برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

به گزارش مجله آراد، برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی باعث بروز مشکلاتی همچون پایین آمدن سطح سفره های آب زیرزمینی، افزایش هزینه آب، کاهش سطح تامین آب، فشردگی خاک، کاهش کیفیت آب و نشست زمین می شود.

برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

خبرنگاران | سرویس علوم - سفره های آب زیرزمینی بزرگترین منبع آب های تازه و قابل استفاده در جهان هستند. در بسکمک از نقاط به ویژه در مناطقی که روی سطح زمین، آبی در دسترس نیست از آب های زیرزمینی برای استفاده خانگی، کشاورزی و صنعتی به کار می رود. اما برداشت از این منابع آب زیر زمینی چه مسائلی را به همراه دارد؟

مهمترین مسائل حاصل از برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی

چند نمونه از تاثیرات منفی برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی عبارتند از:

1. پایین آمدن سطح سفره های آب زیرزمینی (سطح ایستابی)

پمپاژ و تخلیه بیش از حد آب های زیرزمینی باعث پایین رفتن سطح این منبع می شود به طوری که حفر چاه های عمیق هم دسترسی به آن را امکان پذیر نمی کند.

2. افزایش هزینه آب

با پایین رفتن سطح سفره های آب زیرزمینی و کاهش دسترسی چاه ها به آب باید انرژی بیشتری را صرف تخلیه آب کرد. در نتیجه مالیات و هزینه های حفر چاه بر آن افزوده می شود.

3. کاهش سطح تامین آب

آب های روی سطح زمین و زیر زمین به هم متصل اند، با برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی؛ دریاچه ها و و رودخانه هایی که به آن متصل اند خشک می شوند.

4. فشردگی خاک

فشردگی خاک، رشد گیاه و نفوذ ریشه در خاک را کاهش می دهد و همچنین حرکت آب و هوا در خاک را محدود می سازد و در نتیجه باعث تنش های غذایی برای گیاه و خروج کند جوانه از خاک و در نهایت باعث کاهش عملکرد محصول می شود.

5. کیفیت آب

استخراج بی رویه آب از نواحی ساحلی باعث می شود که نمک و آب دریا وارد منابع آب شوند و به آن ناخالصی اضافه کنند.

6. نشست زمین

این اتفاق در نتیجه خالی شدن زیر زمین توسط برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی و فعالیت های انسانی به خصوص حفر چاه های عمیق در طبیعت رخ می دهد. در این حالت خاک متراکم شده و فرو می ریزد.

اهمیت آب های زیرزمینی

سازمان زمین شناسی آمریکا آب های زیرزمینی را با پول موجود در حساب های بانکی مقایسه می کند؛ اگر سرعت برداشت پول از بانک بیشتر از سرعت سپرده گذاری در آن حساب باشد در نهایت با مشکل موجودی حساب رو به رو خواهیم شد و به همین صورت اگر سرعت برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی بیشتر از سرعت جایگزینی و ذخیره مجدد آب باشد مسائل حیاتی طولانی مدتی به بار خواهد آمد. پمپاژ و تخلیه مکرر آب های زیرزمینی باعث خشک شدن همیشگی این منبع می شود.

تاثیرات منفی کاهش منابع آب زیرزمینی

1) پمپاژ و تخلیه آب های زیرزمینی باعث تقلیل رفتن سطح سفره های آب زیرزمینی می شود؛ در نتیجه باید از سفره های آبی عمیق تری آب استخراج کرد. هر چه بیشتر از آب های زیرزمینی برداشت کنیم برای دستیابی بیشتر به آن باید بیشتر هم تلاش کنیم، همانطور که باید آب را از مناطق عمیق تری استخراج کنیم آب هم رفته رفته تمام می شود بنابراین باید از دیگر منابع جایگزین استفاده کنیم.

2) با برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی از حجم کل آب موجود کسر می شود. پایین رفتن سطح سفره های آب زیرزمینی باعث جلوگیری از ریختن آب ها به دریاچه ها و رودخانه ها و دریا ها خواهد شد. این بدان معنی است که با گذشت زمان آب کمتری برای تبخیر روی سطح زمین وجود دارد. هر چه عمق سفره های آب زیرزمینی پایین تر برود حیات ماهیان و دیگر موجودات را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

3) این که به جای پمپاژ آب از رودخانه ها و دریاچه ها، آب های زیرزمینی را تخلیه می کنیم به این معنا نیست که آن ها به هم متصل نیستند؛ آب های زیرزمینی در اعماق زمین وجود دارند و به علت مخلوط شدن با ناخالصی های دیگر مانند آب شور دریا و نمک باید از نوشیدن آن خودداری کرد. به محلول آب تازه و آب شور دریا، آب شور ناخالص می گویند. تخلیه و تصفیه این نوع آب بسیار هزینه بردار است، زیرا علاوه بر استخراج آن باید از فیلتر های مخصوص آب شرب عبور داده شود.

4) تخلیه سفره های آب زیرزمینی باعث کاهش محصولات و مواد غذایی و در نتیجه رنج و مشقت مردم می شود. برای مثال از بین رفتن سفره های آب زیرزمینی در رودخانه کلرادو اگولالا نمونه هایی از این نوع هستند. سفره آبی اگولالا از هزاران سال پیش آب را در خود ذخیره کرده و این منبع را در اختیار شهروندان و کشاورزان و آبکمک دشت های بزرگ قرار داده است. متاسفانه آب زیادی از این منبع استخراج شده که دیگر زمانی برای جایگزینی و پر شدن دوباره آن وجود ندارد. همچنین قانون صحیحی برای برداشت آب به اندازه کافی، تنظیم نشده و همین علت اثرات ویرانگری بر محصولات و مردم آن منطقه دارد.

5) کمبود آب های زیرزمینی باعث کاهش و محدود شدن گونه های زیستی و پیدایش فاضلاب ها در امتداد سفره های آب خیز می شود؛ سفره های آب شامل آب های زیرزمینی می شوند و بسیار حائز اهمیت هستند. برای مثال، زندگی ساکنان خلیج مکزیک و مکزیکوسیتی فقط بر پایه سفره های آب زیرزمینی قرار گرفته است. متاسفانه زباله های صنعتی و کشاورزی رودخانه می سی سی پی، به خلیج مکزیک می ریزد و اینگونه زندگی حیوانات آبزی، حیات وحش و کشاورزیِ منطقه را تهدید می کند. پایین آمدن سطح سفره های آب زیرزمینی در شهر مکزیکوسیتی باعث ایجاد حفره های بزرگی شده که تخریب خانه ها و ساختمان ها را در پی دارد.

راه چاره هایی برای جلوگیری از نابودی سفره های آب زیرزمینی

1) به عنوان یک شهروند باید آب کمتری را صرف کار های لوکس و تزئینی کنیم و همواره مشکل کمبود آب را به خاطر داشته باشیم. با در نظر دریافت بحران فزاینده کمبود آب مردم باید در هر زمان از آب کمتری استفاده کنند. امروزه از آب، اغلب برای دکور فضای باز و جاذبه های تفریحی مثلاً در پارک ها استفاده می شود.

حجم بسیار زیادی از آب صرف پر کردن استخر و شستن ماشین ها و دیگر چیز ها می شود. تنها زمانی از هدر رفتن آب جلوگیری می شود که شیر آب بسته باشد؛ استفاده از وسایلی از قبیل: ماشین لباسشویی و ظرفشویی باید به گونه ای باشد که آب کمتری استفاده شود. همچنین باید از هدر رفتن آب برای کار های غیرضروری و دکوراسیون منزل اجتناب کرد.

2) باید استفاده از مواد شیمیایی را به حداقل برسانیم. بسکمک از مردم به اینکه آلودگی نباید به زیر زمین راه پیدا کند اهمیتی نمی دهند، آب هایی که از فاضلاب ها و خیابان ها سردر می آورند معمولا مواد شیمیایی را با خود به همراه دارد. این مواد شیمیایی به منابع آب راه پیدا کرده و جذب زمین می شوند و در نهایت مسمومیت حیوانات و خاک را به همراه دارند. با به حداقل رساندن مصرف مواد شیمیایی و دور انداختن صحیح آن ها می توانیم از سمی و آلوده شدن منابع آب جلوگیری کنیم.

3) انجام تحقیقات جامع تر و تامین هزینه ها می تواند به حفظ سفره های آب کمک کند. بهترین راه کمک به حفظ این منبع آن است که هم دولت و هم مردم همکاری کنند. قوانین سخت و دقیقی باید تنظیم شود که ناظرِ برداشت آب از سفره های زیرزمینی باشد، بسکمک از دانشمندان و محققان و شرکت های مرتبط باید همواره اهمیتِ حفظِ منابع آب را به ما گوشزد کنند آن ها همچنین باید سیاست های صرفهجویی مردم را تغییر دهند، زیرا آب یک منبع بی انتها نیست که همواره بتواند مورد استفاده قرار گیرد.

4) یکی دیگر از راه های رسیدگی به مسئله کمبود سفره های آب زیرزمینی، یافتن منبع جایگزین دیگری است. منابع جایگزین می توانند به آبرسانی دوباره این منبع کمک کنند، استفاده از دیگر منابع به جای برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی، زمان مناسبی را برای آبرسانی دوباره فراهم می کند.

5) برداشت از آب های زیرزمینی باید برنامه منظمی داشته باشد. اگر از اهمیت آب های زیرزمینی اطلاع نداشته باشیم در آن صورت بیش از حد نیاز از آن استفاده می کنیم. بدیهی است که بیشتر بودجه دولت باید صرف تحقیق پیرامون سفره های آبی شود نه فقط صرف پمپاژ و استخراج آن و بودجه اضافی تری باید صرف پیدا کردن راه هایی برای حفظ آب های زیرزمینی باشد نه عرضه آن!

منبع: setare.com
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1594

به "برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید