شهرداری پرگار بازسازی بافت تاریخی را هر سال گسترده تر می نماید

به گزارش مجله آراد، خبرنگاران/یزد رئیس پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد و مسئول کمیسیون عمرانی شورای شهر یزد از اجرای طرحی توسعه محور شامل طرح ساماندهی و بازسازی معابر و کوچه های تاریخی یزد اطلاع داد و گفت: شعاع نفوذ این طرح مستمر، هر ساله به فراخور اعتبار سالانه شهرداری توسعه خواهد یافت.

شهرداری پرگار بازسازی بافت تاریخی را هر سال گسترده تر می نماید

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

محسن عباسی هرفته در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به اهمیت بازسازی و حفظ بافت های تاریخی، اظهار کرد: شبکه بافت معابر تاریخی یکی از مهم ترین ارکان شهر تاریخی یزد محسوب می گردد که بازسازی و ساماندهی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی از طرح رسیدگی به معابر بافت تاریخی در قالب بازسازی و ساماندهی یاد کرد و گفت: این طرح مدتی است که توسط شهرداری یزد در حال جریان است، از طرفی شعاع نفوذ این طرح مستمر، هر ساله به فراخور اعتبار سالانه شهرداری توسعه خواهد یافت.

این مسئول در خصوص جزئیات این طرح، توضیح داد: کف سازی، جداره سازی و بازسازی و بازسازی عناصر سازه ای و سایه انداز کوچه های بافت های تاریخی مانند ساباط ها، تویزه ها و پشت بندها در دستور کار این طرح قرار گرفته است.

وی کوچه مسجد تبریزیان را یکی از موارد اجرای این طرح بازسازیی و ساماندهی اظهار داشت و گفت: این معبر یکی از راستاهای پر تردد بافت تاریخی محسوب می گردد که سال ها مورد بی توجهی و بعضا تخریب قرار گرفته بود و شرایط مناسبی نداشت.

عباسی هرفته توضیح داد: اجرای این طرح در محدوده مطرح شده منجر به بازگشت این کوچه تاریخی به حالت اصیل خود بوده تا یکی از کوچه های مهم این شهر تاریخی حدفاصل بازار قدیمی شهر و محله مهم سهل ابن علی اعاده گردد.

وی از بازسازی هشت تویزه در این کوچه اطلاع داد و گفت: تویزه ها که نقش پشت بند را برای خانه های مجاور معبر دارند، از رانش دیوارهای خانه ها و ترک های سقف خانه ها جلوگیری نموده و علاوه برآن نقش سایه اندازی و زیبایی بصری در معبر را دارند.

به گفته مسئول پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد، کف سازی، جداره سازی، بازسازی ناودان ها و دیوارهای پرخطری که به سوی کوچه رانش کردند، در دستور کار قرار داشته و در حال اجرا است.

وی از تکمیل این طرح تا سرانجام امسال اطلاع داد و گفت: طبق برنامه زمان بندی تا سرانجام سال این راستا پرتردد تاریخی کاملا بازسازی شده و امکان استفاده از ان از نوروز سال آینده وجود دارد.

رئیس پایگاه میراث جهانی شهر یزد با اشاره به ارزش تاریخی این منطقه اشاره نمود و گفت: خانه های بسیار با ارزشی در این راستا هستند که با ساماندهی این راستا، سکونت و زندگی در این خانه ها نیز رونق دوچندانی خواهد گرفت چرا که صاحبان و مالکان این خانه ها که متاسفانه اغلب خالی از سکنه هستند، نسبت به بازسازی و احیا آن ها ترغیب می شوند و پیش بینی می گردد دوباره حیات در این رگ بافت تاریخی جریان و سریان پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1328

به "شهرداری پرگار بازسازی بافت تاریخی را هر سال گسترده تر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری پرگار بازسازی بافت تاریخی را هر سال گسترده تر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید