ممانعت گرجستان از ورود کالاهای ایرانی

به گزارش مجله آراد، به گزارش خبرنگاران، سیده فاطمه مقیمی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان و عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: با اعمال ممنوعیت های تازه ای از سوی گرجستان، ورود کالای ایرانی به این کشور دچار وقفه شده و رفع کردن این مشکل نیازمند مذاکرات دیپلماتیک از سوی دولت و نهادهای مسوول است.

ممانعت گرجستان از ورود کالاهای ایرانی

با ما سفر کنید و با تور گرجستان ارزان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران ضمن برشمردن مزیت های بازار گرجستان برای ایران، خاطرنشان کرد که این کشور در ماه های گذشته چه از طریق کامیون های ایرانی و چه از طریق کامیون های گرجی ممانعت به عمل آورده و برطرف این ممنوعیت نیازمند مذاکراتی در سطح مسئولان ارشد دیپلماسی کشور است.

براساس اعلام روابط عمومی اتاق تهران، مقیمی مزیت های تجاری گرجستان برای ایران را مورد اشاره قرار داد و گفت: کشور گرجستان به دلیل قرار دریافت در جهتکریدورهای حمل ونقل بین المللی، می تواند امکانات ویژه ای از جنبه لجستیک و تجارت در اختیار ایران قرار دهد؛ به بیان دیگر ایران می تواند از این امکانات برای اتصال به بازارهای هدف خود بهره بگیرد و از طریق بنادری چون پوتی و باتومی می تواند به بنادر اروپا و به ویژه کشور های اروپای شمالی و اقصی نقاط دنیا دسترسی پیدا کند. پوتی یکی از عظیم ترین بنادر دریای سیاه و یکی از 30 بندر عظیم و پیشرفته دنیا است؛ به طوری که بخش عمده صادرات و واردات دریایی گرجستان از طریق این بندر انجام می گردد. این بندر نه تنها برای گرجستان بلکه برای تأمین کالاهای موردنیاز کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان نیز نقش معین نماینده ای دارد.

او با بیان اینکه استفاده از بنادر و اراضی در گرجستان، معمولاً به صورت اجاره و شکلی از وقف است ادامه داد: بخش هایی از بنادر پوتی و باتومی به همین علت به چینی ها و اماراتی ها اجاره داده شده و به هر حال تا حدودی فرصت ها از ایران سلب شده است؛ در حالی که اگر ایران می توانست متولی سرمایه گذاری خارجی در آنجا باشد در روبروه با تحریم ها از قدرت بیشتری برخوردار بود.

مقیمی با اشاره به اینکه گرجستان چند سالی است در میان کشورهای ناظر سازمان دنیای تجارت قرار گرفته است، شرح داد: این کشور همچنین در حال تحکیم ارتباطات خود با اتحادیه اروپاست و از این رو، فرصت خوبی برای صادرات کالاهای ایرانی به این کشور و حتی صادرات مجدد آن فراهم آمده است. یکی از مزایای صادرات و صادرات مجدد از این کشور، عدم دریافت هیچ گونه تعرفه گمرکی است.

او اضافه نمود: به دلیل آنکه گرجستان در جهت توسعه قرار گرفته است، ساخت وساز در این کشور رونق بسیاری دارد. از این رو، شرکت های ایرانی نیز توانستند، مصالح ساختمانی به این کشور صادر نمایند؛ اما مساله ای که وجود دارد، آن است که طی ماه های گذشته، ورود کامیون ایرانی به گرجستان ممنوع شده است و به رغم آنکه از طریق وزارت امورخارجه و اتاق ایران، پیگیر برطرف این محدودیت بوده ایم، هنوز گشایشی حاصل نشده است. از طرفی، یک سری از رانندگان و سرمایه گذاران ایرانی، اقدام به خرید کامیون گرجی کردند که بتوانند کالاهای ایرانی را با خودروی گرجی به این کشور حمل نمایند اما از هفته گذشته، از ورود کامیون های گرجی هم که حامل محصولات ایرانی است جلوگیری به عمل آمده.

رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان ادامه داد: این به منزله ممانعت از ورود کالاهای ایرانی به بازار گرجستان است و برطرف این محدودیت ها از سوی دولت و در کمیسیون مشترک مالی دو کشور باید مورد پیگیری قرار گیرد؛ در غیر این صورت، بقای کالاهای ایرانی در بازار گرجستان با چالشی جدی روبرو می گردد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1531

به "ممانعت گرجستان از ورود کالاهای ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممانعت گرجستان از ورود کالاهای ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید