بیشتر تعرض ها به بیت مشحوت طی 20 سال گذشته اتفاق افتاده است

به گزارش مجله آراد، معاون میراث فرهنگی خوزستان در مورد خبر منتشرشده با عنوان هجوم بی امان حفاران به یک محوطه تاریخی در شوش توضیحاتی را به منظور تنویر افکار عمومی ارائه کرد.

بیشتر تعرض ها به بیت مشحوت طی 20 سال گذشته اتفاق افتاده است

به گزارش مجله آراد به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، احمدرضا حسینی بروجنی امروز شنبه 20 اردیبهشت ماه 99 اظهار کرد: در راستای حفاظت و صیانت از محوطه های تاریخی، کارشناسان حوزه معاونت میراث فرهنگی به طور مستمر این محوطه ها را پایش می نمایند. این در حالی است که با وجود تعدد محوطه های تاریخی در سطح استان، با همکاری دوستداران میراث فرهنگی و نهادهای مردمی و اطلاع رسانی به موقع آن ها، حفاظت از محوطه ها افزایش یافته است.

او در ادامه مطرح نمود: پس از اطلاع رسانی تشکل های مردم نهاد در مورد تعرض به محوطه باستانی بیت مشحوت، معاون میراث فرهنگی در معیت مدیرکل و یگان حفاظت میراث فرهنگی استان از محوطه گفته شده بازدید کردند که پس از آنالیز های به عمل آمده مشخص شد به جز چند مورد مابقی تعرض ها، مربوط به دو دهه اخیر بوده است.

معاون میراث فرهنگی خوزستان توضیح داد: پس از آنالیز ها، بلافاصله با تشکیل کارگروه حفاظت با همکاری پایگاه های میراث جهانی شوش و چغازنبیل، مستندنگاری و ساماندهی محوطه با هماهنگی دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، روح الله شیرازی رئیس پژوهشکده باستان شناسی و با حضور مستمر کارشناس باستان شناس شروع شد و اقدامات اضطراری حفاظتی در دستور کار نهاده شد که این فرایند به طور مستمر ادامه خواهد داشت.

او افزود: در این راستا، همزمان با اقدامات اجرایی و ساماندهی محوطه با همکاری دهیار و دوستداران میراث فرهنگی، حفاظت فیزیکی از محوطه نیز بیشتر شده است. همچنین با حضور کارشناسان و عوامل اجرایی و نیز با همکاری افراد بومی منطقه ضمن ایجاد امنیت، سرنخ هایی از شناسایی باند حفاری غیرمجاز به دست آمده که توسط نیروهای امنیتی، یگان حفاظت میراث فرهنگی و واحد حقوقی در حال پیگیری است.

حسینی بروجنی یادآور شد: با تشکیل کارگروه پایش آثار تاریخی سطح استان و همچنین همکاری انجمن های دوستدار میراث فرهنگی، به طور منظم و مستمر از محوطه های تاریخی سطح استان بازدید به عمل می آید که این مهم در راستای حفاظت پیشگیرانه و به روزرسانی اطلاعات آثار تاریخی بسیار تأثیرگذار و کارگشا خواهد بود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1116

به "بیشتر تعرض ها به بیت مشحوت طی 20 سال گذشته اتفاق افتاده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشتر تعرض ها به بیت مشحوت طی 20 سال گذشته اتفاق افتاده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید