باروان ، سامانه هوشمند حمل بار

به گزارش مجله آراد، صنعت حمل و نقل کالا زیربنای توسعه مالی هر کشوری است و تأثیر مهمی در فرایندهای فراوری و توزیع و مصرف کالا دارد.

باروان ، سامانه هوشمند حمل بار

اگر این رکن اساسی توسعه پایدار به یاری ابزار فناوری بهینه شده و بهره وری آن افزایش پیدا کند بی شک صنعت فراوری و نیز اقتصاد کشور را دو سه گام به پیش خواهد برد.

سامانه هوشمند باروان محصول دانش بنیان شرکت ایده آوران ارتباطات فهام ایرانیان، یک پلتفرم نرم افزاری هوشمند و تخصصی است که توانسته به این احتیاج کشور پاسخ مناسب دهد و حجم قابل توجهی از حمل ونقل بار کشور را ساماندهی نموده و بهره وری خوبی برای این صنعت به همراه آورد.

صابر فاضل نجف آبادی، مدیرعامل و بنیانگذار شرکت دانش بنیان ایده آوران ارتباطات فهام ایرانیان از 18 سالگی در کارخانه ها و صنایع مختلف مشغول کار بود.

او در مقطع کارشناسی در رشته برق تحصیل نموده و بعدها کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت اجرایی و تحصیلات در مقطع دکتری را در زمینه مدیریت کارآفرینی ادامه داده است.

فاضل نجف آبادی در سال 95 در کارخانه خودروسازی فعالیت می کرد که با حوزه خدمات آنلاین آشنا شد. به گفته خودش با باربری ها چالش زیادی داشت و این باعث شد به فکر راه اندازی یک اسنپ بار بیافتد. این تلنگری بود تا به مطالعه قوانین حوزه حمل ونقل بپردازد. آنجا بود که به این نتیجه رسید ایده ای که در ذهن دارد، قابل اجراست و می تواند تمام چالش های حوزه حمل ونقل جاده ای کالا را با لحاظ قوانین بالادستی و با در نظر دریافت همه جوانب این حوزه مدیریت کند.

رهبر فکری حمل و نقل هوشمند در ایران

اوایل سال 96 بود که ایده تأسیس شرکت جمع بندی شد و فاضل نجف آبادی بعد از مشورت با دوستان حوزه آی تی از این که چنین ایده ای در ایران قابل اجراست مطمئن شد.

کارهای اولیه انجام و در شهریور 96 شرکت ثبت شد. در آغاز کار از شرکت هایی مانند دیجیکالا، اسنپ و تپسی در زمینه ثبت برند و نوع کاری که می نمایند، چارت سازمانی و مدل سرمایه گذاری الگوبرداری کردند.

فاضل نجف آبادی در این باره می گوید: بعد از یک سال مذاکره با سازمان راهداری و مشکلاتی که در این مدت بر سر راه داشتیم، انتها در آذر همان سال، سازمان راهداری شرکت ما را با نام بازارگاه های الکترونیکی حمل ونقل جاده ای کشور به رسمیت شناخت. در ابتدا نگاه مثبتی به کار شرکت نداشتند. اما از آن نقطه تا امروز، سازوکاری در سازمان راهداری به نام شرکت های آی تی لجستیک شکل گرفته که روی شرکت ما تعریف کردند و به واسطه آن، حدود 60 وب سرویس را مخصوص ما شکل دادند. از سنجش راننده گرفته تا عکس تردد خودرو از آخرین محور تا عوارض جاده ای، خلافی، ورود و خروج به بنادر و گمرکات و غیره همه در بستر ما شکل می گیرد.

این کارآفرین در حوزه حمل ونقل اشاره می نماید که پس از حدود چهار سال کوشش و جنگیدن در این حوزه، در حال حاضر خودمان را به عنوان رهبر فکری حمل ونقل هوشمند در ایران معرفی می کنیم. این شرکت تحت برند باروان فعالیت می نماید. باروان، سامانه اعلام و حمل بار است که در آن، صاحب کالا به راحتی اعلام بار نموده و بار خود را در فضای وب در معرض دید و انتخاب هزاران راننده کامیون از سراسر کشور قرار می دهد.

نخستین دستاورد معین نرخ بار در کشور

از اولین دستاوردهای باروان می توان به کرایه تن کیلومتر اشاره نمود. یکی از آشفتگی های حوزه حمل بار، محاسبه کرایه است که با حوزه مسافری بسیار متفاوت است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان عنوان می نماید: در حوزه حمل ونقل، حدود 60 فاکتور از جمله تناژ، نوع بار، صعب العبور بودن جهت، رفت وآمد به جهت و غیره را هم از کشورهای دیگر استفاده و بومی سازی کردیم. در نهایت همه این ها در قالب مقاله ای علمی منتشر شد و بعد از حدود 40 سال، در سال 97 مبنای محاسبه نرخ کرایه برحسب تن بر کیلومتر قانونی شد.

فاضل نجف آبادی تصریح می نماید: بلافاصله سامانه الکترونیکی استعلام کرایه تن کیلومتر را هم طراحی و در قالب وبسایت باروان در اختیار عموم فعالان حمل و نقلی کشور قرار دادیم تا به صورت آنلاین بتوانند کرایه بار خود را بر مبنای تن کیلومتر محاسبه و مشاهده نمایند. این در حالی است که تا پیش از این، مبنای محاسبه نرخ حمل ونقل کالا، توافق بین صاحب کالا و راننده بود. اما اکنون، وبسایت ما مرجع قیمت گذاری کرایه بر حسب تن کیلومتر است که عظیم ترین رسالت اجتماعی ما در حوزه حمل ونقل شد و رضایت راننده ها و سازمان راهداری را به دنبال داشت و در این بین فقط صاحبان کالا ناراضی بودند. اما از آنجایی که توانستیم بار رفت و برگشت را برای راننده ها ایجاد کنیم که از همان مقصدی که بار قبلی را رسانده، بتوانند بار دیگری را به مقصدی دیگر ببرند، این مبنای بارگردشی برای راننده علاوه بر این که درآمد راننده را افزایش داد، در کرایه ای که صاحبان کالا باید می پرداختند هم خود را نشان داد و این گونه توانستیم رضایت صاحبان کالا را جلب کنیم.

در حال حاضر از 4500 شرکت حمل ونقلی کشور، بیش از 800 شرکت در سرتاسر کشور در بستر سامانه باروان مشغول فعالیت هستند. به طوری که پیش از این برای مثال روزانه 20 تا 30 بارنامه ثبت می شد، اما اکنون با سامانه باروان به روزی 80 تا 100 بارنامه رسیده است.

بنیانگذار این شرکت دانش بنیان با تأکید بر اینکه بیش از 1500 صاحب کالای حقیقی و حقوقی کلان، متوسط و کوچک با باروان همکاری می نمایند و بیش از 30 هزار راننده کامیون نیز عضو سامانه باروان هستند، می گوید:ما گام هایمان را بلندتر برمی داریم تا بتوانیم کل سامانه بار کشور از جمله بین المللی، جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی را در اختیار بگیریم.

باروان در یک نگاه

روزانه حدود 85 هزار محموله، در کشور بارنامه می گردد و به طور تقریبی هر روز بین 1000 تا 1500 راه نامه بین المللی صادر می گردد که سهم شرکت ایده آوران ارتباطات فهام ایرانیان روزانه 10 تا 20 راه نامه بین المللی است اما هدف گذاری سال جاری شرکت روی بار بین المللی است و اینکه نگاه شرکت، نگاه بین المللی به وسیله تمام زیرساخت های حمل ونقلی است. این در حالی است که 60 درصد بارهای اعلامی کشور روی بستر این شرکت اعلام می گردد.

در حال حاضر برای بارهای درون شهری، باربرگ؛ در بارهای برون شهری بارنامه و در بارهای بین المللی راه نامه استفاده می گردد.

لازم به ذکر است 90 درصد حمل ونقل بار کشور به صورت جاده ای انجام می گردد و این شاهرگ حمل ونقل، پرچالش ترین نوع حمل ونقل است.

سامانه هوشمند حمل بار باروان با ایجاد سازوکاری دانش بنیان برای تحول و افزایش بهره وری این حوزه می تواند نوید بخش آینده ای درخشان برای حمل و نقل کالای کشور باشد.

فاضل نجف آبادی اظهار می نماید: ما سومین مجوز را در زمینه حمل ونقل در کشور به دست آورده ایم و به جرأت می گویم که معتبرترین سامانه حمل ونقل هوشمند در کشور هستیم. ما بیشترین راننده اپلیکیشن دار را در اختیار داریم که 30هزار از بین 400هزار راننده را شامل می گردد. بیشترین بار روزانه، بیشترین تعداد اعلام بار روزانه و بیشترین شرکت حمل ونقلی را در اختیار داریم که این اتفاقات در مجموعه باروان اتفاق افتاده است.

اپلیکیشن حمل بار باروان مانند سامانه اسنپ به دو شکل باروان راننده و باروان صاحب بار در دسترس است و کاربران می توانند نرم افزار موردنظر خود را از درگاه های مختلف روی گوشی هوشمند خود نصب نمایند. در این سامانه، ثبت نام ها با کدملی انجام می گردد تا اصالت سنجی دقیقی در خصوص راننده و صاحب بار صورت بگیرد.

راه های ارتباط با باروان

وبسایت: bar1.ir

اینستاگرام و تلگرام: bar1co

ایمیل: [email protected]

توئیتر: bar1co1

تماس: 42924-031

فکس: 42742926-031

آدرس: آدرس دفتر مرکزی: تهران، ولنجک، خیابان ساسان، نبش خیابان 13، پلاک 33، طبقه اول، واحد 11

آدرس مجتمع فنی: اصفهان، نجف آباد، ابتدای خیابان شریعتی، مجتمع تجاری اداری نیایش، واحد 23

ندا اظهری - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1777

به "باروان ، سامانه هوشمند حمل بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باروان ، سامانه هوشمند حمل بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید