مشخص عرصه و حریم موشلان تپه، وجود گورستان تاریخی

به گزارش مجله آراد، معاون میراث فرهنگی البرز با اشاره به استقرار هیئت پژوهشی در سایت موشلان تپه و معین عرصه و حریم، از وجود یک گورستان تاریخی در این محوطه اطلاع داد.

مشخص عرصه و حریم موشلان تپه، وجود گورستان تاریخی

به گزارش از ،علیرضا دهقان مهرجردی، معاون میراث فرهنگی البرز با اشاره به انجام عملیات پژوهشی در سایت موشلان تپه اسماعیل آباد واقع در شهرستان ساوجبلاغ، گفت: یک هیئت پژوهشی بیست روز است که در این محوطه تاریخی حضور دارند.

معاون میراث فرهنگی البرز با بیان اینکه اقدامات مربوط به معین عرصه و حریم محوطه تاریخی موشلان تپه در حال اجرا است تا مطالعات پژوهشی به طور جامع صورت گیرد،اضافه کرد: بر اساس یافته های موجود این تپه یکی از سکونتگاه های پیش از تاریخ و مربوط به هزار پنجم قبل از میلاد مسیح است.

دهقان مهرجردی با تاکید بر اینکه در محدوده موشلان تپه سکونت گاه هایی با قدمت هفت هزار ساله وجود دارد، گفت: در حین انجام مطالعات پژوهشی در این تپه باستانی به یافته های ارزشمندی دست یافته ایم که در آینده ای نزدیک ارائه می کنیم.

او در بخش دیگری با اشاره به اینکه موشلان تپه و تپه ازبکی در یک راستا قرار دارند، اضافه کرد: فاصله این دو تپه از هم حدود 10 تا 15 کیلومتر است و از نظر قدمت تاریخی نیز به طورتقریبی هم دوره هستند.

معاون میراث فرهنگی البرز با بیان اینکه قدمت تمدن موجود در محوطه تاریخی موشلان تپه حدود 5 تا 7 هزار سال تخمین زده می گردد، گفت: با وجود یافته های موجود دو تپه تاریخی ازبکی و موشلان تپه که در نزدیکی هم قرار دارند در یک راستا راه تمدنی بوده اند.

دهقان مهرجردی با بیان اینکه دو تپه موشلان و ازبکی در محدوده فلات مرکزی قرار دارند، اضافه کرد: محدوده حرکت این فلات مرکزی از دشت قزوین آغاز شده و در ادامه با عبور از دشت های نظرآباد، ساوجبلاغ و کرج به دشت ری می رسد و به نوعی تمامی این محوطه های باستانی در راستا پیش از تاریخ قرار دارند.

اوگفت: با توجه به یافته های تاریخی از جمله ظروف سفالی در سایت موشلان تپه به طور تقریبی با محوطه باستانی چشمه علی شهر ری، تپه ازبکی نظرآباد و همچنین محوطه تاریخی دشت قزوین هم دوره بوده است.

معاون میراث فرهنگی البرز با بیان اینکه شواهدی مبنی بر وجود گورستان تاریخی در محوطه تاریخی موشلان تپه نیز وجود دارد، اضافه کرد: اما هنوز تا اتمام پروژه پژوهشی در این محدوده زمان داریم و به تیع تا آن موقع به نتایج جامع تری در مورد این محوطه تاریخی و باستانی دست خواهیم یافت.

منبع: خبرگزاری مهر

انتهای / ر. خ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1141

به "مشخص عرصه و حریم موشلان تپه، وجود گورستان تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص عرصه و حریم موشلان تپه، وجود گورستان تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید