مشکل پرداخت بدهی های ایران در حال حل شدن است

به گزارش مجله آراد، سخنگوی وزارت برق عراق با تایید مشکل انباشت بدهی های این کشور به ایران، توضیح داد که مشکل پرداخت طلب طرف ایرانی در حال حل و فصل شدن است.

مشکل پرداخت بدهی های ایران در حال حل شدن است

ه گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، احمد العبادی، سخنگوی وزارت برق عراق در گفت وگویی مطبوعاتی توضیح داد که این وزارتخانه با وجود مسائل مالی و کمبود تخصیص های مالی در سایه عدم تصویب بودجه دولت فدرال، توانسته با افزایش کوشش ها برای فعالسازی بعضی نیروگاه های فراوری برق، فراوری برق کشور را به 19 هزار مگاوات برساند.

به نوشته پایگاه خبری الفرات، وی اضافه کرد: این وزارتخانه کوشش می نماید تا فراوری برق کشور را تا پیش از فصل تابستان به 22 هزار مگاوات برساند، به خصوص که نیروگاه های حرارتی صلاح الدین و ناصریه وسماوه وارد شبکه فراوری می شوند و ظرفیت فراوری برق نیروگاه بسمایه نیز افزایش خواهد یافت.

سخنگوی وزارت برق عراق درباره حمایت ایران از بغداد برای تامین برق مورد احتیاج نیز گفت: طرف ایرانی در حال حاضر 22 میلیون فوت مکعب گاز به عراق صادر می نماید. پیش از این حجم صادرات گاز ایران، 50 میلیون فوت مکعب بود.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که ایران بار دیگر صادرات گاز خود را مانند گذشته، افزایش دهد تا ثبات شرایط برق کشور تضمین گردد...مشکل عدم تمایل طرف ایرانی به تأمین گاز برای عراق نیز به انباشت طلب های ایران مربوط می گردد که میزان آن به 2 میلیارد و 600 میلیون دلار می رسد. این مبالغ از سوی طرف عراقی تامین و در بانک تجارت عراق سپرده گذاری شد و تنها مانع پرداخت آن، تحریم های تحمیلی بانکی علیه ایران است.

العبادی تاکید نمود که این موضوع میان دو طرف در حال حل و فصل است تا طرف ایرانی بار دیگر حجم صادرات گازی خود را به 50 میلیون فوت مکعب تا پیش از تابستان آینده برساند.

دی ماه گذشته، شرکت ملی گاز ایران در پی انتشار مصاحبه ای از سوی سخنگوی وزارت برق عراق درباره کاهش صادرات گاز ایران به این کشور، توضیحاتی ارائه و تأکید کرد: کاهش صادرات گاز به عراق پس از اخطارهای چند باره قراردادی انجام شد.

در بیانیه شرکت ملی گاز ایران آمد: وزارت برق عراق بابت واردات گاز بیش از معادل 5 میلیارد دلار به شرکت ملی گاز ایران بدهکار است که مبلغ 3 میلیارد دلار آن در بانک عراقی TBI مسدود و غیرقابل استفاده مانده و بیش از 2 میلیارد دلار از بدهی سررسیدشده وزارت برق نیز هنوز از اساس از طرف وزارت برق عراق پرداخت نشده است. افزون بر اینها، طرف عراقی، طبق قرارداد فی مابین، بیش از یک میلیارد دلار نیز به شرکت ملی گاز ایران بابت جرائم قراردادی بدهکاری دارد.

صادرات گاز توسط شرکت ملی گاز ایران به عراق، موضوعی مالی و تجاری است، در حالی که طرف ایرانی با بستانکاری بیش از 6 میلیارد دلاری از طرف عراقی، از هیچ منفعتی برخوردار نشده است.

هدف از صادرات درآمد است و این پول برای غذا و دارو مصرف می گردد، از این رو این شرکت پس از اخطارهای مکرر قراردادی که متأسفانه با بی توجهی طرف عراقی روبه رو شده، طبق مفاد قرارداد، نسبت به کاهش مقدار گاز صادراتی اقدام نموده است. در هر حال، شرکت ملی گاز ایران خود را متعهد به اجرای دقیق قرارداد امضا شده می داند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1676

به "مشکل پرداخت بدهی های ایران در حال حل شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل پرداخت بدهی های ایران در حال حل شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید