بالیاژ چیست + راهنمای بالیاژ کردن مو در خانه

به گزارش مجله آراد، در واقع بالیاژ یک تکنیک رنگ مو است که در آن هایلایت ها به صورت آزادانه و بدون استفاده از فویل روی موها قرار می گیرند. در این روش، رنگ مو به صورت یکنواخت روی موها پخش نمی شود و ایجاد سایه روشن های طبیعی و ملایم بر روی موها هدف اصلی است.

بالیاژ چیست + راهنمای بالیاژ کردن مو در خانه

در این مطلب از مجله خبرنگاران بررسی کردیم که تکنیک بالیاژ مو چیست و چه مزایا و معایبی دارد. توصیه می کنیم قبل از انجام هر یک از تکنیک های زیبایی روی پوست و موی خود، از عوارض آن مطلع شوید و اگر پوست و موی حساسی دارید، تمامی نکات مراقبتی را به طور جدی رعایت کنید.

نکات کلیدی

 • اگر موهای شما تیره است، باید ابتدا موهای خود را دکلره کنید تا رنگ مو به خوبی روی موها قرار بگیرد.
 • اگر موهای شما آسیب دیده است، بهتر است از رنگ موهای بدون آمونیاک استفاده کنید.
 • اگر موهای شما آسیب پذیر است، باید قبل از انجام بالیاژ، از سلامت موهای خود مطمئن شوید.

بالیاژ به چه معناست؟

این اصطلاح از کلمه فرانسوی balayer به معنای جارو کردن گرفته شده است. این اصطلاحی است که به نحوه اعمال رنگ اشاره دارد، نه خود رنگ. بالیاژ تکنیکی است که در آن رنگ مو بر روی موها زده می شود تا جلوه هایلایت مدرج و طبیعی تر ایجاد شود. این بدان معناست که ظاهر نهایی نسبت روش های گذشته، جلوه طبیعی تری دارد، در حالی که همان زیبایی و چشم نوازی گذشته را ایجاد می کند.

یکی از بزرگترین مزایای بالیاژ مدت زمان ماندگاری آن است. هایلایت های سنتی که با فویل انجام می شد هر چند هفته یکبار نیاز به شارژ داشتند، در حالی که بالیاژ به طور میانه 3 تا 4 ماه دوام می آورد.

چنانچه در زمینه رنگ مو نیاز به مشاوره و خدمات دارید می توانید از طریق ثبت در بخش سرویس رنگ مو شرکت خبرنگاران با متخصصان زیبایی و آرایشگران نام آشنای شهر خود در تماس باشید. برای کسب اطلاع از قیمت رنگ کردن مو و مشاوره رایگان با کارشناسان، روی لینک کلیک کنید.

بالیاژ مو برای چه کسانی مناسب است؟

بالیاژ مو زمانی بهترین نتیجه را دارد که روی موهای طبیعی اجرا شود. اگر موهای شما طبیعی هستند، بالیاژ یک گزینه بسیار مناسب برای شماست.

اما اگر موهای شما رنگ شده اند، همچنان می توانید از تکنیک بالیاژ استفاده کنید یا ابتدا موهای خود را تیره کرده و سپس بالیاژ را اجرا کنید.

این روش برای افرادی که وقت کافی برای مراجعه به آرایشگاه ندارند بسیار مناسب است، زیرا نیازی به رنگ شدن موها در زمان های کوتاه نیست.

همچنین، خانم هایی که تغییرات زیادی در ظاهر مو خود نمی خواهند و از رنگ جسورانه ای خودداری می کنند، می توانند با بالیاژ موهای خود تغییر دهند.

تفاوت بین بالیاژ مو و آمبره و هایلایت چیست؟

تفاوت عمده بین بالیاژ مو و آمبره این است که بالیاژ یک تکنیک است و آمبره یک طیف رنگی است که بر موها ایجاد می کنند. بنابراین بالیاژ تکنیک است و آمبره سبک است. بالیاژ نباید آمبره باشد، اما آمبره باید بالیاژ باشد.

دلیل اینکه مردم برای بالیاژ هزینه بیشتری دریافت می کنند، حتی اگر کار کمتری داشته باشد، این است که این خدماتی نیست که همه ارائه دهند و مشتری می تواند بین روش های قدیمی و روش مدرن با ماندگاری بالاتر، یکی را انتخاب کند. یقینا ارائه دادن حرفه ای کمتر رایج در اختیار افراد، هزینه بیشتری خواهد داشت.

تفاوت هایلایت و بالیاژ عمدتا در نتیجه که که بر روی مو ایجاد می شود است اما در روش نیز متفاوتند. هایلایت را معمولا با استفاده از فویل بر روی مو ایجاد می کنند. اما بالیاژ تکنیکی بصری است که در آن ظرافت بیشتری به کار می رود و نتیجه بهتری نیز نسبت به روش های سنتی دارد. در این روش رنگ بدون هیچ پوششی بر روی موهای شما قرار می گیرد. در بالیاژ ریشه موی شما بدون رنگ باقی می ماند در نتیجه با رشد کردن موهای شما جلوه ای شلخته به خود نمی گیرد.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر راهنمای مش یا هایلایت کردن مو با فویل را مطالعه کنید.

آیا فرآیند بالیاژ بیشتر از هایلایت با فویل طول می کشد؟

این به عوامل زیادی بستگی دارد، مثلاً اینکه موهای شما قبلاً رنگ شده است یا قد موهای شما چقدر است. با این حال، بالیاژ کمی بیشتر از هایلایت با فویل زمان نیاز دارد زیرا آرایشگر برای انجام آن به دقت بیشتری نیاز دارد.

آیا می توان بدون دکلره بالیاژ کرد؟

عموما بالیاژ کردن مو نیازی به دکلره و بی رنگ شدن مو ندارد؛ در این روش آرایشگر با رنگ کردن پایین موهای شما، رنگی کاملا متفاوت در می آورد و تکنیک رنگ کردن را بر موهای شما پیاده می کند. از قلم نیاندازید موهای شما برای رنگ شدن لزوما نباید بی رنگ شوند.

انواع بالیاژ کدامند؟

در این مقاله به معرفی 17 مدل محبوب و شیک بالیاژ مو می پردازیم.

محاسبه قیمت خدمات رنگ مو در منزل

1. بالیاژ بلوند

بالیاژ بلوند و ایرتاچ یا بالیاژ روسی از پرطرفدارترین مدل های بالیاژ هستند که برای انواع رنگ پوست و مو مناسب است. این مدل بالیاژ می تواند به موها عمق و حجم بیشتری بدهد.

2. بالیاژ مسی قرمز

بالیاژ مسی قرمز یک رنگ گرم و مجذوب کننده است که برای پوست های روشن و تیره مناسب است. این مدل بالیاژ می تواند به موها جلوه ای خیره کننده بدهد.

3. بالیاژ قهوه ای موکا

بالیاژ قهوه ای موکا یک رنگ گرم و ملایم است که برای انواع رنگ پوست مناسب است. این مدل بالیاژ می تواند به موها عمق و حجم بیشتری بدهد.

4. بالیاژ قهوه ای تیره صدفی

بالیاژ قهوه ای تیره صدفی یک رنگ زیبا و مجذوب کننده است که برای انواع رنگ پوست مناسب است. این مدل بالیاژ می تواند به موها جلوه ای درخشان و ظریف بدهد.

5. بالیاژ اپال

بالیاژ اپال یک رنگ خاص و چشمگیر است که برای انواع رنگ پوست مناسب است. این مدل بالیاژ می تواند به موها جلوه ای خیره کننده و مدرن بدهد.

6. بالیاژ صورتی یخی

بالیاژ صورتی یخی یک رنگ فانتزی و مجذوب کننده است که برای دختران جوان مناسب است. این مدل بالیاژ می تواند به موها جلوه ای شاد و متفاوت بدهد.

7. بالیاژ بلوند نقره ای

بالیاژ بلوند نقره ای یک رنگ خاص و مجذوب کننده است که برای انواع رنگ پوست مناسب است. این مدل بالیاژ می تواند به موها جلوه ای خیره کننده و مدرن بدهد.

8. بالیاژ بلوند کره ای

بالیاژ بلوند کره ای یک رنگ زیبا و مجذوب کننده است که برای انواع رنگ پوست مناسب است. این مدل بالیاژ می تواند به موها جلوه ای ظریف و زنانه بدهد.

9. بالیاژ آبی و سبز

بالیاژ آبی و سبز یک رنگ فانتزی و مجذوب کننده است که برای دختران جوان مناسب است. این مدل بالیاژ می تواند به موها جلوه ای خاص و متفاوت بدهد.

10. بالیاژ عسلی روی موهای مشکی

بالیاژ عسلی روی موهای مشکی یک ترکیب زیبا و مجذوب کننده است که برای انواع رنگ پوست مناسب است. این مدل بالیاژ می تواند به موها جلوه ای روشن و درخشان بدهد.

11. بالیاژ مو هایلایت قرمز زرشکی

بالیاژ مو هایلایت قرمز زرشکی یک رنگ خاص و مجذوب کننده است که برای انواع رنگ پوست مناسب است. این مدل بالیاژ می تواند به موها جلوه ای خاص و متفاوت بدهد.

12. بالیاژ نسکافه ای

بالیاژ نسکافه ای یک رنگ زیبا و مجذوب کننده است که برای انواع رنگ پوست مناسب است. این مدل بالیاژ می تواند به موها جلوه ای ظریف و زنانه بدهد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با بالیاژ برزیلی و نکاتی درباره آن

13. بالیاژ دودی

بالیاژ دودی یک رنگ خاص و مجذوب کننده است که برای انواع رنگ پوست مناسب است. این مدل بالیاژ بسیار پرطرفدار است و جزء بالیاژهای بسیار شیک به شمار می آید.

14. بالیاژ کاراملی

بالیاژ کاراملی یک رنگ زیبا و مجذوب کننده است که برای انواع رنگ پوست مناسب است. این مدل بالیاژ می تواند به موها جلوه ای ظریف و زنانه بدهد.

15. بالیاژ لولایت

بالیاژ لولایت یک مدل بالیاژ خاص است که در آن از هایلایت های نازک و پراکنده استفاده می شود.

16.بالیاژ کامل

بالیاژ کامل تکنیکی است که در آن هالایت ها به کل موهایمان اضافه می شوند. یعنی بالیاژ کردن به ساقه مو محدود نمی شود و می تواند رنگ موهای شما را در نواحی نزدیک به ریشه نیز تغییر دهد.

مقاله پیشنهادی اپیلاسیون بهتر است یا لیزر

17.مینی بالیاژ

مینی بالیاژ همان بالیاژ است اما سطح کمتری از مو را در بر می گیرد. در این روش فقط سطح رویی مو و موهای دور صورت رنگ می شود.

نکاتی درباره تکنیک بالیاژ کردن مو

 • نباید موهای بالیاژ خود را بیش از 2 یا 3 بار در هفته بشویید. به خاطر داشته باشید که برای حفظ سلامت موهای خود از نرم کننده استفاده کنید.
 • بالیاژ فقط برای موی بلوند نیست. بالیاژ کردن مو تکنیکیست که برای هر فردی با هر رنگ مویی مناسب است. جلوه بالیاژ بسیار از رنگ های سنتی مجذوب کننده تر و طبیعی تر است.
 • بالیاژ کردن موی سفید یک تکنیک هوشمندانه برای افرادیست که موهای سفید دارند. در این روش آرایشگر موهای سفید شما را به عنوان سوژه در نظر می گیرد و با تکنیک های خاص خودش رنگ را به سمت آن ها راهنمایی می کند. این روش کمترین آسیب در کنار بیشترین زیبایی را برای افرادی که موی سفید دارند به ارمغان می آورد.
 • تا حد ممکن قبل از رنگ کردن، پایین موهای خود را بچینید. موهای آسیب دیده جلوه جالبی برای شما ایجاد نخواهند کرد. از قلم نیاندازید برای داشتن رنگی زیبا باید موهایی زیبا داشته باشید.
 • برای رنگ کردن موهای خود بهتر است موهای خود را نشویید؛ در کل وجود مقداری چربی روی مو علاوه بر محافظت از مو به ماندگاری بیشتر رنگ بر مو نیز کمک می کند.
 • بالیاژ کردن موی کوتاه نیز انجام می شود، اما این تکنیک بیشتر مناسب موهای بلند است.

بالیاژ کردن مو در خانه

مواد مورد نیاز برای بالیاژ مو در خانه

برای انجام بالیاژ در خانه تنها به دو محصول نیاز است.

 • پودر دکلره
 • اکسیدان

اعزام آرایشگر ماهر به منزل شما!

راهنمایی های لازم برای بالیاژ کردن مو در خانه

گام 1: به دستورالعمل های روی جعبه توجه کنید و رنگ مورد نظرتان برای بالیاژ را انتخاب نمایید. از قلم نیاندازید که رنگ انتخابی شما باید از رنگ موی فعلی تان دو الی سه درجه روشن تر باشد.

از نکاتی که باید به آنها توجه کنید، استفاده از دستکش و مالیدن کرم وازلین بر روی پیشانی، گردن و گوش هاست تا رنگ به پوستتان نخورد. پیشنهاد می کنیم قبل از شروع، یک قسمت از ساقه موهایتان را رنگ کنید تا متوجه شوید چقدر رنگ مویتان تغییر کرده و چه زمانی لازم دارد تا روی موهایتان بماند.

پودر دکلره را با اکسیدان ترکیب کنید، به خوبی هم زده و کنار بگذارید.

گام 2: موهایتان را گیره بزنید؛ چرا که این کار در بالیاژ مهم است و باعث می شود با ایجاد رنگ موهای متفاوت، به موهایتان جلوه زیبا بدهید.

یک قسمت از مویتان که باید خشک و تمیز باشد را جدا کرده و پس از ترکیب کردن مواد، موها را رنگ کنید.

یک شانه باریک برداشته و با انتهای آن موها را به بالا، وسط و پشت و نیز قسمت جلوی مو هم از یک گوش تا گوش دیگر تقسیم کنید.

گام 3: اکنون برای رنگ کردن قسمت های مختلف مو، یک قسمت را پیچ دهید و نوک موی پیچ داده شده را تا وسط رنگ کنید تا رنگ به ریشه مو آغشته نشود؛ هدف بالیاژ این است که تنی روشن تر از رنگ موی خود ایجاد کنید.

گام 4: قسمت هایی از مو که رنگ شده را گیره بزنید تا با قسمت های رنگ نشده تداخل پیدا نکند. این کار باعث می شود کارتان سریع تر پیش برود.

می توانید برای رنگ کردن از دستتان نیز کمک بگیرید؛ چون بالیاژ لازم نیست یکدست و متقارن باشد و هر قسمت از آن را که بخواهید می توانید بیشتر رنگ کنید. رنگ کردن مو با دست می تواند بالیاژ را طبیعی تر جلوه دهد.

گام 5: موها را شسته، ماسک بزنید و به طور طبیعی خشک کنید. بعد از اینکه دکلره را از موهایتان با آب ولرم شستید، تونرها را به مو بزنید. به دستورالعمل روی بسته تونرها توجه کنید. پس از شستن تونر از روی مو، ماسک کراتین یا هر ماسک دیگری که استفاده می کنید را روی موی خود بمالید. اجازه دهید تا سه دقیقه روی موهایتان بماند و سپس مو را بشویید.

نکات مراقبتی از مو پس از بالیاژ مو چیست؟

این تکنیک ظاهری طبیعی و ملایم به موها می بخشد، اما به دلیل استفاده از مواد شیمیایی مانند دکلره، می تواند به موها آسیب برساند؛ بنابراین، برای حفظ سلامت و زیبایی موهای خود پس از بالیاژ، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 1. از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید. این شامپوها حاوی موادی هستند که به حفظ رنگ مو و جلوگیری از خشکی و آسیب موها کمک می کنند.
 2. از نرم کننده های مو استفاده کنید. نرم کننده ها به آبرسانی و نرم شدن موها کمک می کنند و از موها در برابر آسیب های ناشی از حرارت محافظت می کنند.
 3. استفاده از دستگاه هایی مانند اتو و سشوار با حرارت بالا می تواند به موها آسیب برساند؛ بنابراین سعی کنید از این دستگاه ها با دمای پایین استفاده کنید. حالت دهنده های بدون حرارت هم گزینه مناسبی هستند.
 4. از سشوار و اتو مو به طور مرتب استفاده نکنید.
 5. در زمان استفاده از سشوار و اتو مو، بهتر است از یک محافظ حرارتی استفاده کنید.
 6. موهای خود را به طور مرتب کوتاه کنید. کوتاه کردن موها در ترمیم موهای آسیب دیده موثر است.

علاوه بر این نکات، می توانید از ماسک های موی طبیعی نیز برای تقویت و ترمیم موهای خود استفاده کنید. برخی از ماسک های موی طبیعی که برای موهای رنگ شده مناسب هستند عبارتند از:

 1. ماسک موی آووکادو و روغن زیتون
 2. ماسک موی روغن نارگیل
 3. ماسک موی تخم مرغ و عسل

با رعایت این نکات می توانید از موهای خود پس از بالیاژ به خوبی مراقبت کنید و زیبایی و سلامت آنها را حفظ کنید.

مزایای بالیاژ مو چیست؟

اگر می خواهید بدانید که اصلی ترین مزیت بالیاژ مو چیست باید بگوییم؛ گنجاندن زیبایی در رنگهای طبیعی! بالیاژ به دلیل مزایای زیادی که دارد، به یکی از پرطرفدارترین و مجذوب کننده ترین روش های تغییر ظاهر مو تبدیل شده است.

در ادامه به چند نمونه اشاره می کنیم تا کاملا مشخص شود که امتیاز بالیاژ مو چیست؟

1. ماندگاری بالا

استفاده از تکنیک بالیاژ برای رنگ کردن موها، ماندگاری بسیار بالایی به موها می دهد. به عبارت دیگر، موهای شما پس از اجرای بالیاژ، به ترمیم و ریشه گیری کمتری نیاز دارند و طیف متنوعی از رنگ ها بر روی موهای شما حفظ می شود.

این مزیت به خصوص در صورت استفاده از رنگ های فانتزی یا موقت، امکان تازه کردن رنگ موها در هر لحظه فراهم می کند.

2. حفظ سلامت مو

در بالیاژ، تنها لایه های تصادفی از موها رنگ می شوند؛ این ویژگی به معنای حفظ سلامت ریشه و فولیکول مو است و از آسیب به آنها جلوگیری می کند.

3. مراقبت آسان

لایه ها و حجم های رنگی که در بالیاژ ایجاد می شود، زیبایی بی نظیری به موها می بخشد. با این ویژگی، نیاز به استفاده از ابزارهای حرارتی یا شیمیایی مانند سشوار یا بابلیس برای حفظ زیبایی موها کمتر می شود.

به این ترتیب، موها در هر لحظه آماده اند تا در مهمانی ها و مجالس مختلف شما را نمایان سازند.

4. ظاهر طبیعی

تکنیک بالیاژ ظاهری بسیار طبیعی و نچرال به موها می بخشد. اگر در پی تغییر ظاهر موها با حفظ حالت طبیعی هستید، بالیاژ یک انتخاب عالی است.

5. افزایش حجم مو

اگر موهای شما نازک و کم حجم هستند، بالیاژ به شما کمک می کند. رنگ های متنوع این تکنیک، به موهای شما حجم فوق العاده ای می بخشد.

با افزودن لایت های ملایم، می توانید این مزیت را تقویت کرده و از زیبایی و حجم بیشتر موهایتان بهره مند شوید.

معایب بالیاژ مو چیست؟

مانند هر روش دیگری، بالیاژ نیز معایبی دارد که باید قبل از انجام آن به آنها توجه کرد. در ادامه به برخی از معایب بالیاژ مو اشاره می کنیم:

1. هزینه بالا

بالیاژ یک تکنیک پیچیده و زمان بر است و به همین دلیل هزینه بیشتری نسبت به سایر تکنیک های رنگ مو دارد.

2. نیاز به مهارت بالا

بالیاژ یک تکنیک تخصصی است و انجام آن نیاز به مهارت بالای آرایشگر دارد. اگر به یک آرایشگر باتجربه مراجعه نکنید، ممکن است نتیجه دلخواه را از بالیاژ دریافت نکنید.

3. آسیب به مو

بالیاژ به دلیل استفاده از مواد شیمیایی مانند دکلره، می تواند به موها آسیب برساند. اگر موهای شما آسیب پذیر است، باید قبل از انجام بالیاژ، از سلامت موهای خود مطمئن شوید.

بیشتر بخوانید مواد غذایی مفید برای پوست

منبع: آچاره
انتشار: 14 دی 1402 بروزرسانی: 14 دی 1402 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2428

به "بالیاژ چیست + راهنمای بالیاژ کردن مو در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالیاژ چیست + راهنمای بالیاژ کردن مو در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید