بایدن: آمریکایی ها یاد گرفته اند که با کرونا بمیرند، ترامپ: خانواده بایدن مثل جارو برقی اند که پول را می بلعند

به گزارش مجله آراد، دومین و آخرین مناظره دو نامزد جمهوری خواه و دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پنجشنبه شب به وقت واشنگتن برگزار شده است.

بایدن: آمریکایی ها یاد گرفته اند که با کرونا بمیرند، ترامپ: خانواده بایدن مثل جارو برقی اند که پول را می بلعند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مناظره نهایی نامزدهای دو حزب عمده سیاسی ایالات متحده برای انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر (سیزدهم آبان) سال جاری در فضایی متفاوت تر از مناظره اول شروع شده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

طبق مقررات تازه ای که برای آخرین مناظره تلویزیونی دونالد ترامپ و جو بایدن وضع شده است، میکروفون آنها در بخش هایی از این مناظره خاموش خواهد بود.

برگزارنمایندگان مناظره ریاست جمهوری آینده با خاموش کردن میکروفن های دونالد ترامپ و جو بایدن، هر بار به طرف مقابل دو دقیقه کامل فرصت صحبت داده اند؛ تا دیگری نتواند سخنان رقیبش را قطع کند.

این تغییر به دنبال نقدها گسترده از نحوه برگزاری اولین مناظره تلویزیونی که در آن بارها دو طرف به خصوص دونالد ترامپ، حرف دیگری را قطع می کردند، اجرا شده است.

آخرین مناظره تلویزیونی نامزدهای دو حزب عمده سیاسی ایالات متحده که راس ساعت چهار و نیم صبح آدینه (دوم آبان) به وقت تهران شروع شده، در دانشگاه بلمونت در نَشویل ایالت تنسی برگزار شده است.

این مناظره با مجری گری کریستن ولکر یک ساعت و نیم (90 دقیقه) به طول انجامیده، به شش بخش پانزده دقیقه ای تقسیم شد که هر بخش آن به موضوع خاصی اختصاص یافته است.

قرار است در این مناظره، ترامپ و بایدن در زمینه مقابله با کرونا، و چگونگی رسیدگی به خانواده های آمریکایی، روابط نژادی، تغییرات اقلیمی، امنیت ملی و رهبری کشور نظرات خود را بیان نمایند.

دونالد ترامپ به عنوان شروعگر مناظره از کرونا سخن گفت و در دفاع از عملکرد دولتش اعلام نمود: ما بزرگترین اقتصاد جهان را بستیم تا با بیماری ترسناکی که از چین آمده مبارزه کنیم، 85 درصد مرگ میر پایین آمده و به مراتب از کشورهای دیگر کمتر است.

وی در ادامه توضیح داد: واکسن طی هفته های آینده تکمیل و توزیع خواهد شد، من گرفتار بیماری بودم و درمان پیدا کردم.

سپس جو بایدن با انتقاد از نحوه مدیریت بحران کرونا از سوی دولت ترامپ گفت: روشی که این رییس جمهور به بحران رسیدگی نموده، فاجعه آمیز بوده است، اما مردم آمریکا بدانند که من این را سرانجام می دهم.

نامزد حزب دموکرات ها اضافه کرد: مردم دارند یاد می گیرند که چطور بمیرند، این در حالی است که ما داریم یاد می گیریم چطور زندگی کنیم.

نامزد حزب دموکرات ها در پاسخ به این سوال که چگونه آمریکا را از بحران کرونا نجات خواهد داد، گفت: اکنون بیش از 220 هزار نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده اند و کسی که مسئول این اتفاق است نباید رئیس جمهور آمریکا باشد. آمریکا زمستان تاریکی پیش رو خواهد داشت.

ترامپ گفت: ما نمی تونیم خودمان را در زیرزمین پنهان کنیم، بایدن دوست داره خودش را پنهان کند، من در هر نشست و دیدار نمی توانستم بهم بزنم، چیزهای زیادی یاد گرفتم، پزشکان خوبی داشتم، ما باید بهبود پیدا کنیم نه اینکه کشور را تعطیل کنیم.

رئیس جمهور آمریکا گفت: دموکرات ها می گویند که همه چیز را باید تعطیل می کردم و وقتی هم تعطیل کردم، گفتند کار بدی است و خارج ستیزی حالا می گویند باید زودتر تعطیل می کردی.

بایدن هم در پاسخ به اظهارات ترامپ درباره درخوسات دموکرات ها برای تعطیلی کشور آمریکا گفت: ما می خواهیم جلوی ویروس را بگیرم نه اینکه کشور را تعطیل کنیم و آن را ببندیم. ترامپ به جای اینکه بره توی زمین گلفش، باید مذاکره می کرد تا ببیند چه باید بکند، ما احتیاج به معیار و استاندارد داریم، نرخ فراوری باید بالا باشد، سالن ورزشی و میکده باز نگردد، اگر باز شد، ایمن باشد.

ترامپ گفت: من می خواهم مدارس باز گردد، در عین حال ویروس کرونا به معلم ها و دانش آموزان کمتر سرایت می نماید. ما نمی توانیم کشور را ببنیدیم، چون با بستن آن مردم آمریکا شغل خود را از دست می دهند.

در همین حال بایدن مطرح نمود که باید با رعایت مسایل ایمنی و بهداشتی باز کنیم. در یک رستوران دیوار پلاستیکی باشد، ردیابی بکنیم، آزمایش انجام دهیم. معلمانی که بیرون هستید ما اجازه نخواهیم داد تا خیلی از شما جان خود را به دلیل کرونا از دست بدهید.

ترامپ ادامه داد: نباید اجازه دهید این شرایط ادامه یابد، باید کشور را باز کنید، باید از سالمندان حمایت کنیم. آنتونی فاوچی اول گفت به صورت ماسک زنید، او اجازه داره ماسک نپوشه و جایز الخطا است.

بایدن گفت: ترامپ در جریان بود این موضوع چقدر خطرناک است اما اطلاع نداد، دوستان او به وال استریت رفتند و گفتند سهام بفروشید. ترامپ هم در پاسخ گفت: شما کسی هستید که پول وال استریت را می گیرید نه من، ما به پول آنجا احتیاجی نداریم، پول زیادی داریم.

بایدن در ادامه در پاسخ به سوال مربوط به ادعای دخالت احتمالی ایران در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: هر کشوری که در انتخابات آمریکا مداخله کند، بهایش را خواهد پرداخت، مداخله در حاکمیت ایالات متحده آمریکا بها دارد. ولی نمی دانم چرا ترامپ در این زمینه علاقه ای به مقابله با پوتین ندارد.

ترامپ هم در پاسخ گفته که هیچ کس با روسیه سخت گیرتر از وی نبوده است و ایران و روسیه می خواهند او در انتخابات بازنده گردد. بایدن سه و نیم میلیون دلار از روسیه گرفت، یک بار شرح دهید، من از پولی از روسیه نگرفته و نخواهم گرفت.

نامزد حزب جمهوری خواستار اضافه کرد: هیچ کس مثل من برخورد سخت تری با روسیه ننموده است. بایدن زمانی که داشت ملحفه و بالشت می فروخت، من با تانک مقابله می کردم.

بایدن به ترامپ گفت: من در کل زندگیم حتی یک سنت هم از هیچ منبع خارجی دریافت ننموده ام، من 22 سال سابقه مالیاتی خود را منتشر کردم، اما شما یک سال را هم منتشر نکردید، چهار سال است که می گویی می خواهم (اظهارنامه مالیاتی) منتشر کنم، پس چرا منتشر نمیکنی؟ چین و روسیه به تو خیلی پول می دهند نه به من.

نامزد دموکرات ها اضافه کردک ما آگاه شدیم که این رئیس جمهور 50 بار در چین به خاطر یک حساب بانکی مخفیانه، مالیات پرداخت نموده است. ما همچنین آگاه شدیم که او در چین تجارت می نماید.

ترامپ در جواب بایدن گفت: من طی سالهای اخیر دهها میلیون دلار مالیات داده ام، همه اش از 750 دلار می گویند، چین به من پول نمی دهد، به شما پول می دهد، این شما هستند که از اوکراین پول دریافت می کنید.

رئیس جمهور آمریکا اعلام نمود: 48 میلیون دلار خرج کردند تا مدارکم را آنالیز نمایند، اما هیچ سند دال بر تبانی من پیدا نکردند. آقای بایدن این برادر شما بود که از ایران پول دریافت کرد.

ترامپ ادامه داد: من حساب های بانکی زیادی دارم، لیست آنها موجود است، حساب بانکی من در چین در موجود است که در سال 2015 بسته شد، من دوست داشتم معاملاتی در چین کنم، اما تصمیم گرفتم این کار را نکنم، برخلاف بایدن که آن موقع معاون باراک اوباما بود.

معاون اوباما گفت: من کاری خواهم کرد که چین مجبور گردد از مقررات بین المللی پیروی کند، در واقع باید کاری کرد اراذل و اوباشی که در کره شمالی هستند و رییس جمهوری چین و روسیه تسلیم شوند.

ترامپ اضافه کرد: وقتی با اوباما در کاخ سفید صحبت کردم ، گفت بزرگترین معضل کره شمالی است، من با رهبر کره شمالی رابطه خوبی داریم و جنگی در کار نیست، کیم جون اون آدم متفاوتی است. بایدن گفت: ترامپ با مذاکره به کره شمالی مشروعیت داد، و به یک اوباش گفت دوست خوب من. ولی من اگر رئیس جمهور شوم تنها به این شرط مذاکره می کنم که توانایی هسته ای کره شمالی کاهش یابد.

ترامپ در ادامه به بیمه مردم آمریکا اشاره نمود و گفت: مراقبت پزشکی اوباما به هیچ وجه خوب نیست. بایدن می خواهد بیمه خصوصی رو باطل کند، بایدن می خواهد پزشکی سوسیالیستی وارد کند، اما کاری که من می خواهم بکنم برنامه بهتری برای درمان است. بایدن 47 سال در کارهای مختلف بود اما هیچ کاری نکرد، برنی سندرز و دموکرات ها پزشکی سوسیالیستی را می خواهند.

جو بایدن گفت: من می خواهم بیمه خصوصی را حذف کنم، نه اینکه بیمه خدمات درمانی خصوصی را لغو کنم. این حرف احمقانه ای است که بگویند حق برخورداری همه مردم از بیمه کامل، سوسیالیستی است. مردم حق دارند بیمه مقرون به صرفه داشته باشند. من افتخار می کنم بیمه من را همه سندیکاها و افرادی که در زمینه پزشکی فعال هستند، حمایت می نمایند.

جو بایدن گفت: 525 کودک در آمریکا از خانواده خود در مرز جدا شده اند و حالا نمی توانند خانواده هایشان را پیدا نمایند، اما ترامپ این مساله را به گردان بایدن انداخت و گفت که طرح و اجرای قفس (جداسازی بچه ها از والدین) از اول کار خودت بود!

بایدن گفت: ترامپ با سیاستهایی که در زمینه مهاجرت اجرا نموده، باعث شده تا بچه ها مهاجر از خانواده هایشان در مرز جدا شوند. ترامپ خلافکار و مجرم است.

ترامپ گفت: بایدن به جامعه سیاه پوستان صدمه زد و به آنها گفت که آنها ابر متجاوز هستند، هیچ کس به اندازه من برای سیاه پوستان کار ننموده، بایدن و اوباما تلاشی نکردند.

بایدن در پاسخ به ترامپ گفت: من هرگز چنین چیزی نگفتم، بلکه این ترامپ بود که به آتش نژاد پرستی در این کشور هیزم ریخت. در سال 2000 بعد از تصویب قانون جرایم این ترامپ بود که گفت به اندازه کافی آدم در زندان نیست، این بود که گفت چند جوان سیاه پوست باید اعدام بشوند. شما می دانید من چه کسی هستم، اعتبار من برای حقیقت گویی را می شناسید، درباره شخصیت کشور ما دارد انتخابات برگزار می گردد.

رئیس جمهور امریکا خطاب به نامزد دموکرات ها گفت:جوری حرف می زنی انگار یک نوزاد معصوم هستی. برای من قیافه آدم های معصوم را نگیر، جو! مردم می دانند که تو یک سیاستمدار فاسد هستی.

ترامپ درباره برنامه زیست محیطی اعلام نمود: معاهده پاریس بسیار ناعادلانه بود. من عاشق محیط زیست هستم، می خواهم تمیز ترین دریا را داشته باشیم، ما پایین ترین میزان گاز کربن را داریم، با صنایع چقدر تمیز کار می کنیم، از توافقنامه پاریس خارج شدم، چون منصفانه نبود. به چین نگاه کنید چقدر کثیف است. به روسیه و هند نگاه کنید.

بایدن هم در این باره گفت که تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین تهدید آینده برای بشریت است و ما وظیفه اخلاقی برای مقابله با آن داریم، طی هشت تا 10 سال آینده از نقطه بدون بازگشت عبور می کنیم.

نامز حزب دموکرات توضیح داد: ما می خواهیم میلیون ها شغل جدید با دستمزد خوب داشته باشیم. وال استریت گفته طرح من بیش از 18 میلیون شغل ایجاد می نماید و رشد مالی آن بالا است.

ترامپ گفت: ما باید کشور را به قبل از دئوران کرونا بازگردانیم، ما کمترین میزان بیکاری را در میان سیاه پوستان، اسپانیای تباران و آسیایی تباران داشتیم که اگر بایدن انتخاب گردد شما یک دوران سخت را تجربه خواهید کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1395

به "بایدن: آمریکایی ها یاد گرفته اند که با کرونا بمیرند، ترامپ: خانواده بایدن مثل جارو برقی اند که پول را می بلعند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن: آمریکایی ها یاد گرفته اند که با کرونا بمیرند، ترامپ: خانواده بایدن مثل جارو برقی اند که پول را می بلعند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید