بحران پناهندگان لکه ننگی که از پیشانی اروپا پاک نمی گردد

به گزارش مجله آراد، در حالی که سال ها از وقوع بحران پناهندگان می گذرد، اما این مسئله همچنان حل نشده و قربانیان زیادی می گیرد و همچون لکه ننگی بر پیشانی اروپا باقی مانده است.

بحران پناهندگان لکه ننگی که از پیشانی اروپا پاک نمی گردد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بحران پناهندگان این روزها یکی از مسائل و معضل های مهم در اتحادیه اروپا است که همچنان با گذشت سال ها از وقوع آن راهکار ای برای آن یافت نشده و بر دوش های اتحادیه اروپا سنگینی نموده و هر از چند گاهی اخبار فاجعه باری درباره آن منتشر می گردد.

اخیرا در یک آتش سوزی در اردوگاه پر ازدحام پناهندگان در جزیره لسبوس یونان یک مادر و فرزندش جان خود را از دست دادند. سازمان های امدادی در پی وقوع این فاجعه انتقاد شدیدی به سیاست های اتحادیه اروپا وارد نموده اند.

دولت آلمان درباره وقوع آتش سوزی در این اردوگاه پناهندگان ابراز ناراحتی و نگرانی نموده و هم زمان خواهان بازگرداندن سریع تر پناهندگان به ترکیه شده است. استفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه در سخنانی در برلین از یک تراژدی که برلین را هم ناراحت نموده است سخن گفت.

سال هاست که در اردوگاه پناهندگان موریا در جزیره لسبوس یونان شرایط بسیار بدی حاکم است. حالا هم وقوع یک آتش سوزی در این اردوگاه پناهندگان منجر به از دست رفتن جان یک مادر و کودکش شده است.

در حال حاضر در جزایر یونان حدود 30 هزار پناهنده تحت شرایط بسیار فاجعه باری زندگی نمایند و اخیرا هم هجوم پناهندگان غیر قانونی از ترکیه به این جزایر افزایش پیدا نموده است. در اردوگاه موریا در جزیره لسبوس یونان حدود 13 هزار مهاجر سکونت دارند در حالی که ظرقیت پذیرش پناهندگان در این اردوگاه حدود 3 هزار نفر است. رئیس این اردوگاه پناهندگان اخیرا و در اواسط سپتامبر به دلیل شرایط بد این اردوگاه از سمت خود استعفا داد.

دولت جدید محافظه کار یونان به نخست وزیری کریاکوس میتسوتاکیس می خواهد بار شدید هجوم پناهندگان به جزایر یونان را کم کند.

یونان بر اساس توافق دوبلین اتحادیه اروپا از جمله کشورهایی است که به شدت تحت تاثیر هجوم پناهندگان قرار گرفته است.

معاهده دوبلین پیش بینی می نماید که پناهندگان باید در کشوری درخواست پناهندگی نمایند که اولین بار به آن وارد شده اند. البته این قانون به ضرر کشورهای مرزی اتحادیه اروپا از جمله یونان و ایتالیا تمام شده و با وجود درخواست های زیاد مبنی بر لزوم اصلاح پیمان دوبلین اما هنوز راه کاری برای آن اندیشیده نشده است.

دولت یونان در حال حاضر به صورت فشرده بر روی راه حلی برای جزایر یونان که به دلیل هجوم پناهندگان شرایط بسیار دشواری پیدا نموده است کار می نماید و اتحادیه اروپا هم اعلام نموده که برای ارائه یاری های اساسی در این راستا آماده است.

استفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان بر این عقیده است که کلید این مسئله در همکاری های بین اتحادیه اروپا و ترکیه است. به این ترتیب باید شمار بازگشت پناهندگان به ترکیه به صورت چشمگیری افزایش یابد. یونان هم دیدگاه مشابهی دارد.

در روز یکشنبه در یک آتش سوزی در اردوگاه پر ازدحام موریا در جزیره لسبوس یونان حداقل دو نفر جان خود را از دست دادند. این تراژدی منجر به اعتراضات خشونت بار ساکنان این اردوگاه شد. پلیس یونان برای آرام کردن اوضاع از گاز اشک آور علیه پناهندگان استفاده کرد. بر اساس اطلاعات دولت، نیروهای امنیتی بیشتری با هلیکوپتر به لسبوس اعزام شده اند. در ناآرامی هایی که در این اردوگاه رخ داد افراد زیادی مجروح شدند. هشت مرد و شش زن و دو کودک و یک نوزاد مجروح شدند.

سازمان پزشکان بدون مرز در پی وقوع این حادثه در پیامی توئیتری اظهار داشت که هیچ یک از این انسان ها و به ویژه بچه ها نباید اینجا باشند.

گونتر بوکهاردت، مدیر سازمان حقوق بشر Pro Asyl هم اعلام نموده است که کسی که هزاران نفر را در این شرایط ناامید نماینده قرار می دهد (اتحادیه اروپا) هم مسئول این اوضاع متشنج است.

در روز پنج شنبه و آدینه قرار است وزیر کشور آلمان و همتای فرانسوی اش به اتفاق کمیسر امور مهاجرت اتحادیه اروپا به آنکارا و آتن سفر نمایند.

دولت یونان حالا خواهان حمایت بیشتر اتحادیه اروپا برای رسیدگی به امور پناهندگان و تقسیم عادلانه آن ها در اتحادیه اروپا شده است. نخست وزیر یونان در یک سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت که یونان نمی تواند به تنهایی بار هجوم گسترده پناهندگان را تحمل کند که اکثر آن ها از جنگ و سرکوبگری فرار نموده و به دنبال یک زندگی بهتر هستند.

دریای مدیترانه، راستای مرگبار برای مهاجرت پناهندگان به اروپا

بر اساس اطلاعات سازمان ملل در راستا خطرناک دریای مدیترانه از اوایل امسال میلادی احتمالا بیش از هزار پناهنده و مهاجر مرده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت سازمان ملل روز سه شنبه در ژنو اظهار داشت که به این ترتیب سال 2019 ششمین سال متوالی سالی با بیش از هزار قربانی در دریای مدیترانه بوده است.

بر این اساس از سال 2014 در دریای مدیترانه حداقل 15 هزار مهاجر و پناهنده مرده اند که اکثر آن ها غرق شده اند.

اکثر مهاجران و پناهندگان وطن خود را به دلیل فقر و خشونت ترک می نمایند. آن ها اغلب از کشورهای آفریقایی و آسیایی به اروپا می آیند.

گرد مولر، وزیر توسعه آلمان در این باره گفته است که شرایط جهانی پناهندگان همچنان دراماتیک باقی خواهد ماند. به دلیل تحولات آب و هوایی در آینده همچنان انسان های بیشری وطن خود را ترک می نمایند.

به گزارش آژانس پناهندگان سازمان ملل در حال حاضر حدود 71 میلیون نفر در جهان در حال فرار هستند.

این طور به نظر می رسد که مسئله پناهندگان که غرب خود به نوعی عامل ایجاد نماینده آن است به معضلی همیشگی و پایدار برای غربی ها و به ویژه اروپا تبدیل شده و بحران سازی، بازگشت بحران به سوی خود را برای آن ها به ارمغان آورده به گونه ای که بسیاری کارشناسان بر این باورند که غرب باید از دخالت در امور دیگر کشورها دست بر دارد تا بتواند با مسئله بحران مهاجرت مقابله کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 487

به "بحران پناهندگان لکه ننگی که از پیشانی اروپا پاک نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران پناهندگان لکه ننگی که از پیشانی اروپا پاک نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید