ناوذرات لیپیدی سد خونی مغز را شکستند

به گزارش مجله آراد، محققان نانوذراتی ساختند که می تواند از سد خونی مغز عبور نموده و محتویات دارویی خود را در داخل مغز رهاسازی کند.

ناوذرات لیپیدی سد خونی مغز را شکستند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، مهندسان زیست پزشکی در دانشگاه مهندسی تافتز نانوذرات مبتنی بر لیپید را توسعه دادند، نانوذراتی که قابل استفاده در انتقال سیگنال های نرونی هستند. از آن ها می توان برای انتقال دارو، مولکول های عظیم و حتی پروتئین های ویراستار ژن استفاده کرد. این نانوذرات قادرند از سد خونی مغز عبور نموده و خود را به مغز برسانند. محققان این نانوذرات را روی مغز موش ها مورد آزمایش قرار داده اند. نتایج این پروژه در نشریه Science Advances به چاپ رسانده اند.

با استفاده از این فناوری می توان بر مشکل و محدودیت های موجود در راستا رهایش مواد دارویی به سیستم مرکزی عصبی غلبه کرد و فرصت های تازه ای به سوی استفاده از این نانوذرات برای دسترسی به مغز ایجاد کرد، جایی که پیش از این امکان دسترسی به آن فراهم نبود.

کیائوبینگ زو از محققان این پروژه گفت: قدرت روش ما این است که بسیار متنوع و نسبتا غیر مختل کننده است. ما می توانیم با بسته بندی طیف وسیعی از مولکول ها داخل این نانوذرات لیپیدی، بدون احتیاج به اصلاح شیمیایی، این مولکول ها را به مغز برسانیم. همچنین می توانیم بدون ایجاد اختلال در سیستم یکپارچه سد خونی مغز، از این سد عبور کنیم.

سد خونی مغز با لایه ای از سلول های اندوتلیال تشکیل شده است که رگ های خونی را در مغز محاط می نماید و تنها امکان عبور بعضی مواد را به وسیله جریان خونی به مغز فراهم می نماید. توانایی رهایش دارو در مغز و عبور از این سد همواره یک چالش عظیم بوده است.

محققان این پروژه دریافتند که بعضی انتقال دهندگان عصبی دارای مجوز عبور از سد خونی هستند، آن ها مولکول های لیپیدی را به این ترکیبات متصل کردند و در نتیجه ساختار هایی ساختند که قابلیت حمل مواد به ویژه دارو را داشته و همچنین قادر به عبور از سد خونی مغز هستند.

این گروه تحقیقاتی با استفاده از این روش، یک داروی ضد قارچ، آمفوتریسین B را درون مغز موش رهاسازی کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1292

به "ناوذرات لیپیدی سد خونی مغز را شکستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناوذرات لیپیدی سد خونی مغز را شکستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید