مزایا و معایب لنز فصلی چیست و چه تفاوتی با لنز سالیانه دارد؟

به گزارش مجله آراد، خبرنگاران | سرویس سلامت - آیا با تفاوت های عمده لنز فصلی و لنز سالیانه آشنایی دارید؟ لنز فصلی از جمله لنز هایی تماسی چشم است که محبوبیت بیشتری نسبت به سایر لنز ها دارد. حداکثر مدت استفاده از این نوع لنز 90 روز است و در صورت استفاده بیشتر از آن، مسائل و صدمات جبران ناپذیری برای چشم به وجود خواهد آمد. در این مقاله درباره ویژگی ها و معایب لنز فصلی، تفاوت آن با لنز سالیانه و پاسخ به سوالات متداول در این خصوص خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب لنز فصلی چیست و چه تفاوتی با لنز سالیانه دارد؟

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:

 • انواع مختلف لنز
 • لنز فصلی
 • نحوه استفاده از لنز فصلی
 • تفاوت لنز فصلی با لنز سالیانه
 • مزایای لنز فصلی
 • معایب لنز فصلی
 • مضرات مصرف بیش از حد
 • سوالات متداول

انواع مختلف لنز موجود در بازار

امروزه مدل ها و انواع مختلفی از لنز در بازار موجود است. بعضی از این لنز ها تنها جنبه آرایشی و زیبایی داشته و بعضی دیگر طبی و جایگزین عینک هستند. به طور کلی از نظر جنس ترکیبات موجود، لنز های تماسی به دو نوع لنز سخت و لنز نرم تقسیم می شوند. لنز سخت به طور معمول از جنسی شبیه شیشه بوده و برای کسانی که چشم آن ها درجه آستیگمات بالایی دارد مناسب است. لنز نرم از یک ورقه نازک پلاستیکی ساخته شده و حالت انعطاف پذیری بیشتری دارد. لنز فصلی بیشتر از جنس نرم ساخته می شوند، با این حال نوع سخت آن ها نیز در بازار وجود دارد.

منظور از لنز فصلی چیست؟

در واقع منظور از عبارت فصلی این نیست که لنز مربوط به فصل خاصی است، بلکه مدت زمان استفاده از آن ها فقط سه ماه بوده و بیشتر از آن قابل استفاده نیست.

نحوه استفاده از لنز فصلی

لنز های فصلی باید به صورت روزانه استفاده شوند، یعنی در مواقع لازم در چشم گذاشته شده و در انتها روز و موقع خواب بیرون آورده شوند. البته ممکن است بسته به نوع خوابیدن در طول روز، وجود آن ها در چشم مانعی نداشته باشد. طبق نظر بعضی از پزشکان می توان آن ها را به صورت هفتگی در چشم قرار داد؛ اما باید توجه داشته باشید که بعد از این مدت باید لنز را از چشم بیرون آورید تا چشم ها استراحت نمایند.

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری گذاشتن لنز در چشم

تفاوت لنز فصلی با لنز سالیانه

در ادامه تفاوت های عمده لنز فصلی در مقایسه با لنز سالیانه ذکر شده است:

 • مدت زمان استفاده از لنز فصلی کمتر از لنز سالانه و حدود سه ماه است.
 • لنز های فصلی جنس نرم تر و منعطف تری نسبت به لنز سالیانه دارند.
 • لنز های فصلی خاصیت اکسیژن رسانی بیشتری نسبت به سایر لنز ها دارند.
 • قیمت لنز فصلی نسبت به لنز سالیانه مقرون به صرفه تر از است.
 • لنز فصلی از لحاظ آب رسانی بهتر از لنز سالیانه است.

بیشتر بخوانید: علت و علائم عفونت چشم چیست؟ + راه های درمان عفونت چشم

مزایا و ویژگی های مثبت لنز فصلی

لنز های فصلی نسبت به سایر لنز ها مزایای بیشتری دارند که بعضی از آن ها به توضیح ذیل هستند:

 • لنز های فصلی به طور معمول از جنس نرم مانند سیلیکون هایدروژل ساخته می گردد.
 • این نوع از لنز ها دارای نمره مثبت و منفی هستند.
 • احساس راحتی و وضوح دید از دیگر ویژگی های لنز فصلی است.
 • لنز فصلی به حالت درست تری بر روی قرنیه قرار می گیرد.
 • احتمال آسیب و بیماری های چشمی در این نوع لنز کمتر از سایر لنز ها است.

معایب استفاده از لنز فصلی

استفاده طولانی مدت از همه انواع لنز مضرات و معایبی را به دنبال خواهد داشت. از جمله معایب استفاده از لنز فصلی می توان موارد زیر را بیان کرد:

 • قرار دادن و در آوردن مکرر لنز ممکن است باعث ایجاد خراش به وسیله ناخن بر روی قرنیه چشم گردد.
 • عدم رعایت بهداشت و وجود میکروب در انگشتان و یا زیر ناخن ها موجب بروز عفونت در چشم خواهد شد.
 • لنز های فصلی با جنس نا مرغوب و سخت باعث بروز حساسیت در چشم و ناراحتی در چشم خواهند شد.

مضرات مصرف بیش از حد از لنز فصلی

همانگونه که اشاره شد، حداکثر زمان استفاده از لنزهای فصلی سه ماه است و استفاده بیش از حد می تواند باعث رسوب چربی و پروتئین در لنز و نیز خشک شدن لنز و در نتیجه، عدم اکسیژن رسانی مناسب به چشم گردد. همچنین استفاده بیش از حد از لنز فصلی باعث به وجود آمدن عفونت و باکتری در چشم می گردد.

پاسخ به سوالات متداول درباره استفاده از لنز فصلی

در ادامه به آنالیز و پاسخ به سوالات رایج درباره نوع و مدت استفاده از لنز فصلی خواهیم پرداخت:

1. کدام لنزها سریع تر خشک می شوند؟

با استفاده مداوم از هر نوع لنزی، درصدی از آب موجود در آن کم خواهد شد. درصد خشک شدن لنز فصلی در ماه حدود 3 دهم درصد و درصد خشک شدن لنز سالیانه حدود 2 الی 6 درصد در ماه است؛ بنابراین درصد خشک شدگی لنز های فصلی کمتر از لنزهای سالیانه بوده و در نتیجه افت کیفیت در این نوع لنز کمتر خواهد بود.

2. اگر لنز فصلی را کمتر استفاده کنیم، آیا می توانیم به مدت زمان استفاده آن بیفزاییم؟

با قرار دادن لنز در چشم مقداری از چربی و پروتئین موجود در اشک چشم بر روی لنز قرار می گیرد. برای پاک کردن این رسوبات از محلول شستشوی لنز استفاده می گردد. با این حال، این محلول ها تنها قادر به پاک کردن 40 درصد از این رسوبات است و رسوبات به جامانده به تدریج فاسد می شوند؛ بنابراین بهتر است از لنز ها تنها تا زمان تاریخ انقضای آن ها استفاده گردد.

3. در صورت عدم تعویض به موقع لنز چه مسائلی به وجود می آید؟

عدم تعویض و شستشوی به موقع لنز، پس از مدت زمانی باعث کاهش شفافیت قرنیه، عفونت، درد، خشکی و ناراحتی در چشم می گردد

4. استفاده از لنز فصلی چه مزیتی نسبت به لنز سالیانه دارد؟

لنز هایی که برای مدت زمان کوتاهی ساخته می شوند، دارای مواد لطیف تری هستند و به همین دلیل، خاصیت اکسیژن رسانی بهتری نسبت به سایر لنز ها دارند. لنز های سالیانه به دلیل آن که احتیاج به شست و شو بیشتری دارند، از مواد مقاوم تر ساخته می شوند. این امر باعث می گردد که اکسیژن از آن ها به راحتی انتقال پیدا نکند. همچنین لنز های فصلی نرم تر بوده و در نتیجه وجود آن ها در چشم کمتر احساس می گردد.

5. علت محبوبیت لنز فصلی نسبت به لنز سالیانه چیست؟

جنس بهتر لنز های فصلی یکی از علل اصلی محبوبیت آنها نسبت به لنز های سالیانه است. همچنین به دلیل آنکه این نوع از لنز ها زودتر احتیاج به تعویض دارند، بنابراین رسوبات چشم و آلودگی های هوا فرصت کمتری برای آسیب رساندن به چشم را پیدا خواهند کرد. از دیگر علت های محبوبیت این نوع لنز می توان به هزینه کمتر آن اشاره نمود. در واقع در صورت گم شدن یا خراب شدن، ضرر کمتری متوجه فرد مصرف نماینده خواهد شد.

6. رسوبات به وجود آمده بر روی لنز چه خطراتی دارد؟

استفاده از لنز باعث رسوب چربی و پروتئین های موجود در اشک چشم بر روی آن می گردد. این رسوبات علاوه بر خراب کردن بافت لنز، موجب به وجود آمدن مسائلی از جمله رشد و تکثیر میکروب ها در چشم نیز خواهند شد؛ بنابراین بهتر است با تعویض به موقع لنز از به وجود آمدن این مسائل و خطرات جبران ناپذیر جلوگیری به عمل آورده گردد.

7. طریقه نگهداری صحیح از لنر فصلی چگونه است؟

اگر لنز فصلی از نوع نرم باشد، به هیچ عنوان نباید به آن ها آب زده گردد و فقط از محلول شستشوی مناسب لنز استفاده گردد و اگر از جنس سخت باشد می توان با آب و شامپو بچه نیز آن ها را شستشو داد. همچنین لنز های فصلی نرم را باید حداقل 8 ساعت در محلول ضد عفونی نگهداری کرد و در صورت عدم استفاده از محلول، در جعبه و مایع مخصوص به خود نگهداری گردد.

8. علت به وجود آمدن حالت چسبندگی در لنز چیست؟

یکی از عوامل مهم در به وجود آمدن حالت چسبندگی در لنز، فاسد شدن محلول شستشوی لنز است. تاریخ انقضا اغلب این محلول ها از زمان باز شدن یک ماه است و در صورت استفاده بیشتر، حالت چسبندگی در لنزها به وجود خواهد آمد.

نکات مهم در استفاده از لنز فصلی

برای استفاده بهینه از این نوع لنز ها و نیز رعایت سلامت چشم به نکات زیر توجه کنید:

 • همانگونه که اشاره شد از این نوع لنز ها نباید بیش از 3 ماه استفاده گردد. تعویض به موقع لنز اهمیت بسیار بالایی در سلامت چشم دارد.
 • رعایت بهداشت و شستن دست ها با آب و صابون در هنگام استفاده از این لنز اهمیت بالایی دارد.
 • بهتر است در هنگام استفاده از لنز برای جلوگیری از پاره شدن آن ، ناخن ها کوتاه شوند.
 • قبل از آرایش کردن چشم ها اقدام به گذاشتن لنز های خود نکنید.
 • برای نگهداری از لنز های فصلی استفاده از محلول مناسب نگهدارنده متناسب با برند لنز لازم است.

بیشتر بخوانید: علت تاری دید؛ مشکل چشمی یا نشانه یک بیماری حاد؟!

سخن آخر

چشم حساس ترین عضو بدن به حساب می آید، بنابراین مراقبت و حفظ سلامتی آن اهمیت بسیار بالایی دارد. استفاده صحیح و رعایت نکات مهم برای استفاده از لنز به دلیل تماس مستقیم با چشم نیز باید مدنظر مصرف نمایندگان قرار داشته باشد. از قلم نیاندازید آشنایی با برند های برتر لنز های چشمی می تواند به شما در انتخاب صحیح لنز یاری شایانی کند. با توجه به تمامی موارد و نکات یاد شده در مورد استفاده از انواع لنز می توان نتیجه گرفت که استفاده از لنز های کوتاه مدت، مزایای بیشتری نسبت به لنز های طولانی مدت دارد. تجربه شما در خرید و استفاده از لنز چیست؟ سوالات، دیدگاه ها و تجربیاتتان را می توانید به وسیله بخش ارسال نظر با ما و دیگر مخاطبان خبرنگاران درمیان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1768

به "مزایا و معایب لنز فصلی چیست و چه تفاوتی با لنز سالیانه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایا و معایب لنز فصلی چیست و چه تفاوتی با لنز سالیانه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید