با بوی بد دهان چه کنیم؟

به گزارش مجله آراد، تهران (پانا) - بوی بد دهان یکی از معضلات بسیاری از افراد در دنیاست که بر اساس شرایط هر فرد دلایل متفاوتی دارد، اما با روش های مختلف پزشکی و گیاهی می توان آن را بهبود بخشید.

با بوی بد دهان چه کنیم؟

به گزارش فرارو، بوی بد دهان معضلی است که بی شک بسکمک از ما را درگیر خود کرده و گاه باعث شرمساری ما شده است. ممکن است این معضل را با وجود مسواک زدن مرتب دندان ها هم تجربه کنید و گاه نیز بدون اینکه چیزی خورده باشید، با آن روبرو خوهید شد. دلیل ایجاد بوی بد در دهان چیست و چرا بعضی مواقع نمی توانیم آن را رفع کنیم؟ اگر شما هم با چنین مسئله ای روبرو هستید، این مطلب می تواند به شما اطلاعات مفیدی در این زمینه بدهد.

بَدبویی دَهان یا هالیتوزیس به انتشار بوی بد هنگام تنفس، حرف زدن و یا بازدم گفته می شود. تحقیقات علمی نشان می دهد که بازدم انسان در شرایط عادی بدون بو است؛ اما بنا بر دلایل مختلف این بازدم ممکن است بد بو شود. این بوی بد ممکن است از دستگاه تنفسی و یا حفره دهان پدید بیاید و یا به دلیل غذا هایی باشد که می خوریم. البته باید توجه داشت که بدبویی دهان یا هالیتوزیس به خودی خود یک بیماری به شمار نمی رود؛ بلکه می تواند نشانه ای برای وجود یک بیماری در فرد باشد.

با این همه هالیتوزیس می تواند پیامد های منفی همچون خجالت زدگی، اضطراب و در نهایت انزوای اجتماعی را در پی داشته باشد. نکته جالب توجه در مورد هالیتوزیس این است که طبق آمار های رسمی حدود 25 درصد مردم جهان با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و به عبارت دیگر از هر 4 نفر یک نفر درگیر بوی بد دهان است. بدین ترتیب می توان گفت که هالیتوزیس مسئله ای شایع در سراسر جهان است.

همان طور که اشاره شد، بوی بد دهان می تواند دلایل مختلفی مانند سن افراد تا بیماری ها گوناگون داشته باشد. در پژوهشی که در سال 1385 در کشومان انجام شد، سه گروه عامل اصلی برای بوی بد دهان معرفی گشت که هریک از این گرو ه ها شامل چندین دلیل برای این امر بود. این دلایل عبارتند از: بوی بد دهان به دلیل مسائل موضعی. این گروه از دلایل به سبب فاکتور های پاتولوژیک موضعی رخ می دهد که عبارتند از اختلالات حفره دهان

از جمله این اختلالات می توان موارد ذیر را برشمرد. بهداشت ضعیف دهان. به جای مانده های غذا در دهان و ترکیب آن ها با عوامل میکروبی می تواند به ایجاد بوی بد دهان منجر شود. التهاب لثه ها. التهاب لثه خصوصاً اگر همراه با خونریزی باشد، می تواند به بوی بد دهان منجر شود. جرم و رسوبات دندان: این رسوبات در ترکیب با باکتری ها می تواند بوی بدی در دهان ایجاد کند. وجود دندان های پوسیده و ریشه های به جای مانده. تومور های بدخیم حفره دهان: همیشه همراه با این ضایعات کوچک بوی بدی در دهان شکل می گیرد. تنفس دهانی: بعضی از افراد به دلیل تنفس دهانی دارای دهانی خشک هستند که این امر به بوی بد دهان منجر می شود.

بیماری سینوس فکی

سینوزی مزمن: سینوزیت مزمن باعث می شود که ترشح دائمی چرکی در بینی ایجاد شود که این ترشح می تواند سبب ایجاد بوی بد دهان شود.

بیماری های بینی

از جمله این بیماری ها می توان موارد ذیل را برشمرد.

پولیپ های حفره بینی: این بیماری نیز سبب ایجاد ترشحات چرکی می شود که عاملی برای ایجاد بوی بد در دهان هستند. سیفیلیس بینی: این بیماری نیز سبب ایجاد ترشحات در بینی می شود که در پی خشک شدن آن ها بوی بدی در دهان شکل می گیرد. سل بینی: این بیماری سبب خونریزی و ایجاد عفونت و در نهایت ایجاد بوی بد در دهان می کند. اجسام خارجی در بینی: معمولا مشاهده می شود اجسام بسیار کوچکی همچون سنگ ریزه که در بینی بچه ها فرو می رود، می تواند سبب بوی بد دهان شوند.

بیماری های حلق

اغلب بیماری های مربوط به حلق نیز سبب می شوند تا بوی بدی در دهان ایجاد شود.

بوی بد دهان به دلیل مسائل سیستمیک. این گروه از دلایل به سبب فاکتور های پاتولوژیک سیستمیک رخ می دهد که عبارتند از: بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی. از جمله این بیماری ها می توان موارد ذیل را برشمرد. آبسه ریه: این بیماری معمولا با دفع مقادیر زیادی خلط متعفن همراه است که سبب بد بو شدن دهان می شود. سل ریوی: این بیماری می تواند باعث بدبویی هوای تنفسی شود. سرطان ریه: این بیماری هم سبب بد بون شدن هوای تنفسی می شود.

اختلالات دستگاه گوارشی

از جمله این اختلالات می توان به موارد ذیل اشاره کرد.سوء هاضمه: این مشکل می تواند به راحتی سبب ایجاد بوی بد دهان شود. زخم معده: این بیماری نیز سبب بوی بد دهان می شود.

بیماری های خونی

در بسکمک از بیماری های خونی همچون لوسمی و هموفیلی به دلیل تجزیه خون ناشی از خونریزی در حفره دهان بوی بد ایجاد می شود. گاه بوی بد دهان به سبب فاکتور های غیر پاتولوژیک موضعی و سیستمیک است که این دلایل عبارتند از: سیگار کشیدن: سیگار کشیدن بوی ناخوشایند دهان را به وجود می آورد. مصرف کنندگان سیگار و تنباکو همچنین به احتمال بیش تر به بیماری لثه که منبع دیگری از بوی بد دهان است، مبتلا می شوند.

رکود بزاقی (بوی دهان صبحگاهی): رکود ترشح بزاق همراه با ذرات غذایی بیش تر مواقع هنگام صبح باعث بوی بد دهان می شوند که به دلیل کاهش ترشح بزاق از غدد بزاقی در طول شب و همچنین به دلیل توقف حرکت گونه، زبان و لب هاست.

درمان های نادرست دندانپزشکی: پر کردگی هایی که حاشیه آن ها دارای لبه است، محل مناسبی برای تجمع پلاکت میکروبی و باکتری؛ در نتیجه ایجاد بوی بد دهان است.

بوی بد دهان در اوقات مختلف روز: امروز ثابت شده است که دهان در ساعت مختلف روز و تحت تأثیر عوامل مختلف می تواند دچار شدت و حدت بوی بد شود که این مقدار به مقدار جریان بزاق و به جای مانده های غذایی بستگی دارد.

قاعدگی: تعداد باکتری های بزاق در زمان قاعدگی و تخمک گذاری افزایش می یابد و این می تواند به بوی بد دهان منجر شود.

حاملگی: حاملگی هم می تواند با تأثیرگذاری بر عوامل مختلفی در دهان منجر به ایجاد بوی بد شود.

یائسگی: این مورد نیز بر شکل گیری بوی بد در دهان تأثیر دارد.

بلوغ: در بچه ها معمولا بوی بد دهان دیده نمی شود؛ اما با رسیدن به دوران بلوغ و ایجاد تغییراتی در لثه بوی بد دهان نیز ظاهر می شود.

گرسنگی: تا یکی دو ساعت بعد از صرف غذا معمولاً بوی بدی از دهان خارج نمی شود؛ اما هنگام گرسنگی دهان بوی بدی می گیرد که دلیل آن فساد شیره پانکراس هنگام گرسنگی است.

داروها: بعضی از دارو ها با خشک کردن دهان می توانند به طور مستقیم باعث ایجاد هالیتوزیس شوند. سایر دارو ها در بدن تجزیه می شوند و مواد شیمیایی آزاد می کنند که در نهایت باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند.

بوی بد دهان یا هالیتوزیس را چگونه می توان تشخیص داد؟

منشأ اصلی بیش تر دلایلی که موجب بوی بد دهان می شوند، در دهان وجود دارد؛ پس می توان با رعایت بهداشت دهان و دندان به از بین بردن آن ها کمک کرد. با این حال در بعضی موارد بوی بد دهان نشان دهندۀ مسائل جدی تری مانند کتواسیدوز دیابتی(یکی از عوارض حاد دیابت)، نارسایی کلیه یا وجود عفونت است. اگر با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان هنوز با مشکل بوی بد دهان روبرو هستید، بهتر است موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

دندانپزشکان می توانند با استشمام بوی دهان فرد مشکوک به هالیتوزیس و رتبه بندی این بو اقدامات لازم را در این زمینه انجام بدهند. با این حال ابزار های تشخیصی پیچیده تر و دقیق تری نیز وجود دارند که می توانند به دقت شدت این بو را ارزیابی کنند و نوع آن را تشخیص بدهند. این ابزار ها عبارت اند از:

1. هالیمتر: این وسیله مقادیر کم گوگرد یا سولفور را نیز شناسایی می کند.

2. کروماتوگرافی گازی: این تست می تواند سه نوع ترکیبات فرّار سولفور یعنی سولفید هیدروژن، متیل مرکاپتان و دی متیل سولفید را شناسایی کند.

3. تست BANA: این آزمایش می تواند سطوح آنزیم مخصوصی را که با باکتری مولد هالیتوزیس ایجاد می شود، مقدار گیری کند.

4. آزمایش بتا گالاکتوزیدار: سطوح آنزیم بتاگالاکتوزیدار که بعضی از باکتری ها نیز حاوی آن هستند؛ نیز می تواند با بوی بد دهان در ارتباط باشد.

درمان های خانگی بوی بد دهان

می توان با استفاده از راهکار هایی ساده بوی بد دهان را بر طرف کرد. این راهکار ها عمدتاً مربوط به سبک زندگی ما و رعایت بیش تر بهداشت فردی است. کارآمدترین این راهکار ها عبارتند از: مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی: حتما بعد از تمام وعده های غذایی با خمیردندان حاوی فلوراید دندان ها را مسواک بزنید (حداقل دو یا سه بار در روز)؛ حتی می توانید یک مسواک برای محل کارتان تهیه کنید تا بتوانید در وعده بین روز هم حتما دهان تان را مسواک بزنید. خمیر دندان هایی که خواص ضدباکتریایی دارند، بوی بد دهان را کاهش می دهند. استفاده از نخ دندان: نخ دندان باعث می شود ذرات غذا و پلاک های به جا مانده لابه لای دندان ها از بین بروند و بوی بد دهان کم تر شود. مسواک زدن زبان: زبان شما محل تجمع باکتری هاست؛ بنابراین مسواک زدن زبان می تواند بوی بد دهان را کم کند. افرادی که اصطلاحا زبان شان بار دارد، مثل سیگاری ها یا کسانی که دچار بیماری خشکی دهان هستند، تجمع باکتری ها در زبان شان شدیدتر است و باید از اسکراپر (لایه بردار) زبان برای تمیز کردن زبان شان استفاده کنند. می توانید از مسواک هایی استفاده کنید که قسمت مخصوص تمیز کردن زبان دارند.

تمیز کردن دندان های مصنوعی: اگر از دندان مصنوعی یا پلاک های اصلاح فک و دندان استفاده می کنید یا مجبور به استفاده از گارد های مخصوص دندان هستید، حتما قبل از گذاشتن خوب تمیزشان کنید و بعد از غذا خوردن هم آن ها را خوب بشویید.

مانع خشک شدن دهان خود شوید: برای آن که دهان به مقدار کافی مرطوب باشد، از سیگار کشیدن اجتناب کنید. به جای خوردن قهوه نوشیدنی های غیرالکلی و الکل که به خشک شدن دهان منجر می شوند، آب بیش تری بنوشید. برای تحریک ترشح بزاق آدامس بدون قند بجوید یا آبنبات های رژیمی بمکید. اگر خشکی دهان تان مزمن یا شدید است، به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید. آن ها با دارو یا آماده سازی بزاق مصنوعی به شما کمک خواهند کرد.

مرتب مسواک خود را تغییر بدهید: وقتی مسواک تان تغییر حالت داد یا ساییده شد، آن را دور بیندازید. تقریبا هر سه یا چهارماه یک بار مسواک جدیدی بگیرید که مو هایی با زبری ملایم دارد.

رژیم غذایی مناسب: همان طور که پیش از این هم گفته شد، مواد غذایی مصرفی شما در ایجاد بوی دهان مؤثر هستند؛ پس اگر می خواهید دهان تان بوی بدی ندهد، از خوردن سیر و پیاز اجتناب کنید. حواس تان باشد خوردن زیاد خوراکی های شیرین هم می تواند با بوی بد دهان مرتبط باشد.

درمان های سنتی برای رفع بوی بد دهان

1. دانه رازیانه: دانه رازیانه برای تمیز کردن دهان بسیار عالی عمل می کند و به کنترل بوی بد دهان کمک زیادی می کند. دانه رازیانه حاوی خواص ضد میکروبی است که با باکتری های درون دهان مبارزه می کند. یک قاشق سوپ خوری تخم رازیانه را بعد از هر وعده غذایی بردارید و بجوید. همچنین می توانید برای خودتان یک فنجان چای رازیانه دم کنید.

2. دانه شنبلیله: دانه شنبلیله در از بین بردن بوی بد دهان بسیار خوب عمل می کند. نوشیدن چای شنبلیله برای درمان بوی بد دهان بسیار موثر است. یک قاشق چای خوری دانه شنبلیله را در یک فنجون آب جوش بریزید. این چای را روزی یک بار مصرف کنید.

3. جعفری: یکی از روش های پرطرفدار برای از بین بردن بوی بد دهان استفاده از جعفری است. جعفری عطری تازه دارای مقدار کلوروفین بالا و خاصیت ضدعفونی کننده است. در پژوهش هایی (که البته روی انسان ها انجام نشده) مشخص شد، جعفری می تواند به طور مؤثری با ترکیبات بدبوی گوگرد مبارزه کند. برای استفاده از جعفری به منظور از بین بردن بوی بد دهان بعد از صرف هر وعدۀ غذایی مقداری برگ جعفری بجوید. همچنین می توانید از مکمل یا دیگر مشتقات جعفری هم استفاده کنید.

4. میخک: میخک برای تمیز و تازه کردن نفس شما عالی عمل می کند و همچنین حاوی خواص ضد باکتری هست که برای خلاص شدن از شر بوی بد دهان مفید است. می توانید چند تکه میخک را بعد از هر وعده غذایی بجوید. شما همچنین می توانید از چای میخک استفاده کنید.

5. آب لیمو: محتوای اسیدی در آب لیمو از رشد باکتری در دهان شما جلوگیری می کند. یک قاشق سوپ خوری آب لیمو را به یک لیوان آب اضافه کنید و دهان خود را با آن تمیز کنید.

6. دارچین: دارچین می تواند شما را از شر بوی بد دهان خلاص کند؛ زیرا حاوی آلدهید سینامیک است. این ترکیب باعث کاهش مقدار باکتری ها در دهان می شود. یک قاشق چای خوری از پودر دارچین را درون یه کاسه آب بجوشانید و مقداری هل به آن اضافه کنید؛ سپس محلول را تصفیه کنید و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

7. سرکه سیب: سرکه سیب یک درمان خانگی عالی برای رفع بوی بد دهان است که به خاطر تاثیر سرکه در تعادل pH دهان این کارایی را دارد. البته تاثیر سرکه در مقابله با باکتری های موجود در دهان قابل انکار نیست. مقداری سرکه سیب را هر روز صبح با یه لیوان آب مخلوط کنید و در دهان خود نگه دارید تا بوی بد دهان را کنترل کند.

8. چای سبز: یک روش خانگی مفید دیگر به منظور درمان بوی بد دهان نوشیدن چای سبز است. مطالعات حاکی از خاصیت ضدعفونی کنندگی چای سبز است. این ویژگی به صورت موقت به داشتن نفسی تازه کمک می کند. نعناع هم اثر مشابهی دارد؛ بنابراین یک فنجان چای نعناع می تواند راهی ایده آل برای داشتن نفسی خوش بو باشد. پیش از رفتن به رخت خواب دو فنجان چای دم کنید و شب تا صبح در یخچال بگذارید. چای خنک تان را در یک قمقمه بریزید و به محل کار ببرید و در طول روز جرعه جرعه آن را بنوشید.

9. آب: تحقیقات نشان می دهد که خشکی دهان گاه باعث ایجاد بوی بد دهان می شود. بزاق نقش بسیار مهمی در تمیز نگه داشتن و سلامت دهان بر عهده دارد. بزاق که نباشد، باکتری ها شروع به رشد می کنند. هنگامی که خواب هستیم، دهان به طور طبیعی خشک می شود. دلیل بوی بد دهان در صبح هم همین است. با حفظ آب مورجهانز بدن از خشک شدن دهان جلوگیری کنید. نوشیدن آب در طول روز (به جز نوشیدنی های حاوی کافئین یا نوشیدنی های شیرین) به ترشح بزاق کمک می کند. روزانه دست کم هشت لیوان آب بنوشید.

10. آب نمک: آب نمک pH دهان را خنثی می کند و همچنین شرایط را برای رشد باکتری ها در محیط دهان سخت می کند. آب نمک خواص ضد میکروبی دارد. یک قاشق چای خوری نمک را به یک لیوان آب ولرم اضافه کنید. این مخلوط را هر روز در دهان خود نگه دارید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2106

به "با بوی بد دهان چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با بوی بد دهان چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید