بهره برداری از فناوری امضای دیجیتال

به گزارش مجله آراد، به منظور تسریع و تسهیل فرآیند تبادل و فعال سازی قرارداد های سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو که منجر به افزایش سرعت تامین قطعات خواهد شد، شرکت ساپکو برای طراحی و استقرار سامانه تبادل الکترونیکی قرارداد ها با تکیه بر فناوری امضای دیجیتال اقدام نموده است.

بهره برداری از فناوری امضای دیجیتال

به گزارش ایکوپرس، این فناوری به صورت آزمایشی در پنج شرکت زیر مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو اجرایی و به زودی جایگزین امضای دستی و تبادل فیزیکی قرارداد ها می گردد.

نوسانات قیمت نهاده های فراوری، موجب تغییر در قیمت خرید قطعات از قطعه سازان و به تبع آن صدور الحاقیه های متعدد می گردد و تعدد قرارداد های بین شرکت ساپکو و قطعه سازان در زنجیره تامین که در حال حاضر سالانه بالغ بر 20 هزار قرارداد است، سبب کند شدن فرایند عقد و تبادل قرارداد می گردد؛ لذا سامانه تبادل الکترونیکی قرارداد ها بر پایه فناوری امضای دیجیتال، به صورت آزمایشی در تعدادی از قطعه سازان به بهره برداری رسید.

فناوری امضای الکترونیک دارای سابقه ای طولانی در جهان و به استناد قانون تجارت الکترونیک دارای پشتوانه قانونی و قابل پیگیری و ردیابی در محاکم و مراجع عمومی در کشور است و از این پس در شرکت ساپکو و در قرارداد های سازندگان شبکه تامین گروه صنعتی ایران خودرو قابل بهره برداری خواهد بود. این فناوری، سازندگان شبکه تامین گروه صنعتی ایران خودرو را به وسیله سامانه edoc.sapco.ir و دریافت توکن اختصاصی از امضای الکترونیک مستند شده به وسیله مراجع رسمی کشور برخوردار خواهد نمود.

از جمله مزایای این فناوری، قابلیت اطمینان و امنیت بسیار بالا، تسریع و تسهیل فرآیند امضای قرارداد ها به وسیله صاحبان امضای مجاز، صرفه جویی در زمان و مصرف کاغذ، تسهیل قابلیت دسترسی به وسیله ابزار های پرتابل نظیر موبایل و تبلت، پیشگیری از انباشت قرارداد ها و سلب امکان جعل و استنکاف افراد از حقوق و مسوولیت های ناشی از قرارداد های حقوقی است.

شرکت ساپکو، به منظور استقرار فناوری امضای دیجیتال در زنجیره تامین، برنامه ریزی لازم جهت آموزش و عملیاتی کردن آن را در دستور کار قرار داده و به همین منظور با طراحی و پیاده سازی سامانه edoc.sapco.ir، علاوه برحذف فرآیند های بوروکراتیک امضای دستی قرارداد ها از این فناوری برای تبادل تمام اسناد بهادار اعم از بررسی و توافقات افزایش یا کاهش قیمت استفاده خواهد نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1939

به "بهره برداری از فناوری امضای دیجیتال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از فناوری امضای دیجیتال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید