خودرو در 1400 آزاد می شود

به گزارش مجله آراد، در شرایطی که زیان انباشته خودروسازان به واسطه سرکوب قیمت از مرز 40هزار میلیارد تومان گذشته، خبر می رسد طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اصلاح شیوه نرخ گذاری خودرو مورد موافقت اولیه دولت قرار گرفته است. طبق این طرح، قیمت گذاری محصولات کم تیراژ به خودروسازان واگذار خواهد شد؛ اما مشخص بهای فروش پرتیراژ ها همچنان در اختیار شورای رقابت باقی می ماند. این طرح البته از ابتدای سال آینده کلید خواهد خورد و می تواند مقدمه ای باشد برای آزادی کامل بازار خودرو از بند نرخ گذاری دستوری.

خودرو در 1400 آزاد می شود

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اصلاح شیوه نرخ گذاری خودرو های داخلی، گویا مورد موافقت ستاد مالی دولت قرار گرفته و قرار است از ابتدای سال آینده به اجرا در بیاید. بر این اساس، تعیین قیمت محصولات کم تیراژ به خودروسازان واگذار می شود، اما نرخ گذاری پر تیراژ ها همچنان در اختیار شورای رقابت خواهد بود.

هدف صمت از این طرح، تامین نقدینگی موردنیاز خودروسازان برای تحقق شعار جهش تولید است و این وزارتخانه سودای رشد 50 درصدی تیراژ را در سر می پروراند. در حال حاضر شورای رقابت مسوول تعیین نرخ تمام محصولات ایران خودرو و سایپا است و قیمت خودرو ها را بر اساس فرمول اختصاصی خود هر وقت صلاح بداند، تغییر می دهد.

شیوه نرخ گذاری شورای رقابت بار ها مورد اعتراض فعالان صنعت خودرو قرار گرفته و آن ها همواره بر آزادسازی قیمت به عنوان راه اصلی خروج از زیان دهی و تامین نقدینگی موردنیاز خود برای تولید، تاکید کرده اند. از همین رو وزارت صمت به عنوان متولی امور خودروسازان بزرگ کشور، از مدت ها پیش به دنبال تغییر شیوه فعلی قیمت گذاری خودرو بود و خبر ها از این وزارتخانه حکایت از تدوین طرحی با نام اصلاح صنعت خودرو با موضوع جهش تولید داشت.

هرچند وزارت صمت تا به امروز جزئیات دقیق طرح خود را رسانه ای نکرده، با این حال آن طور که منابع آگاه عنوان می کنند، اساس آن بر پایه جهش تولید بوده و این جهش البته مشروط به پرداخت تسهیلات و همچنین تغییر شیوه قیمت گذاری است. طبق اخباری که آن زمان از وزارت صمت درز کرد، این وزارتخانه قصد داشت قیمت گذاری خودرو های کم تیراژ را به خودروسازان بسپارد، اما پر تیراژ ها کماکان توسط شورای رقابت نرخ گذاری شوند.

در مقطعی که وزارت صمت در حال نهایی کردن طرح خود بود، شورای رقابت پیش دستی کرد و خبر از آزادسازی قیمت 18 خودرو کم تیراژ داد تا عملا راه را برای صمت و خودروسازان هموار کند. با این حال، اما چون قیمت خودرو در بازار پس از هفته ها آرامش، رشد کرد، تصمیم شورای رقابت با موجی از نقدها روبرو و وزیر صمت نیز اعلام کرد این شورا (در ماجرای آزادسازی قیمت کم تیراژها) بی تدبیری کرده است.

با توجه به واکنش بازار خودرو به مصوبه شورای رقابت، وزارت صمت ترجیح داد فعلا طرح مشابه خود (واگذاری قیمت کم تیراژ ها به خودروسازان) را مسکوت نگه دارد تا اوضاع بازار آرام شود. هرچند بازار خودرو تنها دو سه روز در شوک آزادسازی قیمت کم تیراژ ها از سوی شورای رقابت قرار داشت، با این حال شورا نتوانست در مقابل نقدها مقاومت کند و در حالی که قرار بود مصوبه اش از ابتدای بهمن اجرایی شود، آن را تعلیق کرد. شورای رقابت همزمان، اما افزایش قیمت فصلی خودرو ها را نیز لغو و به خودروسازان اجازه نداد نرخ محصولات شان را در زمستان بالا ببرند، آن هم در حالی که از ابتدای امسال مقرر شده بود قیمت خودرو های داخلی هر سه ماه یک بار و با توجه به نرخ تورم بخشی افزایش یابد.

تعلیق این دو مصوبه در شرایطی بود که خودروسازان عنوان می کردند با بحران مالی روبفرایند و توان پرداخت مطالبات قطعه سازان را ندارند و این موضوع می تواند تامین قطعات و تولید را مختل کند. اصلا اینکه وزارت صمت به فکر تغییر شیوه نرخ گذاری خودرو افتاد، دقیقا همین مساله یعنی بحران مالی و کمبود نقدینگی خودروسازان در کنار تداوم زیان دهی آن ها بود، زیرا اجازه نمی داد جهش تولید رخ بدهد. در حال حاضر نیز گویا آنچه وزارت صمت و دولت را مجاب به آزادسازی نصفه و نیمه قیمت خودرو کرده، همین چالش نقدینگی است.

وزارت صمت به دنبال تحقق شعار جهش تولید در خودروسازی است و خوب می داند که این اتفاق جز با تامین نقدینگی لازم و کافی رخ نخواهد داد. تامین نقدینگی نیز از دو راستا اصلی رخ می دهد، یکی فروش محصولات به قیمت به اصطلاح عادله و دیگری از راستا پرداخت تسهیلات بانکی. در این بین، گزینه پرداخت تسهیلات بانکی با توجه به دردسر ها و محدودیت هایی که دارد، چندان مورد تایید وزارت صمت نیست و حتی خودروسازان نیز بار ها تاکید کرده اند ترجیح شان، اصلاح شیوه نرخ گذاری است نه دریافت وام.

از سوی دیگر، با اعلام صورت های مالی 9 ماه امسال خودروسازان، تعیین شد زیان انباشته آن ها از مرز 40 هزار میلیارد تومان نیز گذشته است، موضوعی که فعالان صنعت خودرو می گویند ریشه آن در نرخ گذاری دستوری واقع شده است. در نتیجه این دو ماجرا (چالش نقدینگی و تداوم زیان دهی خودروسازان) وزارت صمت به این نتیجه رسیده که چاره ای جز اصلاح شیوه نرخ گذاری دستوری ندارد و از همین رو طرح خود را مبنی بر واگذاری قیمت کم تیراژ ها به خودروسازان، به ستاد مالی دولت ارائه داده و آن طور که منابع آگاه می گویند، مورد موافقت قرار گرفته است. این البته در حالی است که اجرای این طرح به ابتدای سال آینده موکول شده، زیرا دولت نمی خواهد در هفته های پایانی سال، منحنی قیمت در بازار خودرو را به واسطه آزادسازی نرخ کم تیراژها، تحریک کند.

وزارت صمت و دولت حالا امیدوارند با اجرای طرح واگذاری قیمت خودرو های کم تیراژ به خودروسازان، چالش نقدینگی صنعت خودرو حل شده و به تبع آن، وعده جهش تولید در سال آینده محقق شود. گفته می شود با اجرای این طرح، خودروسازان قیمت محصولات کم تیراژ خود را متناسب با نرخ بازار آن ها تعیین خواهند کرد و محصولات پر تیراژ نیز همچنان توسط شورای رقابت نرخ گذاری می شوند.

هرچند طبق گفته خودروسازان، قیمت های شورای رقابت معمولا توام با زیان بوده و کفاف هزینه های تولید را نمی دهد، با این حال آن ها این امکان را خواهند داشت که به واسطه اختیار قیمت گذاری کم تیراژها، زیان موردنظر را پوشش دهند. به عبارت بهتر، هرچند در حالت تفکیکی، همچنان تولید برخی از خودرو های داخلی از محل نرخ گذاری دستوری توام با زیان خواهد بود، با این حال در مجموع فرایند ضرردهی شرکت های بزرگ خودروسازی کند می شود.

استارت جهش تولید خودرو

آزادسازی نصفه و نیمه قیمت خودرو های داخلی، اما صنعت و بازار خودرو را در سال آینده متاثر از خود خواهد کرد. این اتفاق در واقع نه تنها بر بازار اثر خواهد گذاشت، بلکه فرایند تولید و شاید کیفیت را نیز متحول خواهد کرد. با توجه به تجربه های قبلی، فردای روز اجرای آزادسازی قیمت خودرو های کم تیراژ، منحنی قیمت در بازار تحریک و این موضوع تنها مختص محصولات آزاد نشده نخواهد بود. خودروسازان خود نیز بار ها تاکید کرده اند هر گونه آزادسازی، شوک های ابتدایی در بازار را به دنبال خواهد داشت، اما در ادامه و به واسطه افزایش تولید و عرضه، بازار از این شوک ها عبور خواهد کرد.

پیش بینی اولیه این است که قیمت خودرو های داخلی پس از اجرای مصوبه موردنظر فرایند افزایشی به خود خواهندگرفت، بنابراین باید منتظر ماند و دید آیا صمت و دولت این موضوع را تاب خواهند آورد یا تحت تاثیر نقدها افکار عمومی، همین آزادسازی نصف و نیمه را نیز تعلیق می کنند.

اما مصوبه موردنظر به طور مستقیم بر فرایند تولید خودرو های داخلی اثر افزایشی خواهد داشت. هرچند سختی های تحریم همچنان برقرار است، با این حال خودروسازان و قطعه سازان می گویند اگر نقدینگی لازم و کافی در اختیارشان باشد، توان تامین مواد اولیه و قطعات موردنیاز برای جهش تولید را خواهند داشت؛ بنابراین ازآنجاکه با آزادسازی قیمت خودرو های کم تیراژ، ورودی نقدینگی خودروسازان افزایش خواهد یافت، فرایند پرداخت مطالبات قطعه ساز ها هم تسریع می شود و توان تامین قطعات خارجی نیز بالاتر می رود.

به تبع این اتفاقات، تولید سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت و خودروسازان این امکان را خواهند داشت که در سال آینده تیراژشان را از مرز یک میلیون دستگاه عبور دهند. نکته دیگر اینجاست که با آزادسازی قیمت کم تیراژها، فرایند زیان دهی خودروسازان نیز کند خواهد شد، هرچند البته برای خروج کامل از راستا ضرردهی، راهی جز حذف کامل نرخ گذاری دستوری نیست.

در کنار تولید، اما این احتمال وجود دارد که کیفیت نیز بهبود یابد، هرچند با توجه به تحریم، شاید خیلی نتوان روی آن حساب باز کرد. فعالان صنعت خودرو معتقدند نرخ گذاری دستوری یکی از عوامل ضعف کیفی قطعات و خودرو های داخلی است و اگر این سیاست تعدیل یا لغو شود، توان بهبود کیفی وجود خواهد داشت. این ادعا در حالی است که هرچند نمی توان اثر نرخ گذاری دستوری بر کیفیت خودرو ها را منکر شد، اما به نظر می رسد تا وقتی تحریم هست و خودروسازان به قطعات درجه یک دسترسی ندارند، داستان ضعف کیفیت کماکان ادامه دار خواهد بود.

دو دستگی قیمتی

با آزاد شدن قیمت خودرو های کم تیراژ و تداوم نرخ گذاری پر تیراژ ها توسط شورای رقابت، اتفاق دیگری که در بازار خودرو رخ خواهد داد، دو دستگی قیمتی است. وقتی قیمت کم تیراژ ها آزاد شود، خودروسازان می توانند نرخ آن ها را بر اساس حاشیه بازار تعیین کنند، بنابراین فاصله قیمت کارخانه و بازار خودرو های موردنظر به شدت افت خواهد کرد. این موضوع همچنین سبب می شود دلالی و سوداگری در بازار خودرو های کم تیراژ جذابیت خود را از دست بدهد.

این در حالی است که بازار خودرو های پر تیراژ کماکان میزبان سوداگران خواهد بود، زیرا شورای رقابت قیمت کارخانه ای آن ها را نزدیک به نرخ بازار تعیین نخواهد کرد. با این حساب، طرح وزارت صمت نمی تواند پایانی باشد بر سوداگری در کل بازار خودرو، چه آنکه سوداگران وقتی از بازار خارج خواهند شد که هیچ خودرویی درگیر نرخ گذاری دستوری نباشد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1632

به "خودرو در 1400 آزاد می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودرو در 1400 آزاد می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید