شاد ترین کشورهای جهان

به گزارش مجله آراد، وب سایت پول نیوز: سرانه فراوری ناخالص داخلی، امید به زندگی، حمایت اجتماعی، اعتماد و آزادی. همچنین مردم می توانند به کیفیت زندگی خود از 0 تا 10 نمره بدهند.

شاد ترین کشورهای جهان

هر سال موسسه U.N. Sustainable Development Solutions Network لیستی از شاد ترین کشورهای دنیا منتشر می نماید. این لیست بر اساس 6 فاکتور تهیه می گردد:

لیست کشورها به این ترتیب است:

10. سوئد

سوئد از رتبه هشتم در سال گذشته به رتبه دهم سقوط نموده است اما هنوز در ده کشور اول قرار گرفته است. سرانه فراوری ناخالص داخلی بسیار بالاست که با همسایه های شمالی تقسیم می گردد. البته این تنها دلیل نیست. قانون 6 ساعت کار در روز، مرخصی برای مادران و پدران با پرداخت حقوق، و مراقبت رایگان از بچه ها نشان می دهد که سوئدی ها تعادل خوبی بین زندگی و کارشان ایجاد نموده اند.

9. استرالیا

علاوه بر تعادل خوب بین زندگی و کار و میزان پایین استرس، استرالیایی ها یکی از بالاترین امید به زندگی ها را دارند: 83 سال. در سیستم آموزشی این کشور تاکید زیادی بر ورزش از سنین پایین می گردد.

8. نیوزلند

نیوزلند بخش اعظم این رتبه را مدیون حمایت اجتماعی است. اینکه کسی را داشته باشید که موقع مسائل بتوانید روی او حساب کنید نقش مهمی در میزان شادی شما دارد. همچنین جاذبه های طبیعی استرالیا از جمله ساحل ها، باغ های انگور و کوه ها نیز در این رتبه بی تاثیر نبوده اند.

7. هلند

علاوه بر رتبه هفتم در این لیست، هلند در خصوص انحراف شادی نیز در مقام اول قرار گرفته است. معنی این عبارت این است که بین میزان رضایت شاد ترین و ناراحت ترین مردم این کشور کمترین اختلاف در دنیا وجود دارد.

6. کانادا

تنها کشور قاره آمریکا که در این لیست قرار گرفته کانادا است و این که پول همه چیز نیست از اینجا ثابت می گردد. چون سرانه فراوری ناخالص داخلی در کانادا ده هزار دلار از آمریکا کمتر است.

5. فنلاند

فنلاند همواره در لیست بهترین نظام های آموزشی دنیا قرار گرفته است. معمولا فقط کره جنوبی، ژاپن و سنگاپور بالاتر از آن قرار دارند. در این کشور احترام زیادی برای معلم ها وجود دارد و معلم ها باید حتما فوق لیسانس داشته باشند. سیستم آموزشی این کشور بیشتر بر اساس یادگیری تجربی است. همچنین اگر شما دانشگاه را تمام نموده و بیکار باشید دولت به شما تا زمانی که کار پیدا کنید یاری می نماید.

4. نروژ

در بین کشورهای این لیست نروژ بالاترین سرانه فراوری ناخالص داخلی را دارد. پس پول هم بی تاثیر نیست!! اما در این کشور چیزهای دیگری وجود دارد که به آن این رتبه را داده است. دولت بسیار یکپارچه و اقتصاد پر رونق که بر پایه منابع طبیعی نروژ بنا شده است، حمایت اجتماعی و اعتماد به دولت، همه و همه در این رتبه تاثیر داشته است.

3. ایسلند

گزارش مربوط شاد ترین کشورهای دنیا در خصوص ایسلند توضیحات مفصلی داده است. شاید به خاطر اینکه خیلی ها انتظار ندارند آن را در این لیست ببینند، به خصوص بعد از فروپاشی مالی در سال 2007. اما رویارویی ایسلند با بحران مالی و همچنین حمایت اجتماعی از عوامل معین این رتبه بوده اند. اکثر ایسلندی ها گفته اند در دوران بحران دوستان و خانواده تکیه گاه آنها بوده اند. و این، به گفته گزارش، در شادی مردم ایسلند تاثیر زیادی داشته است. همچنین این کشور از لحاظ جاذبه های طبیعی مانند یک سیاره جداگانه است.

2. سوئیس

در سوئیس همه چیز به رفراندوم گذاشته می گردد از تعداد روزهای مرخصی در سال گرفته تا اینکه چه تعداد مهاجر باید در کشور وجود داشته باشد. سالانه تعداد زیادی همه پرسی در این کشور برگزار می گردد. این سیستم دموکراسی مستقیم باعث شده که سوئیسی ها حس مشارکت بالای در سرنوشت کشورشان داشته باشند. از مسائل محیط زیست گرفته تا حقوق بشر، حتی نصب چراغ راهنما در خیابان همه به همه پرسی گذاشته می گردد. سوئیسی ها به درونگرا بودن معروف اند و این ممکن است برای گردشگرانی که بار اول به سوئیس می روند جالب نباشد. اما این احساس که صدای همه شنیده می گردد نقش زیادی در شاد دارد. این سیستم سیاسی همچنین باعث شده زوریخ و ژنو جز قابل زندگی ترین شهرهای دنیا باشند.

1. دانمارک

در لیست 2016 دانمارک شاد ترین کشور دنیاست چون در همه معیارهای مورد بحث رتبه بالایی دارد، امید به زندگی، درآمد، تحصیلات، اما مهمتر از همه این کشور به فراوری انرژی های سبز بسیار متعهد است. (در سال 2014، 39.1 در صد انرژی این کشور از باد به دست آمده است.) در این کشور بیشترین میزان استفاده از دوچرخه وجود دارد. بخش قابل توجهی از شادی در این کشور قطعا به دلیل احترام به سیاره ای است که روی آن قرار گرفته است. همچنین فاکتورهای دیگر از جمله: اعتماد، امنیت مالی، آزادی، مشارکت مدنی و تعادل بین کار و زندگی موثر بوده اند. پس اگر برای شما این سوال پیش آمده که چقدر شادید، از فکر کردن به آن دست بردارید و به دوچرخه سواری بروید!منبع: برترین ها
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 601

به "شاد ترین کشورهای جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاد ترین کشورهای جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید