تورهای چین: مذاکره با چینی ها برای انتقال فناوری ساخت مسکن ادامه دارد

به گزارش مجله آراد، وزیر راه و شهرسازی در مأموریتی ویژه از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خواست تا نسبت به کیفی سازی، سرعت در ساخت و بعلاوه مناسب سازی قیمت ساخت وساز در کشور با همکاری شرکت های دانش بنیان و استفاده از توانمندی ها و دانش آن ها، اقدام کند.

تورهای چین: مذاکره با چینی ها برای انتقال فناوری ساخت مسکن ادامه دارد

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

رستم قاسمی در گفت وگو با پایگاه خبری وزارت راه، با اشاره به اینکه صنعت ساختمان یک دانش است که ضرورت دارد تا از نظر کیفیت، قیمت و سرعت در ساخت به روز و متحول گردد، گفت: مذاکره شرکت های خارجی با وزارت راه و شهرسازی در خصوص ساخت واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از شرکت های ایرانی، نشان دهنده دانش فنی آن هاست که باید کوشش کنیم تا در همکاری با شرکت های دانش بنیان توان خود را به آن سطح برسانیم.

او درباره مذاکره با شرکت های خارجی برای ورود فناوری های نوین ساخت وساز مسکن به کشور اظهار کرد: در راستای ورود فناوری های نوین مذاکره با خارجی ها ادامه دارد و نمایندگانی از شرکت های چینی برای مذاکره در ایران حضور دارند؛ اما آن ها قرار نیست که کارگر یا مهندس یا مصالح ساختمانی به ایران بیاورند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در حوزه مسکن، قیمت ها با روش ساخت سنتی مناسب نخواهد بود. شرکت های خارجی پیشنهاد ساخت وساز با قیمت های پایین تر از داخلی ها می دهند. اما استفاده از توان داخلی در اولویت واقع شده است و این نشان می دهد که کار علمی و فناوری در خصوص ساخت وساز مسکن انجام نشده است و این یک مأموریت ویژه برای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است.

قاسمی تأکید کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی باید با انتشار فراخوان از شرکت های دانش بنیان دعوت کند تا طرح های مناسب خود را در خصوص ساختمان ارائه بدهند. مرکز تحقیقات مأموریت دارد تا به سرعت در حوزه ساخت وساز، تحول ایجاد کند و ایجاد تحول نیز به وسیله شرکت های دانش بنیان حاصل می گردد.

وزیر راه و شهرسازی شاخص های ارتقاء را شامل کیفیت، سرعت و مناسب سازی قیمت برشمرد و اعلام نمود: سرعت ساخت در قیمت تمام شده تأثیر فراوانی دارد. بدین معنا که ساختمانی که در یک سال احداث می گردد نسبت به ساختمانی که در طی دو سال و بیشتر احداث خواهد شد، از نظر قیمتی فرق دارد. بنابراین با توجه به اینکه قیمت های تمام شده ساختمان در کشور بسیار گران تر از سایر کشورها انجام می گردد، باید مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این بخش اهتمام ویژه ای داشته باشد.

عضو کابینه دولت سیزدهم در روش های ساخت وساز، توجه به اقلیم را نیز مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: در خصوص مسکن با توجه به شرایط نه چندان مناسبی که به علت سنتی سازی وجود دارد، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مأموریت پیدا می نماید تا نسبت به انتشار فراخوان و دعوت از شرکت های دانش بنیان برای بهره مندی از روش های نوین ساخت اقدام کند.

قاسمی توضیح داد: در کشور توانمندی برای ساخت وساز به صرفه، کیفی و سریع وجود دارد و در بخش های دیگر این موضوع به اثبات رسیده است که باید این شیوه در ساخت وساز و ساختمان سازی نیز نهادینه گردد.

قاسمی بعلاوه در بخشی از سخنان خود، روش های احداث زیرساخت ها را در حوزه های حمل ونقلی کشور نیز نامناسب ارزیابی کرد و گفت: در وزارت راه و شهرسازی، در حوزه روش های نوین ساخت کاری انجام نشده است که در این دوره باید جبران گردد. به همین منظور، از شرکت های دانش بنیان و نو دعوت کنیم تا در حوزه ساخت وساز، مصالح و تجهیزات، روش های نو را ارائه بدهند تا به کیفیت، سرعت و قدمت ساختمان ها و دیگر حوزه های حمل ونقل بیفزاییم.

وزیر راه و شهرسازی شرح داد: برای شرکت های دانش بنیانی که نمونه های مناسبی ارائه بدهند برای پایلوت حتماً سرمایه گذاری می کنیم و حمایت های لازم را از شرکت های دانش بنیان خواهیم داشت.

قاسمی بر تغییر در روش های تأمین مصالح نیز تأکید کرد و اضافه نمود: انجام تحقیقات، روی مواد و مصالح در ساختمان سازی بسیار مهم است. باید در روش های تأمین مصالح تغییر ایجاد گردد. بعلاوه باید از تجربیات کشورهای پیروز در زمینه ساخت وساز استفاده کنیم تا هم در بخش مصرف انرژی کیفیت لازم را داشته باشد و هم مقاوم در برابر زلزله باشند. این نگاه را در خصوص ارتقای مصالح ساختمانی و سبک سازی مصالح نیز باید داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه 4 میلیون واحد مسکونی باید به سرعت و با کیفیت در دولت سیزدهم احداث گردد، شرح داد: در اجرای نهضت ملی مسکن، یکی از اهداف ما دستیابی به تحول ساخت در کشور است. بعلاوه روش های احداث زیرساخت های حمل ونقل نیز باید به روز و متحول گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2008

به "تورهای چین: مذاکره با چینی ها برای انتقال فناوری ساخت مسکن ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورهای چین: مذاکره با چینی ها برای انتقال فناوری ساخت مسکن ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید