بایدن از گنجانده شدن مکانیسم ماشه در برجام شاد بود

به گزارش مجله آراد، بر اساس گزارشی که اخیرا یک وبگاه آمریکایی آن را منتشر نموده، یکی از بندهای مورد علاقه رئیس جمهور فعلی آمریکا در زمان حصول توافق هسته ای، مکانیسم ماشه بوده است.

بایدن از گنجانده شدن مکانیسم ماشه در برجام شاد بود

به گزارش خبرنگاران، وبگاه پالتیکو روز یکشنبه گزارشی را منتشر نموده که به آنالیز رویکرد رئیس جمهور فعلی آمریکا به ایران از گذشته تا به امروز می پردازد.

در بخشی از این گزارش، به یک مصاحبه بایدن با شبکه خبری ان بی سی در سال 2005 اشاره شده است.

بر اساس گزارش فوق، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در سال 2005 در دوران سناتوری خود، در مصاحبه ای با شبکه ان بی سی نیوز از تمایلش برای تغییر رژیم در ایران گفته بود.

وی در این مصاحبه گفته بود: مایلم تغییر رژیم در ایران را ببینم، اما فکر می کنم سیاست باید این باشد که چطور آن ها (ایرانی ها) را از دستیابی به سلاح اتمی بازداریم؟ چطور مانع پیشرفت آن ها در فناوری موشکی شویم و چطور از تبدیل شدن آن ها به مزاحم و دردسر در ... عراق ممانعت کنیم؟

بایدن در ادامه گفت: این باید سیاست ما باشد. و به نظرم می رسد که برای انجام این کار باید با آن ها سرو کار داشته باشیم. مذاکرات بسیار بسیار سختی خواهد بود اما باید وارد بازی شویم. باید آن ها را به مشارکت واداریم.

در بخش دیگری از گزارش پالتیکو آمده است که در سال های بعد و در دوران حضور او در سمت معاون رئیس جمهور آمریکا زمانی که جزئیات برجام در مرکز توجهات قرار داشت، بایدن هم بعضی موارد فنی را با توجه ویژه به اقدامات طراحی شده برای بازرسی و راستی آزمایی تعهد ایران به مفاد برجام، مورد توجه قرار داد.

او به طور خاص از یکی از به ادعای پالتیکو پیچیده ترین و در عین حال هوشمندانه ترین بندهای توافق که اسنپ بک (مکانیسم بازگشت سریع تحریم ها یا مکانیسم ماشه) نامیده می شد، خشنود بود. وی در اظهارنظری در این خصوص گفته بود: اسنپ بک به طور خلاصه، به آمریکا این امکان را داده که به طور اتوماتیک تحریم ها علیه ایران را به وسیله وتو در شورای امنیت سازمان ملل دوباره اعمال کند.

مکانیسم ماشه به همان سازوکاری گفته می گردد که دولت ترامپ کوشش کرد به وسیله آن شش قطعنامه سابق شورای امنیت علیه ایران را بازگرداند اما با مخالفت دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد ناکام ماند.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1766

به "بایدن از گنجانده شدن مکانیسم ماشه در برجام شاد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن از گنجانده شدن مکانیسم ماشه در برجام شاد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید