اتمام مرحله دوم بازسازی مسجد وکیل در رشتخوار

به گزارش مجله آراد، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رشتخوار از اتمام مرحله دوم بازسازی مسجد وکیل (حاجی خان یاور) این شهرستان اطلاع داد.

اتمام مرحله دوم بازسازی مسجد وکیل در رشتخوار

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی، کاظم کامیاب امروز سه شنبه 17 تیرماه 1399 با اعلام این خبر اضافه نمود: در این مرحله از بازسازی، جمع آوری درب ورودی، الحاق های پنجره های شبستان تابستانی، طراحی و نصب درب ورودی و پنجره های شبستان تابستانی، جمع آوری الحاق ها، بازسازی و بندکشی دیوارها و سر درب ورودی مسجد با مشارکت هیئت امنا و میراث فرهنگی انجام شد.

او با بیان این که مسجد وکیل رشتخوار از مجموعه بناهای تاریخی وکیل است که در بافت تاریخی شهر رشتخوار و در کنار آب انبار دوقلو و حسینیه رشتخوار قرار گرفته است، اظهار کرد: این بنای تاریخی مربوط به دوران قاجار و دارای دو شبستان تابستانی و زمستانی است که از مهم ترین عناصر تزئینی آن می توان به بادگیر، ستون های محراب مزین به آجرهای قالبی با نقش ستاره و تزئینات آجری آن اشاره نمود.

او درباره اقدامات صورت گرفته در مرحله نخست بازسازی مسجد وکیل گفت: سبک سازی و بام سازی شبستان زمستانی، آجرفرش محوطه حیاط و قسمت بیرونی بنا، احیاء و بازسازی حوض و بندکشی دیوارهای داخلی آن با مشارکت هیئت امنا و میراث فرهنگی در این مرحله انجام شده است.

این اثر تاریخی به شماره 30470 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، تا به امروز 21 اثر تاریخی شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که مسجد جامع رشتخوار، محوطه تاریخی جیزد و خانه تاریخی قرائی ازجمله مهم ترین آثار ثبت شده است.

شهرستان رشتخوار در فاصله حدود 205 کیلومتری مشهد مرکز استان خراسان رضوی قرار گرفته است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1125

به "اتمام مرحله دوم بازسازی مسجد وکیل در رشتخوار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمام مرحله دوم بازسازی مسجد وکیل در رشتخوار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید