نکاتی درباره بیماری هاری و خطر آن برای انسان

به گزارش مجله آراد، بیماری هاری به عنوان یکی از مهم ترین بیماری های خطرناک و مشترک بین انسان و حیوانات سالانه خسارات بهداشتی، مالی و زیست محیطی فراوانی را تحمیل می نماید.این بیماری علاوه بر صدماتی که به بعضی گونه های حیات وحش وارد می نماید، می تواند در محیط های شهری به وسیله سگ ها و گربه های بلاصاحب به انسان منتقل و منجر به مرگ گردد.

نکاتی درباره بیماری هاری و خطر آن برای انسان

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، بیماری ها به عنوان یکی از عوامل مهم تهدید نماینده بقای حیات وحش یا به عبارتی تنوع زیستی همچنین تهدیدی برای بهداشت جوامع انسانی و حتی دام های اهلی در هر کشوری به شمار می آیند بنابراین با پیشگیری از شیوع بیماری ها و مبارزه با آن ها علاوه بر حفظ گونه های جانوری در حیات وحش به خصوص گونه های نادر و در معرض خطر انقراض، شاهد کاهش هزینه های پیشگیری، درمان و ارتقای کیفیت و سطح بهداشت جامعه انسانی و جمعیت دامی کشور به عنوان یکی از مهم ترین شاخص های توسعه کشور خواهیم بود. به همین منظور به 10 نکته درباره بیماری هاری بر اساس اطلاعات سازمان محیط زیست اشاره شده است:

هاری یک بیماری حاد و کشنده ویروسی سیستم مرکزی است که گوشتخواران اهلی و وحشی و انسان به طور تصادفی و غالبا به وسیله گزش به آن مبتلا می شوند.

عمده ترین میزبانان و ناقلان این بیماری جانوران خونگرم به خصوص پستانداران و به طور ویژه گوشتخواران اهلی و وحشی هستند.

اگر اقدامات پیشگیرانه مانند واکسیناسیون و اقدامات درمانی در خصوص بیماری هاری به موقع صورت نگیرد می تواند منجربه مرگ انسان و حیوان گردد.

میزان کشندگی بالای این بیماری طوری است که پس از ظهور علائم بالینی چه در انسان و چه در حیوان درمان پذیر نیست و بیمار محکوم به مرگ خواهد بود.

گاز گرفتگی اصلی ترین راه انتقال بیماری هاری است البته به وسیله کشیده شدن پنجه آغشته به بزاق حاوی ویروس هاری به ویژه درگربه و گربه سانان نیز منتقل می گردد.

بیماری هاری از راه پوست سالم قابل سرایت نیست اما اگر کوچکترین خراش یا زخمی در پوست وجود داشته باشد قابل انتقال خواهد بود.

فرایند سالانه حیوان گزیدگی در ایران رو به افزایش است و بیش از 85 درصد موارد حیوان گزیدگی توسط سگ اتفاق می افتد.

انتقال بیماری هاری از راه مخاط نیز امکان پذیر است بنابراین سگ ها و گربه های به ظاهر سالم در اواخر دوره کمون بیماری می توانند به وسیله لیسیدن لب، چشم و بینی بچه هایی که با آن ها بازی می نمایند صاحبان خود را به بیماری هاری مبتلا نمایند همچنین سرایت هاری به وسیله تنفس به ویژه در غارهای محل زندگی خفاش های آلوده امکان پذیر است.

دوره نهفتگی بیماری هاری در سگ و گربه معمولا دو تا سه هفته و گاهی چند ماه است. در حیوانات دیگر دوره کمون بر حسب نوع حیوان متفاوت و در غیر گوشتخواران طولانی تر از گوشتخواران است. نکته ای که باید به آن اهمیت داده گردد این است که در سگ و گربه 3 تا 10 روز قبل از علائم بالینی ویروس در بزاق حیوان وجود دارد و می تواند بیماری را انتقال دهد. به عبارت دیگر اگر سگ و گربه در زمان گزش آلوده به هاری باشند علائم بالینی حداکثر تا 10روز بعد در حیوان ظاهر می گردد و خواهد مرد.

اولین علامت بیماری در رفتار و عادات حیوان رخ می دهد به طوری که یا بیش از اندازه با صاحب خود انس و الفت پیدا می نماید یا عصبانی و بد خو می گردد و غذای خود را به خوبی نمی خورد. پیشرفت بیماری در موارد کمی به صورت فلجی (هاری ساکت) در می آید و باعث می گردد حیوان به گوشه ای پناه ببرد. ابتدا دست ها سپس پاها و بعد سایر اندام ها فلج می شوند و در اثر فلج دستگاه تنفس حیوان تلف می گردد اما در بیشتر مواقع پس از گذشت دوره تغییر رفتار، حیوان پریشان و مضطرب و کم کم به صورت وحشی و درنده در می آید، به گاز دریافت سنگ و چوب و اشیا مختلف می پردازد و خانه خود را ترک می نماید و بدون مقصد به هر جا می رود و به هر کس و هر حیوان که سر راه او باشد حمله می نماید.

پس از مدتی حیوان مبتلا به هاری در اثر دوندگی زیاد و گرسنگی و تشنگی به علت عدم امکان بلع، کف از دهانش سرازیر می گردد و به طور مرتب به زمین می خورد. گربه پس از طی دوره کمون به محل تاریکی می رود و پنجه های گربه در انتقال بیماری مانند دندان سگ یا گرگ عمل می نماید چراکه گربه به طور دائم مشغول لیسیدن پنجه هایش است و مرتب پنجه ها آلوده به بزاق می شوند و موقع پنجه کشیدن روی دست و پا یا صورت انسان بیماری را از راه خراش منتقل می نماید.

دوره بیماری هاری در انسان به چهار مرحله تقسیم می گردد؛ دوره کمون بیمار که به طور معمول بین 15روز تا سه ماه و به طور متوسط یک تا دو ماه به طول می انجامد. مرحله دوم بروز علائم اولیه است که به طور معمول یک تا چهار روز طول می کشد و مهم ترین علائم این دوره شامل تب ، لرز، خستگی، بی اشتهایی، سردرد، ضعف، درد عضلانی، اشکال در بلع، حالت تهوع و استفراغ، سرگیجه، افسردگی، بیقراری، سوزش و خارش و گاهی درد محل گزیدگی، تحریک پذیری، بی خوابی و دردهای شکمی واسهال می گردد.

دوره سوم بیماری هاری در انسان مرحله حاد عصبی است که از مهم ترین علایم آن تحریک پذیری شدید، توهم، نگرانی و هیجان، ترس از آب، افزایش ترشح بزاق و اختلال بلع، خواب آلودگی، انقباض های عضلانی، علائم مننژیت، تشنج و فلج موضعی، گشاد شدن نامنظم مردمک چشم، تعریق و کاهش فشار خون وضعیتی است. مرحله آخر نیز کما و مرگ است. از آغاز علایم تا مرگ به طور متوسط چهار تا هفت روز طول می کشد.

افرادی که مورد گاز گرفتگی حیوانات قرار می گیرند اگر بلافاصله و در اسرع وقت به مراکز درمان و پیشگیری مراجعه و تحت اقدامات درمان و پیشگیری قرار گیرند می توانند از ابتلای به بیماری هاری در آن ها جلوگیری کرد. اقداماتی که باید در صورت گاز گرفتگی انجام گردد، زدودن و خارج ساختن ویروس هاری از محل زخم توسط آب تمیز و صابون و ضدعفونی زخم با الکل 4 تا 70 درصد یا محلول بتادین 1 درصد یا سایر مواد ضد عفونی نماینده است. تزریق سرم ضد هاری، تزریق واکسن ضد هاری، تزریق سرم و واکسن ضد کزاز و آنتی بیوتیک تراپی نیز از دیگر مواردی است که به منظور پیشگیری و درمان هاری انجام می گردد.

بیماری هاری در محدوده شهرها عمدتا به وسیله سگ ها و گربه های بلاصاحب منتقل می گردد. بعضی کارشناسان تاکید می نمایند که غذارسانی به سگ ها و گربه های بلاصاحب تاثیر زیادی در افزایش جمعیت این گونه ها دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1532

به "نکاتی درباره بیماری هاری و خطر آن برای انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره بیماری هاری و خطر آن برای انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید