چرا پروانه واردات برنج تایلندی معلق شد؟

به گزارش مجله آراد، مدیرکل امور غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با اشاره به علت تعلیق پروانه واردات برنج تایلندی، گفت: به واردکنندگان نامه زدیم که ثبت سفارش جدید نداشته باشند تا گزارش مناطق کشاورزی برنج تایلندی را به ما بدهند و ما نقشه سلامت آن را در اختیار داشته باشیم.

چرا پروانه واردات برنج تایلندی معلق شد؟

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

دکتر بهروز جنت در گفت وگو با مجله آراد، درباره علت تعلیق پروانه واردات برنج تایلندی، گفت: باید توجه کرد که سازمان غذا و دارو اعلام ننموده است که برنج تایلندی در بازار وجود نداشته باشد، بلکه دستورالعمل تعلیق پروانه واردات برنج تایلندی برای کنترل سلامت این برنج ها و ترسیم نقشه سلامت این محصول تایلندی بوده است.

وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو در هنگام ثبت محصولات پر مصرف وارداتی مانند برنج، اولین محموله های وارداتی آن را به طور جدی کنترل نموده و سپس نقشه سرزمینی آنجا را ترسیم می نماید، ادامه داد: به عنوان مثال در چندین سال گذشته برای برنج هندی هم چنین اتفاقی افتاد و ما با آنالیز هایی که درباره برنج هندی و مناطق کاشت آن انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم که نباید به برنج بعضی از ایالت های کشور هند برای ورود به بازارهای ایران، مجوز دهیم. در حال حاضر هم به واردنمایندگان برنج تایلندی نامه زدیم و اعلام کردیم که فعلا برنج تایلندی را ثبت سفارش ننمایند و بعد هم به ما گزارش دهند که هر یک از محموله هایشان را از کدام استان تایلند وارد می نمایند تا ما نقشه ای از کیفیت محصولات تایلند ترسیم نموده و آن را مورد آنالیز قرار دهیم.

جنت با بیان اینکه در حال حاضر همین کار را با کشور اروگوئه نیز انجام می دهیم، اضافه کرد: بنابراین ما نگفته ایم که فلان محصول یک کشور بد است، بلکه می خواهیم نقشه سلامتی آن محصول در کشور مورد نظر را ترسیم نموده و آن را از نظر سلامتی و کیفیت آنالیز کنیم.

مدیرکل امور غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در پاسخ به اینکه آیا در حال حاضر سلامت برنج های تایلندی موجود در بازار را تایید می کنید، گفت: در حال حاضر برنج های تایلندی موجود در بازار ایران هیچ مسئله ای ندارد، اما تاکید می کنم که به واردنمایندگان نامه زدیم که ثبت سفارش جدید نداشته باشند تا گزارش مناطق کشاورزی برنج تایلندی را به ما بدهند و ما نقشه سلامت آن را در اختیار داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 583

به "چرا پروانه واردات برنج تایلندی معلق شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پروانه واردات برنج تایلندی معلق شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید