بازآفرینی قصه چوپان دروغگو با هنرنمایی همراه اول !

به گزارش مجله آراد، صبح چهارشنبه شانزدهم آذر ماه روزی که رییسی به دانشگاه تهران رفته بود، در مجلس بهارستان جلسه دفاع از وزیر راه برقرار بود مردم به فکر مسائل زندگی شان یکباره دارندگان گوشی های اندروید با یک پیغام احتمال وقوع زلزله شوکه شدند.پیغامی که تعیین شد حاصل اشتباه همراه اول است.

بازآفرینی قصه چوپان دروغگو با هنرنمایی همراه اول !

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، حوالی ساعت 11 صبح چهارشنبه تعداد زیادی پیغامک به دارندگان بسیاری از اسمارت فون هایی که در سراسر کشور از سیستم عامل اندروید استفاده می کردند و اپراتورشان همراه اول بود، پیغام هشدار وقوع زلزله را بر صفحه های نمایش گوشی خود دریافت کردند. پیغامی که می توانست ترسی همگانی ایجاد کند و بسیاری را به خیابان ها بکشاند.

این برای اولین بار بود که چنین پیغامی در ایران در اختیار انبوه مردم قرار می گرفت.

این سیستم هشدار بلایای طبیعی گوگل چند سالی است که در کشورهایی چون ژاپن و مکزیک و تعدادی از استان های آمریکا فعال شده تا یک سامانه هشدار جمعی با فاصله زمانی کوتاه برای پناه گرفتن باشد.

سامانه ای که باید خیلی دقیق و با ضریب اشتباه حداقلی اطلاع رسانی کند. این نکته ای است که مهدی زارع زلزله شناس سرشناس درباره اش به خبرنگاران گفته. اینکه حتی در همان کشورها هم معمولا چنین پیغامی ارسال عمومی نمی گردد چون می تواند ایجاد ناامنی و استرس عمومی نماید . بیشتر این پیغام در اختیار ایستگاه های خدمات عمومی قرار می گیرد و …

اینکه ارسالش ضوابط ویژه ای دارد و نباید یکباره چنین بی تدبیر و به غلط برای جمع کثیری از مخاطبان یک اپراتور ارسال گردد.

هک یا اشتباه؟

از همان لحظات ابتدایی ارسال این پیغام هشدار که برای آیفون دارها قابل دریافت نبود جو عمومی تحت تاثیر نهاده شد. صدا و سیما ویژه برنامه گذاشت و سناریوهای مختلفی را عنوان نمود . بحث هک شبکه را کارشناس خبرنگار مدعو عنوان نمود و نهادهای مسئول مختلف بلافاصله روی خط آمدند. از معاون ستاد بحران تا معاون وزیر کشور و نمایندگان وزارت ارتباطات و همراه اول تا در نهایت حکاکان نماینده همراه اول با رد احتمال هک شبکه اعتراف کرد همکارانش در اشتباهی فاحش سامانه پیغام اضطراری را برای تست به جای ارسال محدود برای جمع کثیری از کاربران دارنده گوشی های اندروید ارسال نموده اند.

اشتباه فاحشی که مهدی زارع استاد دانشگاه و کارشناس خبره تشخیص زلزله درباره اش می گوید:چه این اتفاق با هک اجرا شده باشد و چه خطای شبکه همراه اول بوده، بسیار جای تاسف دارد، هشدار باید در ابتدا به سیستم اتوماتیک در زیرساخت های مهمی شامل مترو، قطار، نیروگاه ها و ... داده گردد.

او ادامه می دهد: در کشورهایی که سیستم هشدار زلزله به شکل پیغامک به شهروندان داده می گردد، بعد از تست های فراوان و اتصال به سیستم اتوماتیک مراکز مهم، به شهروندان اطلاع رسانی می گردد نه اینکه بدون هیچ پیش زمینه ای چنین پیغامکی به شهروندان ارسال گردد.

هشدار به کاربران در هنگام وقوع زلزله

اندروید دو نوع اعلان دارد که برای هشدار به کاربران در خصوص زلزله طراحی شده است. هشدار اول به گونه ای که با ضربه زدن روی اعلان، اطلاعات بیشتری را ارائه دهد و برای زلزله های ضعیف ارسال می گردد و در عین حال تنظیمات صدا، مزاحم نشوید و اعلان تلفن را تغییر نمی دهد.

هشدار دوم برای جلب توجه قبل از تجربه لرزش میانه تا شدید طراحی شده به طوری که بتوانید برای محافظت از خود اقدام کنید و برای زلزله ای با بزرگی 4.5 درجه در مقیاس ریشتر یا بیشتر ارسال می گردد. این هشدار تنظیمات مزاحم نشوید را بی اثر، صفحه نمایش را روشن و صدای بلندی پخش می نماید.

تشخیص زلزله در جستجوی گوگل نیز قابل مشاهده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص هر گونه فعالیت لرزه ای در نزدیکی خود، به سادگی عبارت زلزله در نزدیکی من را جستجو کنید.

تبعات گاف همراه اول چیست؟

آنچه از سوی اپراتور همراه اول رخ داد ، شروعی است بر یک بی اعتمادی برای لحظه خطر. ماجرای قصه قدیمی چوپان دروغگو و اعتمادی که این پیغام های اشتباه از مخاطب برای لحظه خطر می کاهد. اشتباه بزرگی که معاون ارتباطات اپراتور معروف با خود اندیشیده با اهدای یک روز مکالمه رایگان درون شبکه می تواند بر آن سرپوش بگذارد!

درحالی که در ماه های گذشته اندازه نارضایتی از اپراتورها برای خدمات اینترنت به بالاترین سطح ممکن رسیده و حملات سایبری به سامانه های پیغامکی و اعمال محدودیت ها هم مزید بر دلیل شده تا کارهای مردم به مشکل بخورد، این اشتباه بزرگ ضربه مهلکی به اعتماد عمومی بود و باید مدیران این اپراتور آیا برنامه و تمهیدی برای بازسازی اعتماد عمومی دارند؟

بیشتر بخوانید:

هشدار جعلی زلزله در ظهر 16 آذر/ چه هک، چه خطا، بسیار تاسف بار است

سیستم هشدار زلزله گوگل چطور کار می نماید؟

4141

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 آذر 1401 بروزرسانی: 17 آذر 1401 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2296

به "بازآفرینی قصه چوپان دروغگو با هنرنمایی همراه اول !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازآفرینی قصه چوپان دروغگو با هنرنمایی همراه اول !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید