ثانیه تعداد روز های کم آبی در تهران

به گزارش مجله آراد، ثبت کم سابقه ترین اندازه بارش باران در سال آبی سال جاری نسبت به سال های قبل، کمبود ذخایر برفی، نزدیک شدن به روز های گرم و افزایش دمای هوا، تب و تاب روز های کم آبی در تهران را، به ثانیه تعداد هشدار می رساند.

ثانیه تعداد روز های کم آبی در تهران

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ دیزل بیشتر بدانید.

به گزارش ایرنا، 70 درصد آب تهران از منابع سطحی از پشت سد های پنجگانه این استان وارد شبکه آبرسانی می گردد که سد ها با کاهش باران و کمبود ذخایر برفی روبروند و 30 درصد آب از منابع زیرزمینی تامین می گردد که برداشت بیش از حد از منابع زیرزمینی، پدیده خشکسالی و فرونشست را تشدید نموده است.

این روز ها کاهش ذخیره سد ها و افزایش مصرف آب، نگرانی هایی را در بین مسئولان شرکت های آب و فاضلاب و آب منطقه ای تهران ایجاد نموده است که بیش از گذشته از مردم بخواهند که الگو های مدیریتی مصرف آب را رعایت نمایند.

بر اساس آخرین آمار ها از سوی شرکت آب و فاضلاب استان تهران، مشترکان فعال آب در این استان حدود یک میلیون و 800 رشته است که به صورت میانگین شهروندان طی یک روز بیش از سه میلیون متر مکعب آب مصرف می نمایند، اما این روز ها با شدت یافتن افزایش دما و روز های کرونایی شاهد افزایش بیش از حد هستیم.

از ابتدای سال جاری تا به امروز شهروندان تهرانی بیش از 100 میلیون مترمکعب آب مصرف کردند که باتوجه به افزایش دمای هوا و شرایط کرونایی نیازمند مدیریت مصرف است. بعلاوه از زمان شیوع کرونا به صورت میانگین 10 درصد مصرف آب افزایش یافته است که سال جاری هم به خاطر افزایش حرارت دمای هوای تهران شاهد مصرف بیشتر آب بوده ایم.

بر اساس آخرین آمارها، در روز پنجم اردیبهشت ماه مصرف آب تهران به سه میلیون و 333 هزار متر مکعب و در ششم اردیبهشت ماه اندازه مصرف به سه میلیون و 356 هزار مترمکعب رسید بیشترین اندازه مصرف در یک هفته گذشته در روز آدینه اول اردیبهشت ماه سال جاری سه میلیون و 350 هزار متر مکعب آب در تهران مصرف شد که این اندازه مصرف در یک روز در 50 سال اخیر بی سابقه بوده است.

افزایشی که ناشی از رعایت نکردن استاندارد های الگوی مصرف شاهد هستیم در این بین 40 درصد از تهرانی ها بیش از حد مجاز آب مصرف می نمایند که50 درصد کل مصرف آب استان به این تعداد تعلق دارد بعلاوه از این آمار، پنج درصد شهروندان تهرانی که ساکن در منطقه ها یک، دو و سه هستند، پنج برابر حد مجاز آب مصرف می نمایند. مشترکان پرمصرفی که بیش از سه برابر میانگین جهانی آب مصرف می نمایند.

تابستان کم آبی در پیش روست

ابراز نگرانی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران از شرایط منابع آبی این روز ها لزوم همکاری و مشارکت بیشتر شهروندان تهرانی را دوچندان نموده است در این باره این مقام مسئول با اشاره به تامین آب تهران در تابستان 1400 می گوید: در حال حاضر ذخایر برفی شرق تهران مطلوب نیست و این موضوع نگران نماینده است.

محمدرضا بختیاری اضافه می نماید: زمانی که ذخایر برف کاهش می یابد، قطعا آب ورودی به سد ها هم کمتر می گردد، همواره در این مواقع سال، در بالادست سد های لتیان و لار 6 تا 6.5 متر ارتفاع برف بود، اما اکنون حداکثر ارتفاع یک متر است و این هشدار بسیار سنگینی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بخش زیادی از منابع آب شهر تهران را در شرق استان از دست داده ایم، می گوید: پیش بینی می کنیم تابستان سال جاری شبیه تابستان 1397 سخت باشد، متاسفانه آب رودخانه ها محدود است، وقتی ذخیره برف کم باشد ورودی به سد ها کاهش پیدا می نماید و به بقیه سامانه ها هم فشار وارد می نماید.

بعلاوه مدیریت مصرف از سوی شهروندان یکی از نکاتی است که این روز ها باید مورد توجه مرکز نشینان قرار گیرد این مقام مسئول با تاکید بر اینکه باید فرهنگ استفاده بهینه مورد توجه قرار گیرد می گوید: با شدت یافتن گرمای هوا و هم احتمال طولانی تر بودن روز های گرم مردم باید نسبت به مدیریت مصرف آب برنامه ریزی نمایند.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران ادامه می دهد: آبفای استان در راستای فرهنگ سازی استفاده درست از آب برنامه های مختلفی از جمله تبلیغات محیطی، برنامه های فرهنگی و آموزشی ویژه اقشار مختلف جامعه از جمله بانوان، آموزش در مهد های کودک و فرهنگسراها، سخنرانی در مساجد، سرای محلات و مسابقه پرسش و پاسخ را برگزار می نماید.

کم بارش ترین سال آبی در 50 سال اخیر

هر سال در فصل فروردین و اردیبهشت شاهد بارش های بهاری بودیم این در حالیست که سال جاری این بارش ها را جز در هفته گذشته شاهد نبودیم و به گفته مدیرکل هواشناسی استان تهران، آنالیز آمار و اطلاعات جمع آوری شده از ایستگاه های هواشناسی بیانگر کاهش بی سابقه بارش در فروردین 1400 است.

مجتبی جلالی در این باره می گوید: میانه بارش پهنه ای استان در فروردین ماه 2.2 میلی متر بوده است که در مقایسه با بلند مدت (44.2 میلی متر) نشانگر 95 درصد کاهش بارش است. نکته قابل توجه اینکه آنالیز نقطه ای آمار بارندگی حاکی از آن است که در ایستگاه هواشناسی فرودگاه مهرآباد چنین کاهش بارشی طی 52 سال اخیر بی سابقه بوده و تنها در سال 1348 چنین مقادیری ثبت شده است.

وی بیان می نماید: بعلاوه از ابتدای سال زراعی تا آخر فروردین ماه سال جاری 178.6 میلی متر باران در استان تهران باریده است که در مقایسه با بلند مدت (230.9 میلی متر) بیانگر کاهش 23 درصدی بارش است. این در حالی است که آمار ها نشان از کاهش 40 درصدی بارش سال زراعی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.

لازم بذکر است که بارش یک سال کامل آبی در استان تهران 291 میلی متر است.

جلالی با اشاره به آنالیز تغییرات دما در فروردین ماه 1400 می گوید: این امر بیانگر افزایش میانه دما، حداقل دما و حداکثر دما است. بعنوان نمونه در ایستگاه هواشناسی فرودگاه مهرآباد میانه دما و میانه حداقل دما در این ماه سه درجه و میانه حداکثر دما 2 درجه سلسیوس افزایش یافته است که افزایش دما نشان از پایداری بیشتر جو، ابرناکی کمتر و در نهایت تبخیر بیشتر است که این موضوع به همراه کاهش بارش، تاثیر مستقیمی بر مدیریت منابع آب در سطح استان و لزوم برنامه ریزی مناسب دارد.

کاهش 147 میلیون متر مکعبی ذخایر سد های پنجگانه تهران

کاهش منابع آبی در سد های پنجگانه استان تهران از جمله لار، طالقان، امیرکبیر، ماملو و لتیان هم مهر تاییدی بر موضوع کم آبی در تابستان سال جاری است که مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه ای تهران می گوید: حجم ذخیره آب سد های پنجگانه این استان هم اکنون 81 میلیون متر مکعب است که این رقم در زمان مشابه پارسال 948 میلیون متر مکعب بود بنابراین 147 میلیون متر مکعب کاهش ذخیره آب داریم.

محمد شهریاری از مردم می خواهد که با حساسیت بیشتر نسبت به مصرف آب اقدام نموده و صرفه جویی این نعمت الهی را مدنظر داشته باشند.

وی می گوید: اگر برای تامین آب شرب مطمئن و پایدار به خصوص در ماه های پیش رو و با توجه به شرایط کرونایی حاکم بر استان تهران همراهی و همکاری شهروندان با شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب در مدیریت مصرف بهینه آب و صرفه جویی صورت پذیرد مطمئنا با چالش و مسائل جدی تامین آب در شرایط کم آبی سال جاری بخصوص در ماه های اوج مصرف روبرو نخواهیم شد.

راه حل های آسان برای کاهش مصرف آب

شهروندان در این روز ها نیازمند است هنگام شست وشوی دست ها به مدیریت مصرف آب توجه نمایند؛ تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده ننمایند و باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری نمایند تا از تبخیر آب جلوگیری گردد.

نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و جلوگیری از نشت آب کولر های آبی هم از جمله شیوه های صرفه جویی در مصرف آب محسوب می گردد؛ بعلاوه به بچه ها در مورد هدر رفت آب باید آموزش داد تا شاهد کاهش مصرف آب باشیم.

آب حیات زندگی است که اگر این روز های کم آبی، قدر آن را ندانیم و مدیریت بهینه استفاده از آب نداشته باشیم وارد مرحله ثانیه تعداد هشدار؛ و با جیره بندی یا قطع آب روبرو می شویم.

منبع: فرارو
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1829

به "ثانیه تعداد روز های کم آبی در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثانیه تعداد روز های کم آبی در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید