8 راه حل برای رسیدن به آرامش ذهنی پس از یک روز پر مشغله

به گزارش مجله آراد، پس از یک روز طولانی و پر مشغله، رسیدن به آرامش ذهنی به نظر غیر ممکن می رسد. اما ما در اینجا برایتان نکاتی را آورده ایم که به شما یاری می نماید تا در انتها روز و قبل از اینکه به خواب بروید، آرامش درونی خود را بازیابید.

8 راه حل برای رسیدن به آرامش ذهنی پس از یک روز پر مشغله

در دنیای مدرن امروزی، بیشتر ما سَرمان در طول روز بیش از حد شلوغ است و یافتن مجالی برای بازیابی آرامش برایمان امری محال به نظر می رسد. حتی اگر وقتی هم برای استراحت و آرامش در بین این شلوغی ها پیدا کنید، چگونه می توانید فکرتان که پر از مشغله است را برای استراحت، آرام کنید؟ از اینها گذشته، آرام کردن ذهنی که در کل روز و با سرعت زیاد مشغول پردازش چندین و چند مساله مختلف بوده است، کار آسانی نیست.

توجه نکردن به احتیاج بدن و ذهن به آرامش و استراحتِ عمیق می تواند در دراز مدت عواقب ناگواری به همراه داشته باشد. در صورت عدم دریافت استراحت و آرامش کافی، استرس روزمره به مرور حالت مزمن پیدا نموده و جای خود را به احساس اضطراب فلج نماینده می دهد.

علاوه بر این، فقدان آرامش به سیستم ایمنی بدن شما هم آسیب می رساند، به این معنی که بیشتر در معرض بروز سرماخوردگی، انواع عفونت ها و سایر بیماری های متداول فصلی قرار می گیرید.

به همین دلایل است که شما احتیاج دارید تا بدن و ذهن تان را به آرامش برسانید، به خصوص پس از روزهای شلوغ و پرمشغله. در ادامه به شما 8 راه حل برای رسیدن به آرامش درونی، پیشنهاد شده است. با خبرنگاران مگ همراه باشید.

1. دراز بکشید

به نظر ساده می رسد اما یکی از بهترین راه های رسیدن به آرامش پس از یک روز سخت کاری، دراز کشیدن روی کاناپه یا تخت است؛ به همین سادگی. اختصاص دادن کمی وقت برای این کار و رسیدن به آرامش مورد احتیاج برای ذهن و بدن، می تواند آرامش و تمرکز شما را در ادامه روز تامین کند و به کیفیت خواب شبانه شما هم یاری کند.

یکی از مسایل مهم در این زمینه این است که شما زمان اختصاص داده شده به دراز کشیدن را به هیچ کار دیگری اختصاص ندهید. گوشی خود را کنار بگذارید و در حین دراز کشیدن با آن کار نکنید؛ همینطور مطالعه و سایر فعالیت های دیگر را تعطیل کنید. چشمان خود را ببندید و چند دقیقه فقط دراز بکشید تا زمانی که احساس کنید تنش جسمی تان محو شده و ذهن تان به آرامش رسیده است.

2. مراقبه آگاهانه را تمرین کنید

اگر دراز کشیدید و دیدید که بدن تان به آرامش دلخواه تان رسید اما فکر و ذهن تان نه، می توانید از تکنیک مراقبه آگاهانه بهره ببرید.

مراقبه آگاهانه تکنیک مشاهده خودتان و محیط پیرامون تان است، بدون هرگونه قضاوتی. این تکنیک به شما یاری می نماید که تمرکزتان را روی اکنون و اینجا معطوف کنید، ینی توجه صرفا به زمان حال و فراموش کردن اتفاقات گذشته یا آینده و همینطور توجه به موقعیت فعلی و نادیده دریافت موقعیت های دیگر مثل کار یا دانشگاه.

وقتی که دراز کشیدید تنها چیزهایی که احساس شان می کنید مواردی هستند از قبیل صدای نفس کشیدن تان، صداهای اطراف تان و حس کردن تختخواب یا مبلی که روی آن دراز کشیده اید.

برای امتحان کردن روش مراقبه کافی است با تمرکز بر روی نفس کشیدن تان آغاز کنید. این کار به ذهن تان یاری می نماید که بر روی یک مساله ساده متمرکز گردد و زمانی که افکار مختلف از گذشته و آینده به ذهن تان هجوم می آورند، این کار مانع از توجه شما به آن ها و مشغول شدن ذهن تان می گردد. ممکن است در ابتدا حفظ تمرکز و منحرف نشدن ذهن با افکار مختلف کمی سخت به نظر برسد اما با کمی تمرین به سرعت کنترل بیشتری بر افکارتان پیدا می کنید و سریع تر به آرامش ذهنی می رسید.

  • ذهن آگاهی؛ رهایی از استرس و زندگی در لحظه

3. تکنیک تخیل راهنمایی شده

در حالی که مراقبه به شما یاری می نماید تا خود را در اینجا و اکنون غوطه ور سازید، تکنیک تخیل راهنمایی شده به شما این امکان را می دهد تا ذهن خود را به موقعیت دلخواه خود راهنمایی کنید. این موقعیت دلخواه می تواند یک ساحل با شن های سفید باشد، یا تپه ماهورهای سر سبز یا حتی یک باغ آرام. تصور بودن در چنین محیطی می تواند یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به آرامش ذهنی باشد.

برای امتحان کردن این فعالیت آرامش بخش، تنها چیزی که احتیاج دارید یک فضای آرام و کمی تخیل است. برای آغاز می توانید با نشستن یا دراز کشیدن در اتاق خواب تان آغاز کنید، جایی که در آن احساس اطمینان، امنیت و آرامش دارید.

سپس، چشمان خود را ببندید و تمام جزئیات مربوط به مکانی که در آن بیشترین آرامش را می توانید تجربه کنید را تصور کنید. اگر این مکان یک ساحل است، موج هایی که به ساحل برخورد می نمایند را تصور کنید، بوی کرم ضد آفتاب را، شن و ماسه بین انگشتان پاها را و آفتاب را.

هرچه بیشتر برای این کار وقت بگذارید، نتایج بیشتری عایدتان می گردد. وارد اعماق تخیلات تان شوید و بگذارید که موقعیت های دلخواه ذهنی تان، شما را به آرامش برسانند.

4. تکنیک شل شدن تدریجی عضلات

اینکه در محل کار احساس تنش کنید امری غیر عادی نیست، این تنش حتی ممکن است ابعادی جسمانی هم داشته باشد و باعث گرفتکی یا کوفتگی عضلانی هم بگردد.

غالباً رسیدن به آرامش جسمانی و رها کردن این تنش از بدن، به آرامش ذهنی شما نیز یاری می نماید. یکی از راه های دستیابی به این آرامش جسمانی، تکنیک شل شدن تدریجی عضلات است. این تکنیک شامل کشش و سپس شل کردن گروه های عضلانی در قسمت های مختلف بدن می باشد.

برای انجام این تکنیک باید روی یک سطح نرم مثل تخت خواب یا تشک یوگا دراز بکشید. با منقبض کردن و جمع کردن عضلات صورت خود آغاز کنید و سپس آن ها را رها کنید. این تکنیک را روی هر گروه از عضلات دو بار انجام دهید، سپس از صورت به سمت پایین بدن حرکت کنید و هر گروه از عضلات را به صورت مجزا منقبض و منبسط کنید تا به انگشتان پا برسید. وقتی که این حرکت را روی تمام بدن انجام دادید، باید آرامش را احساس کنید.

5. فعالیت جسمانی تان را بالا ببرید

اگرچه به نظر می رسد برای رسیدن به آرامش افزایش فعالیت راه حل مناسبی نباشد، اما بر خلاف تصورتان نتایج تحقیقات پزشکی نشان داده فعالیت بدنی یکی از بهترین راه حلها برای رسیدن به آرامش است.

به جای نگرانی و فکر کردن در خصوص اینکه چگونه ذهن تان را آرام کنید، لباس های ورزشی تان را بپوشید و آغاز به تمرین کنید، این کار به سرعت باعث ساکت و آرام شدن ذهن تان از تمام افکار مزاحم می گردد. این کار تمرکزتان را معطوف بدن تان و انجام حرکات ورزشی می نماید و جایی برای افکار مزاحم باقی نمی گذارد. علاوه بر این ورزش باعث افزایش ترشح هورمون هایی در بدن می گردد که احساس نشاط و آرامش را به طور طبیعی افزایش می دهند.

همانطور که گفته شد فعالیت های ورزشی یکی از بهترین راه های رسیدن به آرامش ذهنی هستند و در بین فعالیت های ورزشی مختلف، بسیاری از متخصصان یوگا را توصیه می نمایند.

اما حتی اگر پیاده روی یا باغبانی را هم به عنوان فعالیت جسمانی انتخاب می کنید اشکالی ندارد، این فعالیت ها هم برای آرامش ذهنی مفیدند. مهم این است که به طریقی که دوست دارید و می پسندید با انجام فعالیت دلخواه تان به آرامش برسید.

6. دوش آب گرم بگیرید

برای بسیاری از افراد راحت ترین و بهترین راه برای رسیدن به آرامش جسمی و ذهنی، حمام آب گرم است.

این روزها بیشتر از هر زمان دیگری انسان احتیاج به فاصله دریافت مقطعی از تکنولوژی و فناوری دارد تا در این مدت بتواند آرامش و سکون ذهنی خود را بازیابد، حمام یکی از این فرصت هاست که اجباراً شما را از موبایل و تبلت تان برای مدتی دور می نماید.

وقتی که این فرصت و اجازه را به خوتان دادید تا کمی از تکنولوژی فاصله بگیرید، تازه متوجه می شوید که آگاه نشدن از اخبار و محتوای شبکه های اجتماعی، آنقدرها هم مساله عظیم و مهمی نیست و چقدر هم ممکن است آرامش بخش باشد. سکوت و آرامش حمام و دوری از تکنولوژی می تواند یکی از بهترین راه های آرام کردن بدن و ذهن باشد.

  • دیجیتال دیتاکس چیست و چطور می توانیم از آن استفاده کنیم؟

7. تکنیک نگارش برای آرامش

یک روز پرکار و طولانی می تواند باعث ایجاد خستگی و درهم تنیدگی احساسی در شما گردد و همین مساله ممکن است مانع آرامش شما گردد.

یکی از راه حلهای کاهش این استرس و ایجاد آرامش، نوشتن احساساتی است که دارید آن ها را تجربه می کنید. نوشتن احساسات و تجربیات مختلف ممکن است در قالب نگارش دفتر خاطرات صورت بگیرد، اما برای رسیدن به آرامش لزومی ندارد که هر روز و به طور مرتب این کار را انجام دهید و به آن وجهه ای رسمی بدهید.

در عوض با تکنیک نگارش آزاد به احساسات خود اجازه می دهید که بر صفحه نقش ببندند و ذهن شما با اینکار از وجود آن احساسات تا حدودی خالی می گردد. اگر نمی دانید که نوشتن را از کجا آغاز کنید یا در خصوص چه موضوعی بنویسید، به این فکر کنید که در حال حاضر چه احساسی دارید و در قالب چند کلمه که به ذهن تان می رسد آن احساس را توصیف کنید. این کار می تواند آغاز خوبی برای تمرین نگارش آزاد باشد.

این تمرین برای آرام کردن مشغله های ذهنی و یاری به آرامش شما بسیار مناسب است. به خصوص وقتی که مسائل ذهنی عظیم در قالب کلمات در می آیند و نوشته می شوند بسیار راحت و قابل حل تر به نظر می رسند.

8. ارتباط با طبیعت

خیلی از ما به ضرورت شغلی یا دلایل دیگر مجبور به زندگی درشهرهای عظیم و ماشینی هستیم جایی که در آن ارتباط چندانی با طبیعت نداریم، اما نباید از خاطر ببریم که ارتباط منظم با طبیعت برای آرامش روانی ما لازم است.

در انتها یک روز کاری شلوغ و پر مشغله سعی کنید مدتی را در طبیعت سپری کنید، این عمل می تواند شامل قدم زدن در یک پارک سرسبز باشد یا پیاده روی در امتداد ساحل یا هر امکان دیگری که برایتان مهیا است. این اقدامات ساده در حفظ ارتباط با طبیعت می تواند به کاهش شدید سطح استرس و اضطراب تان یاری کند.

در حقیقت، قدرت طبیعت به قدری زیاد است که حتی دیدن عکس های آن نیز می تواند سطح استرس را کاهش دهد. برخی معتقدند که هیچ چیز قوی تر از طبیعت نیست.

تحقیقات نشان داده که تجربه بودن در کنار دریا و رودخانه ها لذت بیشتری را برای انسان به ارمغان می آورند، بنابراین اگر آنقدر خوش شانس هستید که می توانید در کنار رودخانه، دریاچه یا حتی دریا زندگی کنید، این را بخاطر داشته باشید که گذران وقت در مجاورت این مکان ها دقیقا همان چیزی است که پس از یک هفته پر تنش به آن احتیاج دارید.

این 8 روش را برای رسیدن به آرامش ذهنی و جسمی خود امتحان کنید

در حالی که همه این پیشنهادات راه حل خوب و تجربه شده ای برای رسیدن به آرامش ذهنی هستند، به خاطر داشته باشید که انجام کارهایی که از آن ها لذت می برید نیز می تواند همان اندازه برای آرامش شما مفید باشند.

این فعالیت ها می تواند شامل گوش دادن به موسیقی، مطالعه کتابی که دوست دارید، آشپزی و یا حتی نقاشی باشد. هر فعالیت آرامش بخشی را که ترجیح می دهید، به این شرط که به ذهن و بدن شما اجازه و امکان این را بدهد تا احساس آرامش بیشتری را تجربه کنید و ذهن خود را از افکار مزاحم تخلیه کنید. راز رسیدن به آرامش همین نکته است.

منبع: talented ladies club

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1535

به "8 راه حل برای رسیدن به آرامش ذهنی پس از یک روز پر مشغله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 راه حل برای رسیدن به آرامش ذهنی پس از یک روز پر مشغله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید