تحریم ها علیه ایران، نتیجه دلخواه دولت ترامپ را نداشت

به گزارش مجله آراد، مشاور ارشد نامزد احتمالی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، با بیان اینکه هم طرفداران و هم مخالفان برجام درباره تحریم های ایران اشتباه می کردند، گفت، تحریم ها نتیجه دلخواه کاخ سفید را در پی نداشت.

تحریم ها علیه ایران، نتیجه دلخواه دولت ترامپ را نداشت

به گزارش خبرنگاران از خبرگزاری فارس، جِیک سالیوان مشاور امنیت ملی جو بایدن معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا و نامزد کنونی حزب دموکرات در انتخابات نوامبر امسال، می گوید خروج واشنگتن از توافق هسته ای ایران نشان داد که موافقان و مخالفان برجام درباره تاثیر تحریم ها علیه ایران در اشتباه بودند.

به نوشته وبگاه المانیتور سالیوان بامداد امروز (سه شنبه به وقت تهران) در مصاحبه آنلاین با اندیشکده هیودسن، توضیح داد: موافقان و مدافعان [برجام] از جمله خود من، گمان می کردیم زمانی که دولت ترامپ [از توافق] خارج شده و تحریم های یکجانبه را اعمال کند، آن تحریم ها چندان مؤثر نخواهد بود زیرا دولت ترامپ نمی تواند مابقی جهان را با خود همراه کند.

وی در ادامه مدعی شد: [اما] تعیین شد که این [تفکر] درست نبود. در حقیقت، آن تحریم ها در زمینه محدود اعمال زجر اقتصادی عمیق بر ایران بسیار مؤثر بود.

بر این اساس، سالیوان معتقد است که تحریم ها علیه ایران به تنهایی نتوانست نتیجه ای را که دولت کنونی آمریکا به دنبال آن بود، فراهم کند. او گفت، مخالفان توافق هم اشتباه می کردند زیرا بازگرداندن تحریم ها، چندان هم چیز ساده ای برای انجام دادن، بعد از خروج ترامپ از برجام نبود.

به نوشته المانیتور، وی همچنین تاکید کرد که اگر دولت بعدی آمریکا (در انتخابات ماه نوامبر) از حزب دموکرات باشد، باید فوراً دیپلماسی هسته ای با ایران را از سر بگیرد و پیشرفت هایی در خصوص بندهای توافق انجام دهد اما در کنار آن نیز بسرعت فرایند مذاکره روی توافق متعاقب آن را آغاز کند.

این کارشناس سیاست خارجی آمریکا گفت: از نظر من، توافق بعدی باید به زمان بندی محدودیت ها (بندهای غروب) رسیدگی کرده و آنها را طولانی تر کند. همچنین باید دیگر مواردی که تعیین شده قابلیت تقویت شدن دارند، حل و فصل نماید.

سالیوان با انتقاد از اقداماتی که آمریکا را تا آستانه جنگ با ایران پیش می برد، اضافه نمود: به نظرم این (موارد توضیح داده شده) استراتژی موجود و کاملا قابل قبول تری در مقایسه با درخواست تسلیم شدن ایران است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1123

به "تحریم ها علیه ایران، نتیجه دلخواه دولت ترامپ را نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم ها علیه ایران، نتیجه دلخواه دولت ترامپ را نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید