لاریجانی: ایران و بلاروس دو شریک مطمئن و دو دوست صمیمی هستند

به گزارش مجله آراد، به گزارش خبرنگاران به نقل از خانه ملت، نشست مشترک علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با روسای مجالس ملی و سنای کشور بلاروس امروز در محل کتابخانه شهر مینسک برگزار گردید.

لاریجانی: ایران و بلاروس دو شریک مطمئن و دو دوست صمیمی هستند

در این نشست مذاکرات در مورد همکاری های بیشتر دو کشور مورد آنالیز نهاده شد، همچنین این نشست با تاکید بر روابط مهم پارلمانی که باعث گسترش روابط دو کشور می گردد برگزار گردید.

در این دیدار، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز خوشحالی از فعال بودن گروه های دوستی پارلمانی ایران و بلاروس، اضافه کرد: ایران و بلاروس دو شریک مطمئن و دو دوست صمیمی هستند و این موضوع در زمان های مختلف خود را نشان داده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت های رئیس جمهور بلاروس اضافه کرد: رئیس جمهور بلاروس آقای لوکاشنکو، سطح همکاری ها و مبادلات تجاری روشن کردند و ما با دیدگاه ایشان موافق هستیم که سطح روابط تجاری باید با سرعت بالا رود.

لاریجانی با اشاره به اهمیت تحقق روش های ارتقاء روابط تجاری به معرفی اعضای گروه پارلمانی و مسئولان کشور در این جلسه پرداخت.

وی گفت: این جلسه با حضور سفیر ایران در بلاروس، امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، رمضانعلی سبحانی فر رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و بلاروس و عضو کمیسیون صنایع مجلس، محمد مهدی برومندی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، شهاب الدین بی مقدار عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس و نماینده تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، کارن خانلری عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و بلاروس و نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، اسماعیلی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، پناهی آذر معاون وزیر خارجه و اعضای حاضر در این جلسه هستند.

لاریجانی با بیان اینکه باید همکاری های پارلمانی میان دو کشور را یک شکل تعیینی بدهیم، اضافه کرد: گروه های دوستی باید این مذاکرات را پیگیری نمایند تا محقق شوند.

وی با بیان اینکه در زمینه فراوری ماشین سبک پیشرفت های خوبی داشتیم، گفت: ایران می تواند در زمینه فراوری ماشین آلات سبک با کشور بلاروس همکاری داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به غیر از همکاری های اقتصادی و تجاری همکاری های دانشگاهی بسیار موضوع مهمی است،گفت: همکاری های بین دانشگاهی بین دو کشور برای ما بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه بخش دیگر قابل گفت وگو بخش کشاورزی است، گفت: ظرفیت هایی در ایران وجود دارد که برای کشور شما می تواند مهم باشد، در این رابطه محصولاتی همچون پسته، خرما و خشکبار ایران در جهان زبانزد است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب سند انتقال محکومین و استرداد مجرمین میان دو کشور ایران و بلاروس در مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت تصویب این سند در مجالس بلاروس تأکید کرد.

در این نشست امیرحسین قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه در ایران 95 درصد داروهای مصرفی و محصولات پزشکی را خود فراوری می کنیم، اضافه کرد: 5 درصد دارو برای واردات و 50 درصد تجهیزات پزشکی گردش مالی بالایی برای ما دارد.

وی اضافه کرد: زمینه خوبی در حوزه داروهای گیاهی و دانش بومی در این بخش در ایران وجود دارد و داروی گیاهی در ایران بسیار ارزان قیمت است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه توان فراوریی ما در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در منطقه خلیج فارس و آسیا بسیار بالاست و حتی محصولات ایرانی به اروپا و آمریکا صادر می گردد اضافه کرد: البته برای وارد کردن برخی داروهای هایتک و یا برخی داروهای ضد سرطان یا تجهیزات جراحی احتیاج به همکاری با کشور بلاروس داریم.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به سطح پیشرفته پزشکی در ایران گفت: خدمات درمانی کشور ما در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و شرق آسیا بسیار با اهمیت و مناسب است و در زمینه حضور بیمار در کشور ما می توان تبادل نظر کرد.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه در زمینه سلول های بنیادی، درمان نازایی، پیوند مغز استخوان و قلب و عمل های پیوند ایران بسیار فعال است، ادامه داد: کاشت حلزون و پیوند شبکیه چشم و حتی اعضای قطع گردیده با ربات های مخصوص در ایران انجام می گردد.

در ادامه این نشست شهاب الدین بی مقدار نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور ما در صنایع جزو کشورهای پیشرفته است، گفت: ایران رتبه 18 جهان را در این حوزه دارد و در زمینه معادن نیز تجربه بسیاری داشته و در بحث معادن آهن طلا و مس وضعیت مناسبی داریم.

همچنین در این نشست کارن خانلری نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همکاری های دانشگاهی برای توسعه روابط می تواند مهم و تاثیرگذار باشد، گفت: یکی از محورهای همکاری های فرهنگی می تواند همکاری های علمی و دانشگاهی باشد، کشور ما با وجود تحریم ها توانسته همکاری های دانشگاهی را ارتقا دهد.

خانلری با بیان اینکه زمینه همکاری های دو کشور ایران و بلاروس در زمینه مبادله استاد و دانشجو بسیار فراهم است، اضافه کرد: در زمینه های گوناگون از جمله مهندسی، پزشکی و شرق شناسی می توان با بلاروس همکاری کرد؛ چرا که کشور بلاروس در زمینه شرق شناسی تحقیق و پژوهش نموده و می توان همکاری ها را گسترش داد.

در ادامه محمدمهدی برومندی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی توضیحاتی در مورد صنعت گردشگری و توریسم ارائه کرد.

وی با بیان اینکه ملت ایران و بلاروس ملتی بزرگ هستند، اضافه کرد: کشور ما از پیشینه تاریخی بسیار غنی برخوردار است، من نماینده شهری هستم که پرسپولیس و پاسارگاد در آن قرار گرفته است و از شما دعوت می کنم به این شهر بیاید.

برومندی با بیان اینکه نخستین منشور جهانی حقوق بشر در ایران نوشته گردیده است، ادامه داد: ظرفیت های گردشگری بسیار مهمی در جمهوری اسلامی وجود دارد و زمینه حضور گردشگران دو کشور را باید فراهم کنیم.

نماینده مردم پاسارگاد درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدتی است که پروازهای هوایی از سمت بلاروس به ایران قطع گردیده است، اضافه کرد: ما انتظار داریم که کشور بلاروس، جمهوری اسلامی ایران را در فهرست لغو روادید قرار دهد.

وی با بیان اینکه ایرانی کشوری خشک و نیمه خشک است، اضافه کرد: در زمینه ریزگردها و حفظ تالاب ها وزارت کشاورزی بلاروس می تواند همکاری های خوبی با ایران داشته باشند.

همچنین در ادامه سید ناصر موسوی لارگانی نماینده شهر اصفهان در مجلس درباره فرش دستباف و فرش صنعتی ایران توضیحاتی ارائه کرد.

وی با بیان اینکه اصفهان استان بسیار زیبا با آثار باستانی بسیار ارزشمند است، گفت: قدمت فرش دستباف ایران بیش از 10 هزار سال است؛ استان های مختلفی در این صنعت فعالیت دارند، که استان های قم، یزد و تبریز از استان های مهم فراوری فرش هستند.

موسوی لارگانی با بیان اینکه فرش از مهمترین محصولات صادراتی برای ایران به شمار می رود، اضافه کرد: ایران به غیر از فرش دستباف، در حوزه فرش صنعتی و ماشینی نیز در جهان حرف برای گفتن دارد، فرش ماشینی ایران به بسیاری از کشورهای اروپایی صادر گردیده و ایران و بلاروس می توانند در این زمینه همکاری هایی داشته باشند.

همچنین رئیس مجلس سنای بلاروس در این دیدار ضمن خوش آمد گویی به مسئولان و هیئت پارلمانی ایران گفت: ما ایران را شریک مهمی برای خود تلقی می کنیم.

وی با بیان اینکه امروز روسای گروه دوستی پارلمانی ایران و بلاروس سند تفاهمی را امضا خواهند کرد، گفت: باید همکاری های دو کشور در حوزه های علمی، آموزشی، بشردوستانه و تعاملات میان استان های دو کشور گسترش یابد.

وی اضافه کرد: تقویت همکاری های لجستیک و حمل و نقل باید تقویت گردد و ما این موضوع را بحث می کنیم.

رئیس مجلس ملی بلاروس: ایران شریک تجاری ارزشمندی است

در ادامه این دیدار رئیس مجلس نمایندگان بلاروس بیان کرد که سفر پارلمانی جمهوری اسلامی ایران از اهمیت خاصی برای روابط دوجانبه برخوردار است و ما ایران را شریک کلیدی برای خود می دانیم و این روابط بسیار ارزشمند است.

وی با بیان اینکه تعامل دو کشور بر اساس اعتماد و احترام متقابل بسیار مهم است گفت: از همه مهمتر اینکه این همکاری ها و همکاری های پارلمانی به ادامه دوستی ها و گسترش روابط دو کشور یاری می نماید.

رئیس مجلس نمایندگان جمهوری بلاروس در ادامه گفت: روسای جمهور ایران و بلاروس علاقه مندی خود را بر همکاری دو کشور بارها مطرح نموده و امروز نیز مطرح کردند.

وی با بیان اینکه سطح این رابطه ها به توسعه همکاری تجاری و اقتصادی دو کشور رونق می بخشد، اضافه کرد: می توان این روابط را افزایش داد، چرا که این روابط بین دو کشور کافی نیست و باید گسترش یابد و در این مسیر تعاملات خوبی در حوزه پارلمان های دو کشور اجرا شده است.

وی با بیان اینکه همکاری های بین پارلمانی باید منظم و جامع باشد، اضافه کرد: گروه های دوستی پارلمانی ایران و بلاروس باید اولویت ها را تحقق بخشند و دستور کار این گروه ها باید تعیین گردد، گروه های دوستی باید نقشه راه همکاری های بلاروس و ایران را ایجاد نمایند.

رئیس مجلس نمایندگان جمهوری بلاروس گفت: مبانی حقوقی و قانونی همکاری ها را باید آنالیز کنیم و همکاری های بشردوستانه اقتصادی و تجاری و غیره را انجام دهیم و باید از تجربیات گروه های دوستی پارلمانی استفاده کرد.

در ادامه رئیس مجلس سنای بلاروس با با اشاره به همکاری های ایران و بلاروس، اضافه کرد: ما اعتقاد داریم که ایران کشور توسعه یافته صنعتی و دارای اقتصادی پایدار است.کشوری که علم خود را دارد و افراد و پرسنل تربیت گردیده و آماده در آن زندگی می نمایند.

رئیس مجلس سنای بلاروس با اشاره به اینکه نقش کشور روسیه در اتحادیه اقتصادی اورآسیا بسیار کلیدی است، ادامه داد: در سال گذشته مذاکراتی در خصوص تبادلات اتحادیه اوراسیا و ایران انجام شد.

وی با بیان اینکه ایران در زمینه صادرات و واردات باید یک خط مشی تعیین داشته باشد، ادامه داد: جمهوری بلاروس آماده است که در زمینه فراوری مشترک ادوات و ماشین آلات، ماشین های خدمات شهری واتوبوس در شهر تبریز اقدام کند.

رئیس مجلس ملی بلاروس همچنین در ادامه بر لزوم توجه به مبانی حقوقی و قانونی دو کشور در زمینه امضای اسناد تاکید نمود و گفت: فرایند تدوین این اسناد برای ما بسیار مهم است.

در ادامه این نشست بین روسای گروه دوستی پارلمانی ایران و بلاروس یادداشت تفاهم امضا شد و این مراسم با اهدای هدیه از طرف روسای مجلس شورای اسلامی و رئیس مجلس سنا و رئیس مجلس ملی بلاروس همراه شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 36

به "لاریجانی: ایران و بلاروس دو شریک مطمئن و دو دوست صمیمی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاریجانی: ایران و بلاروس دو شریک مطمئن و دو دوست صمیمی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید