افت شدید 52 هزار و 902 واحدی شاخص بورس تهران

به گزارش مجله آراد، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سرانجام معاملات امروز هم مانند روز گذشته کاهش شدیدی داشته و با ریزش 52 هزار و 902 واحد روبرو شد.

افت شدید 52 هزار و 902 واحدی شاخص بورس تهران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران که در هفته های قبل مرتب رکوردشکنی داشت، از اواخر هفته قبل آغاز به ریزش شاخص کل نموده و امروز هم در انتها معاملات آخرین روز کاری هفته با ریزش 52 هزار و 902 واحد به رقم یک میلیون و 631 هزار و 883 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هموزن امروز با کاهش 6619 واحد به رقم 449 هزار و 374 واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار به بیش از 6 میلیون و 96 هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله گران در بورس تهران بیش از 12.9 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 772 هزار نوبت معامله و به ارزش 8 هزار و 124 میلیارد تومان دادوستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز در فرابورس ایران را که به 4410 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، امروز معامله گران بیش از 12 هزار و 500 میلیون تومان در بورس و فرابورس ایران داد و ستد کردند. همچنین طبق اعلام فرابورس بیش از 5.5 میلیون نفر از عرضه اولیه سهام شرکت پیوند گستر پارس در نماد بپیوند در روز سه شنبه شرکت کردند.

با نگاهی به شاخص های بورسی در می یابیم امروز عمده شاخص های بورس ریزش کردند. شاخص کل بورس امروز 3.1 درصد افت کرد، شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 3.1 درصد کاهش یافت، شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام 1.4 درصد ریزش داشتند. شاخص آزاد شناور 3 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 3.3 درصد ریزش داشت و شاخص بازار دوم 2.8 درصد کاهش یافت.

فرایند یکساله شاخص بورس تهران

امروز عمده نماد های مهم بورسی در ریزش شاخص مؤثر بودند به گونه ای که نماد های پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، شستا، ملی مس، پالایش نفت اصفهان، مخابرات ایران و پالایشگاه نفت تهران بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

امروز نماد های پربیننده در بورس تهران شامل فولاد مبارکه، ملی مس ایران، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، بانک تجارت، پالایش نفت بندرعباس و سایپا بودند.

امروز در فرابورس ایران هم شرایط تعریف آن چنانی نداشته و شاخص کل در انتها معاملات با ریزش 431 واحد به رقم 17 هزار و 357 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 132 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از یک میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 802 هزار نوبت معامله و به ارزش 4415 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد های سنگ آهن گهر زمین، پتروشیمی مارون، پلیمر آریا ساسول، هلدینگ معدنی خاورمیانه، پتروشیمی تندگویان، ذوب آهن اصفهان و پتروشیمی زاگرس به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

نماد های پربیننده امروز در فرابورس ایران شامل بانک دی، ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، آریا ساسول، مادیرا، توسعه و عمران استان کرمان و سمگا بودند.

لازم به ذکر است، کارشناسان به مردم توصیه می نمایند برای حضور در بازار سرمایه حتی الامکان از روش سهامداری مستقیم خودداری نموده و در ابتدا با خرید واحد های صندوق های سرمایه گذاری و صندوق های با درآمد ثابت یا صندوق های مختلط استفاده نمایند و کم کم وارد سهامداری شوند و آن هم ابتدا از سهام شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ ها و صندوق های سرمایه گذاری که خودشان چندین شرکت زیر مجموعه دارند، استفاده نمایند تا ریسک سرمایه گذاری آن ها کاهش یابد.

همچنین عمده کارشناسان می گویند، سهامداران از کانال های فضای مجازی، سیگنال فروشان و افرادی که به دروغ خود را کارشناس بورس معرفی نموده اند، پرهیز نموده و در عوض از شرکت های مشاور سرمایه گذاری دارای مجوز، از سازمان بورس و یا سازمان اوراق بهادار مشورت بگیرند و از رفتار هیجانی خودداری نمایند که بعضی از افراد سودجو در کمین سهام آن ها هستند تا سهام مردم را با تشکیل صف های غیرواقعی فروش، ارزان خریداری نموده و از دستشان خارج نمایند.

به هر حال سرمایه گذاری در بازار بورس همراه با ریسک و سود و زیان است، اما سرمایه گذاران باید از جوزدگی و رفتار هیجانی پرهیز نموده و سرمایه خود را با زیان نفروشند، بلکه سهام ارزنده خود را نگه دارند تا زمانی که به سوددهی رسید آنگاه بفروشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1321

به "افت شدید 52 هزار و 902 واحدی شاخص بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت شدید 52 هزار و 902 واحدی شاخص بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید