فهرست10 رسوایی بزرگ حوزه فناوری در جهان

به گزارش مجله آراد، خبرنگاران : طی یک دهه گذشته دنیا تکنولوژی با رشد سریع و خیره کننده در حوزه های مختلف، توجه و تحسین همه را به سمت خود جلب نموده است؛ اما به تناسب همین رشد، رسوایی های بزرگی را نیز در این عرصه شاهد بوده ایم.

فهرست10 رسوایی بزرگ حوزه فناوری در جهان

به گزارش خبرنگاران بخش تکنولوژی در این یک دهه با انواع و اقسام موضوعات اجتماعی، اقتصادی یا سیاسی روبرو شده است. از فاجعه در کارخانه فاکسکان گرفته تا بحران کمبریج آنالتیکا و حتی همین سال جاری ورشکستگی شرکت Wework، شاهد رسوایی های بزرگی در این عرصه بوده ایم.

با اینکه در دهه گذشته، شاهد شکوفایی و رشد خیره نماینده شرکت ها و انواع فناوری ها در حوزه های مختلف بودیم، اما در این 10 سال اتفاقاتی افتاده که از آنها به عنوان بزرگ ترین رسوایی های دنیای فناوری یاد می گردد. در واقع هر چه دنیا تکنولوژی بزرگ تر می گردد اتفاقات و وقایع بد آن گستردگی بیشتری می یابد و تاثیر وسیع تری بر دنیا و افکار عمومی دارد. شرکت های فعال در حوزه فناوری در اقصی نقاط دنیا با انواع مسائل سیاسی و اجتماعی درگیر شدند که این مساله خود را در قالب اشکال مختلفی همچون سوءاستفاده از قدرت، سرمایه گذاری تجاری ناپیروز و عرضه محصولاتی فاجعه بار نشان داده است. فیس بوک، اپل و گوگل که در حال حاضر به عنوان بزرگان این عرضه شناخته می شوند، بیش از همه در کانون توجهات بوده اند و بیشترین رسوایی ها از جانب آنها اتفاق افتاده است. در ادامه نگاهی داریم به مهم ترین رسوایی های یک دهه گذشته در عرصه تکنولوژی که در زمان خود بیشترین سروصدا را به پا کردند.

سال 2010: خودکشی کارکنان شرکت فاکسکان

طبق آخرین گزارش ها، دست کم 14 نفر از کارکنان شرکت فاکسان در چین اقدام به خودکشی کردند. فاکسکان به عنوان یکی از بزرگ ترین فراورینمایندگان قطعات برای شرکت هایی همچون اپل، نینتندو و اچ پی محسوب می گردد. وال استریت ژورنال نوشت این شرکت شرایط کاری بسیار نامساعدی برای کارکنان خود فراهم می نماید و همیشه از آنها می خواهد تا در محیطی نامناسب و تا چند ساعت بیشتر در کارخانه ها کار نمایند. این مساله سبب شد تا بعضی از کارکنان این شرکت، تحت فشار کاری زیاد در کارخانه های این شرکت، دست به خودکشی بزنند. در این میان اپل، اچ پی و دیگر شرکت های طرف قرارداد با فاکسکان، از این شرکت خواستند تا شرایط کار در مراکز خود بهبود ببخشد و از بروز مسائلی این چنینی در آینده جلوگیری کند. همچنین قانون جدیدی بعد از افشای این خودکشی ها در چین به تصویب رسید که ساعت های کاری کارگران را محدود و مانع از فعالیت طولانی مدت آنها در طول روز می گردد. با این حال شرایط کار در فاکسکان به عنوان نمادی از شرایط بد کار سوی منفی صنعت تکنولوژی را آشکار کرد و انتقادها از آن تا به امروز هم ادامه داشته است.

سال 2013: انتشار اسناد محرمانه توسط ادوارد اسنودن

ادوارد اسنودن، افشاگر معروف در این سال، اسنادی را منتشر کرد که نشان می داد سازمان امنیت ملی آمریکا به وسیله نفوذ به اکانت های کاربران در گوگل و یاهو و همچنین دسترسی به پیغام ها، فایل های صوتی و ویدئویی، در سطح وسیع از آنها جاسوسی می نماید. گوگل و یاهو اما با ابراز تعجب از یافته های اسنودن، اعلام کردند که هرگز اجازه دسترسی دولت آمریکا به سرورهایشان را ندادند. اما گوگل در بیانیه ای نوشت که همیشه نگران احتمال نفوذ این سازمان به اطلاعات کاربران خود بوده است. افشاگری های اسنودن تحول عظیمی در صنعت داده ها در دنیا ایجاد کرد و باعث پرسش های مختلفی در جهت حفظ حریم خصوصی کاربران و نحوه دسترسی دولت ها به آن شد. بعدها رسوایی هایی چون کمبریج آنالیتیکا در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان داد که شرکت های بزرگی مانند فیس بوک تا چه حد با بیگ دیتا قادر به تغییر جهت سیاست و فروش اطلاعات شخصی کاربران هستند.

سال 2015: تقلب فولکس واگن در تست آلایندگی خودرو

سازمان حفاظت از محیط زیست در آنالیز های خود به این نتیجه رسید که فوکس واگن، دستگاه هایی را روی بعضی از اتومبیل های خود نصب نموده که آنالیز های مربوط به میزان آلایندگی این مدل ها را دستکاری می نماید. این تقلب بزرگ باعث شد تا چیزی حدود 11 میلیون خودروی این شرکت، بدون آنکه تست های آلایندگی را به طور دقیق و درست طی نمایند، وارد خیابان ها شوند. افشاگری اخیر سبب شد این شرکت به پرداخت جریمه 3/ 4 میلیارد دلاری به آمریکا و همچنین جریمه 22 میلیارد دلاری به رگولاتورها و همچنین صاحبان خودروها محکوم گردد. در این میان، شش مدیر فولکس واگن نیز به اتهام دست داشتن در این تقلب، محاکمه شدند.

سال 2016: فرار اقتصادیاتی اپل

شرکت اپل حدود 10 سال، بخش زیادی از فروش خود در اروپا را به یک دفتر مرکزی در ایرلند نسبت می داد، تا از پرداخت اقتصادیات معاف گردد. در سال 2013، اتحادیه اروپا در تحقیقاتی که سه سال به طول انجامید، دریافت این اقدام اپل غیرقانونی بوده و این شرکت را به پرداخت 5/ 14 میلیارد دلار جریمه محکوم کرد.

سال 2016: کلاهبرداری مدیر شرکت ترانوس

یکی از خبرسازترین اتفاقات دنیای فناوری در سال های اخیر، مورد مربوط به الیزابت هولمز و شرکت تحت راهنمایی وی به نام ترانوس بود. وی مدعی شده بود که به تکنیکی جدید در علم پزشکی دست یافته که می تواند بسیاری از بیماری ها را با مقدار کمی از داروی خود تشخیص دهد. ادعایی که سبب شد بسیاری از مردم و همچنین شرکت های بیمه، در ترانوس سرمایه گذاری نمایند. اما ناکامی هولمز در پاسخ به تعهداتش سبب شد وی به کلاهبرداری و اخاذی متهم گردد.

سال 2016: انفجار گوشی گلکسی نوت 7

سامسونگ هرگز سال 2017 را از حافظه خود پاک نخواهد کرد. سالی که در آن، گوشی جدید این شرکت به نام گلکسی نوت 7 با سروصدای زیادی وارد بازار شد اما طولی نکشید که شکایت های پیاپی کاربران مبنی بر آتش دریافت این گوشی، سامسونگ را وادار کرد فبلت جدید خود را از سطح بازار جمع آوری و فراوری آن را متوقف کند. سامسونگ بارها و بارها بابت این فاجعه از کاربران خود عذرخواهی کرد.

سال 2017: فیس بوک و دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

فیس بوک با انتشار گزارشی نوشت که پیروز به شناسایی اکانت هایی شد که احتمالا از روسیه نشات می گیرند و با پرداخت هزینه 100 هزار دلاری در بخش تبلیغات فیس بوک، دخالت و تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری 2016 را دنبال می نمایند. فیس بوک در ادامه مطرح کرد که اقدامات جدی را برای مقابله با چنین اقداماتی از سوی دولت های خارجی در دستور کار خود قرار داده است.

سال 2017: اخراج کارمند منتقد به استخدام زنان در گوگل

جیمز دامور، از مهندسان گوگل با انتشار یادداشتی از برنامه تنوع جنسیتی گوگل و استخدام زنان توسط این شرکت انتقاد کرد که این مساله خشم کارکنان این شرکت بزرگ دنیای فناوری را به دنبال داشت. وی در این یادداشت بر تفاوت های بیولوژیک میان مردان و زنان و تمایل کمتر زنان به فضای تکنولوژی اشاره نمود و از گوگل و همچنین دیگر شرکت ها به دلیل استخدام زنان در این حوزه انتقاد کرد. طولی نکشید که این کارمند گوگل اخراج شد و شکایت وی از این شرکت نیز به جایی نرسید.

سال 2018: اعتراض ها علیه سوءرفتار جنسی در شرکت گوگل

در اواخر سال 2018، هزاران نفر از کارمندان گوگل در مقابل دفاتر این شرکت در شهرهای مختلف دست به اعتراض زدند و خواهان خاتمه دادن به سوءرفتارهای جنسی در این شرکت شدند. زمانی این اعتراضات شدت گرفت که نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که اندی رابین، خالق اندروید و از مدیران ارشد گوگل، به آزار جنسی یک زن متهم شد. ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل نیز با قبول ضعف ها و کاستی های این شرکت در زمینه جلوگیری از سوءرفتارهای جنسی، مطرح کرد که تمامی کوشش خود را برای مقابله با این اقدامات به کار خواهد بست.

سال 2018: ترویج بیشتر خشونت توسط فیس بوک علیه مسلمانان میانمار

گزارش های سازمان ملل نشان می دهد که فیس بوک نقش کلیدی را در افزایش نسل کشی و خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیای میانمار داشته است. فیس بوک نتوانست در مسدود کردن اکانت هایی که به ترویج خشونت علیه مردم میانمار اقدام می نمایند، پیروز عمل کند. در این گزارش آمده است: پیشتر از این پلت فرم برای ارسال پیغام های عمومی استفاده می شد، اما در ماجرای نسل کشی مردم میانمار، بعضی ها از این بستر برای ترویج خشونت بهره دریافتد. لازم به ذکر است فیس بوک نیز این نتایج را پذیرفت و ضمن عذرخواهی، از افزایش کوشش های خود برای مقابله با چنین سوءاستفاده هایی اطلاع داد.

2018: رسوایی فیس بوک و فروش اطلاعات کاربران به کمبریج آنالتیکا

گاردین در قالب گزارشی افشاگرانه نوشت که فیس بوک با مرکز تحقیقاتی کمبریج آنالتیکا، همکاری نموده که در قالب این همکاری، اطلاعات میلیون های نفر از کاربران این شبکه اجتماعی در اختیار مرکز تحقیقاتی نامبرده نهاده شد تا برای کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ در سال 2016 مورد استفاده قرار گیرد. ابعاد این فاجعه آنقدر بزرگ بود که هنوز مارک زاکربرگ بنیانگذار فیس بوک را از زیر فشارهای این رسوایی خارج ننموده است.

سال 2018: همکاری پنهان گوگل با پنتاگون در زمینه هوش مصنوعی

شرکت گوگل به طور کاملا مخفیانه و بی سروصدا قرارداد همکاری را با پنتاگون در زمینه توسعه پروژه های مبتنی بر هوش مصنوعی برای تحلیل تصاویر ارسالی به وسیله پهپادها به امضا رساند. افشای این مساله موجی از اعتراضات کارکنان و همچنین افکار عمومی را به دنبال داشت و چندین نفر نیز از سمت خود استعفا دادند. به دنبال این اتفاقات، گوگل دیگر قرارداد خود را با پنتاگون تمدید نکرد و به خواسته کارکنان خود که به گفته آنها، این قرارداد بی اعتمادی مشتریان این شرکت را به دنبال خواهد داشت، احترام گذاشت.

سال 2019: رسوایی بوئینگ با هواپیماهای 737 مکس

پس از سقوط دو هواپیمای بوئینگ 737 مکس، نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که یکی از خلبانان ارشد شرکت بوئینگ، تقریبا دو سال پیش از وجود مشکلاتی بزرگ در نرم افزار این هواپیماها اطلاع داده بود. طی دو سقوط این هواپیما که در اکتبر 2018 و مارس 2019 رخ داد، 346 نفر کشته شدند. بعد از حادثه دوم، هواپیماهای بوئینگ مکس 737 دیگر اجازه پرواز نیافتند و پرونده آن نیز توسط FBI مورد تحقیق و آنالیز نهاده شد. بعدها تعیین شد که ضعف در طراحی نرم افزار و استفاده از شرکت های با استاندارد پایین و البته ارزان قیمت برای توسعه پلت فرم های نرم افزاری یکی از دلایل بروز این فاجعه بوده است.

سال 2019: ورشکستگی استارت آپ WeWork

درتنها چند هفته، ارزش شرکت وی ورک از 47 میلیارد دلار به 8 میلیارد دلار رسید و آدام نیومن نیز از سمت مدیرعاملی این شرکت برکنار شد. این شرکت تا چند ماه، هدف اول رسانه ها بود و مدام انتقادهایی در مورد وضعیت اقتصادی و همچنین ضعف مدیریتی نیومن علیه آن مطرح می شد. این شرکت همچنین میخواهد تا یک چهارم از کارکنان خود را اخراج کند تا بتواند با کاهش هزینه ها، بار دیگر به روند سوددهی برگردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 610

به "فهرست10 رسوایی بزرگ حوزه فناوری در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست10 رسوایی بزرگ حوزه فناوری در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید