن قشقاوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا گفت: غربی ها، از یک سو ماموریت گزارشگر حقوق بشر علیه ایران را تمدید کردند و همزمان از تداوم تحریم دادستان بین المللی کیفری توسط آمریکا حمایت می نمایند.

خبرنگاران غرب نقض حقوق بشر علیه ایران را در اولویت قرار داده است

قشقاوی در نشستی در مرکز عالی مطالعات دفاع ملی این کشور که با حضور افسرانی از اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی برگزار گشت، مواضع اصولی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با مسائل حقوق بشری، تحولات برجام و مسائل منطقه ای را تببین و به پرسش های مختلف آنان در این زمینه ها پاسخ داد.

سفیر ایران در مادرید گفت: طرح موضوع های حقوق بشری علیه کشورها عقلا و منطقا باید پس از آنالیز نقض حقوق بشردوستانه در جنگ ها، قرار بگیرد، زیرا جنگ نظامی و یا مالی، اصلی ترین حق بشر، یعنی حق حیات و موجودیت بشر را نقض می کند. به عنوان مثال اگر حق حیات یا حق دسترسی به درمان (مخصوصا در شرایط پاندمی کرونا) مردم به ویژه زنان و بچه ها در اثر جنگ نظامی و یا تحریم ها نقض شود، سخن از سایر حقوق بشری یا آزادی و دموکراسی کاملا بی معنی و یک شوخی تلخ با همان مردم می باشد.

وی اضافه نمود: غربی ها در حالی که قطعنامه حقوق بشری علیه ایران را مطرح کرده ویا ماموریت گزارشگر حقوق بشری را تمدید می کنند، همزمان عملا از تداوم تحریم دادستان بین المللی کیفری توسط دولت بایدن پشتیبانی می کنند. معنی این اقدام این است که نقض حق حیات بشری براثر وقوع جنایات جنگی توسط آمریکا و متحدین اش درمنطقه ما، دراولویت قرار ندارد. این درحالی است که براساس آمار های بین المللی، کشته شده های ناشی از جنایات جنگی پس از یازدهم سپتامبر 2001 تا کنون، سالانه بیش از هشتاد هزار نفر می باشد ولی کشته شده های ناشی از اعدام یا شکنجه و بد رفتاری در زندانها، حتی کمتر از سه هزار نفر در سال در سطح دنیا است.

سفیر ایران در پاسخ به سوالی راجع به توجیه منطقی ایران در پیگیری فعالیت های هسته ای اش گفت: برابرمستندات تاریخی، این دولت آمریکا بود که دولت وقت ایران را از سال1950 تشویق به فراگیری دانش هسته ای نمود و درقالب پروژه اتم برای صلح در دانشکده فنی دانشگاه تهران، رشته تحصیلی فیزیک هسته ای تاسیس نمود و به دانشجویان ایرانی بورسیه تحصیلی برای فراگیری دوره عالی دانش هسته ای در دانشگاه MIT آمریکا اعطاء نمود. این دولت آمریکا بود که رژیم گذشته ایران را تشویق نمود تا در یک برنامه 20 ساله به چرخه کامل سوخت هسته ای دست یابد و برای فراوری 23 هزار مگاوات برق هسته ای، به ساخت 22 نیروگاه هسته ای در ایران اقدام نماید. چنانچه در سال 1967 آمریکائی ها راکتور تحقیقاتی 5 مگاواتی را در دانشگاه تهران به دولت وقت ایران تحویل دادند، اما ناگهان با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران همه چیز زیر و رو شد و طرف آمریکایی و متحدین اش، همه تعهدات و قراردادهای هسته ای را زیر پا گذاشتند و با هدف امنیتی سازی فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران تبلیعات گسترده منفی را آغاز نمودند. آن ها همچنین مفاد برجام را که عملا حاصل 12 سال دیپلماسی و مذاکره بود، ناگهان برهم زدند و حالا هم به جای پاسخگویی نسبت به نقض تعهدات برجامی خود و اجرای کامل تعهدات و لغو کامل تحریم های ایران، حالت طلبکاری به خود گرفته و بازی معروف مرغ اول به وجود آمد یا تخم مرغ !! را آغاز کرده اند .

قشقاوی در این برنامه دوساعته به پرسش های حاضرین در این جلسه پیرامون اوضاع منطقه غرب آسیا، یمن، سوریه، عراق، افغانستان، افراط گرایی و تروریسم .. پاسخ داد.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1680

به "خبرنگاران غرب نقض حقوق بشر علیه ایران را در اولویت قرار داده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران غرب نقض حقوق بشر علیه ایران را در اولویت قرار داده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید