موارد مصرف و عوارض جانبی لوزارتان

به گزارش مجله آراد، لوزارتان متعلق به یک دسته از داروهای مسدود کننده به نام گیرنده های آنژیوتنسین (ARB ها) است. این دارو با شل کردن رگ های خونی اثر خود را می گذارد بنابراین خون می تواند به راحتی جریان یابد.

موارد مصرف و عوارض جانبی لوزارتان
داروی لوزارتان برای درمان فشار خون بالا و برای محافظت از کلیه ها در برابر آسیب های ناشی از بیماری دیابت استفاده می گردد. هم چنین از این دارو برای کاهش خطر سکته مغزی در بیماران مبتلا به فشار خون بالا و بیمارانی که از بزرگ شدن قلب رنج می برند استفاده می گردد. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و بیماری های کلیوی یاری می نماید. لوزارتان از خانواده داروهایی است که آن ها را با نام آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین می شناسند.

نحوه عملکرد داروی لوزارتانداروی لوزارتان با انبساط رگ های خونی باعث می گردد که خون راحت تر در رگ ها جریان پیدا کند.

نحوه مصرف لوزارتان و دوز مصرفیپیش از آغاز مصرف لوزارتان و قبل از هر بار مصرف مجدد راهنمای استفاده دارو را مطالعه فرمایید یا درباره نحوه مصرف دارو از دکتر قلب یا دکتر داروساز سؤال کنید.

داروی لوزارتان را به صورت خوراکی، طبق دستور پزشک، معمولا یک بار در روز، همراه غذا یا بدون غذا مصرف فرمایید. دوز داروی لوزارتان به سن، شرایط بیماری و پاسخ گویی بدن شما به درمان بستگی دارد.

در صورتی که از شکل مایع این دارو استفاده می کنید پیش از هر بار مصرف بطری محتوی مایع را به خوبی تکان دهید. شربت لوزارتان را با استفاده از پیمانه مخصوص میل کنید. توجه داشته باشید که از قاشق غذاخوری به علت دقیق نبودن میزان مصرف دارو استفاده نکنید.

برای تاثیرگذاری بیش تر لوزارتان دارو را به طور مرتب بهره ببرید. به یاد داشته باشید که هر روز در زمان مقرر دارو را مصرف کنید. حتی در صورتی که احساس بهبودی می کردید دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کنید. بیشتر افرادی که به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند به هیچ وجه احساس بیماری نمی نمایند.

در صورتی که علائم بیماری شما بهبود پیدا نکرد یا حالتان وخیم تر شد، به عنوان مثال اگر میزان فشار خون شما افزایش پیدا کرد، به پزشک خود اطلاع دهید. 1

عوارض جانبی لوزارتاندر صورت بروز هر یک از علائم واکنش های آلرژیک همانند کهیر، مشکل تنفسی، ورم صورت، لب ها، زبان یا گلو با اورژانس تماس بگیرید.

مصرف لوزارتان در موارد بسیار نادر ممکن است باعث تجزیه و کاهش بافت ماهیچه ای اسکلتی گردد که به نارسایی احتمالی کلیه منجر می گردد، بنابراین اگر دچار درد عضلانی، حساسیت یا ضعف غیر طبیعی هستید سریع با پزشک تماس بگیرید به خصوص اگر علائم با تب، خستگی غیر طبیعی و تیره شدن ادرار همراه باشد.

در صورت بروز علائم زیر بعد از مصرف لوزارتان با پزشک تماس بگیرید:

احساس شبیه غش کردن

درد یا سوزش هنگام ادرار کردن

رنگ پریدگی پوست، احساس سبکی سر یا تنگی نفس، ضربان قلب تند، مشکل تمرکز

خس خس سینه، درد قفسه سینه

خواب آلودگی، گیجی، تغییرات رفتاری، افزایش تشنگی، کاهش اشتها، حالت تهوع و استفراغ

ورم، افزایش وزن، احساس تنگی نفس، کاهش غیر طبیعی ادرار یا قطع شدن ادرار

علائم افزایش سطح پتاسیم بدن شامل ضربان قلب آهسته و ضعیف، ضعف عضلانی، احساس سوزن سوزن شدن

عوارض جانبی شایع لوزارتان شامل موارد زیر می باشد:

علائم سرماخوردگی یا آنفلوآنزا مانند گرفتگی بینی، عطسه، گلو درد، تب

سرفه خشک

گرفتگی های عضلانی

درد در ناحیه پا یا پشت

درد معده، اسهال

سردرد، سرگیجه

احساس خستگی

مسائل خواب (بی خوابی)

توجه: در دوره مصرف لوزارتان ممکن است به سادگی دچار کم آبی بدن شوید که می تواند به فشار خون بالا یا عدم تعادل خطرناک الکترولیت در بدن منجر گردد. در صورت استفراغ و اسهال طولانی یا تعریق بیش از حد با پزشک تماس بگیرید.

موارد ذکر شده فهرست کامل عوارض جانبی لوزارتان نمی باشد، توصیه می گردد در صورت مشاهده هر گونه علائم مشکوک با پزشک مشورت کنید. 2

موارد احتیاط مصرف داروی لوزارتانپیش از مصرف داروی لوزلرتان اگر به این دارو حساسیت دارید موضوع را با پزشک یا دکتر داروساز در میان بگذارید. داروی لوزارتان ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مسائل دیگر بگردد.

قبل از مصرف داروی لوزارتان سوابق پزشکی خود را به اطلاع پزشک یا دکتر داروساز برسانید؛ از جمله سابقه بیماری های کبدی و کاهش شدید آب و مواد معدنی بدن.

داروی لوزارتان ممکن است موجب گیجی، ناهوشیاری و تاری دید شما بگردد. لذا از رانندگی و فعالیت هایی که احتیاج به هشیاری دارند تا زمانی که در هشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید.

مصرف داروی لوزارتان ممکن است سطح پتاسیم خون شما را افزایش دهد. پیش از استفاده از مکمل های حاوی پتاسیم یا جایگزین های نمکی که محتوی پتاسیم هستند با پزشک خود یا دکتر داروساز مشورت کنید.

قبل از هرگونه جراحی همه داروهایی را که مصرف می کنید با پزشک یا دندان پزشک خود در میان بگذارید.

برای مصرف داروی لوزارتان در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید. چنان چه باردار هستید فقط در صورت احتیاج ضروری داروی لوزارتان را بهره ببرید و در خصوص فواید و مضرات آن از پزشک خود یاری بگیرید. 1

تداخل دارویی قرص لوزارتاندرمورد تمام داروهایی که مصرف می کنید یا داروهایی که طی درمان با لوزارتان مصرفشان را آغاز یا متوقف کردید با پزشکتان صحبت کنید، به ویژه داروهایی که در ادامه آورده شده است:

داروی ادرارآور یا قرص آب؛

سایر داروهای فشار خون؛

لیتیوم؛

سلکوکسیب (celecoxib)؛

آسپرین یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن (ادویل، مورفین)، ناپروکسن (آلیو)، دیکلوفناک، ایندومتاسین (indomethacin)، ملوکسیکام (meloxicam)، و سایرین.

در مجموع تا به امروز 281 دارویی که با لوزارتان تداخل دارد شناخته شده است:

27 مورد تداخل دارویی شدید: این گروه از داروها اهمیت بالینی زیادی دارند. از مصرف همزمان این داروها باید خودداری کرد. خطر تداخل دارویی این گروه بیشتر از فواید دارو است که در این دسته می توان به داروی لیزینوپریل (lisinopril) اشاره نمود.

241 مورد تداخل دارویی میانه: اهمیت بالینی میانهی دارند. معمولا باید از مصرف همزمان این داروها خودداری کرد و تنها در موقعیت های خاص از این داروها استفاده گردد که می توان به داروی لیریکا (پرگابالین)، ملوکسیکام، متوپرولول، ویاگرا (viagra)، ایبوپروفن، هیدروکودون، بنادریل، آسپرین و ناپروکسن اشاره نمود.

13 مورد تداخل دارویی خفیف: اهمیت بالینی کمی دارند، ریسک پایین. باید میزان خطر آنالیز شده و داروی جایگزین درنظر گرفته گردد. روش هایی برای مهار خطر تداخل دارویی به کار رود یا مصرف دارو تحت نظارت انجام گردد. 3

علائم اودوز مصرف داروی لوزارتاناگر فردی بیش از میزان از داروی لوزارتان استفاده نموده بود و دچار علائمی مانند بی هوش شدن یا مشکل در تنفس شد به سرعت با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

داروی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

تغییرات شیوه زندگی مانند برنامه های کاهش سطح استرس، ورزش کردن و تغییرات رژیم غذایی ممکن است اثربخشی این دارو را بیش تر نمایند. با پزشک خود یا دکتر داروساز در این مورد صحبت کنید.

تست های آزمایشگاهی و آزمایش های پزشکی، از قبیل آزمایش عمل کرد کلیه و سنجش سطح پتاسیم خون، باید به صورت دوره ای انجام شوند تا از بروز عوارض جانبی مربوط به داروی لوزارتان جلوگیری گردد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

در حین مصرف داروی لوزارتان فشار خونتان را به طور مرتب میزان بگیرید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر دوز مصرفی داروی لوزارتان را فراموش کردید در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به یاد آوردید که دارو را مصرف ننموده اید احتیاجی به مصرف دو برابر داروی لوزارتان نیست؛ فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای نگهداری صحیح داروی لوزارتان آن را در دمای اتاق و به دور از نور، حرارت و رطوبت و خارج از دسترس بچه ها نگه داری کنید. بعلاوه از ین دارو در حمام نگه داری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید. 1

پی نوشت:

1.www.doctoreto.com

2.www.coca.ir

3.www.chetor.com

منبع: راسخون
انتشار: 30 آذر 1400 بروزرسانی: 30 آذر 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2020

به "موارد مصرف و عوارض جانبی لوزارتان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موارد مصرف و عوارض جانبی لوزارتان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید