باکو جهت برقراری صلح در قفقاز را به پاشینیان نشان داد

به گزارش مجله آراد، رئیس دفتر ریاست جمهوری آذربایجان، امروز بیانیه پروتکلی این کشور را که به 25 اُمین سالگرد برقراری آتش بس میان نیروهای ارمنی و آذری در منطقه بحرانی قره باغ کوهستانی اختصاص یافته است، به نخست وزیر ارمنستان، ارائه کرد.

باکو جهت برقراری صلح در قفقاز را به پاشینیان نشان داد

به گزارش خبرنگار گروه بین الملل مجله آراد، به نقل از وستنیک قفقاز، حکمت حاجیف، رئیس دفتر ریاست جمهوری آذربایجان در مسائل مربوط به سیاست خارجی یادآور شد که دلیل اصلی عدم صلح در قفقاز، این است که ارتش ارمنستان سرزمین های آذربایجان را اشغال نموده است، که به موجب آن بیش از 1 میلیون آذربایجانی تحت پاکسازی قومی قرار گرفتند و امروز به عنوان پناهنده و آوارگان داخلی زندگی می نمایند.

وی گفت: تجاوز ارمنستان نسبت به آذربایجان همچنین همراه با جنایات جنگی متعدد علیه غیرنظامیان بوده است. چهار قطعنامه که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد در رابطه با این جنگ به تصویب رسید، ارمنستان را به استفاده از زور علیه آذربایجان محکوم کردند، مجدداً تمامیت ارضی و حاکمیت آذربایجان، و این واقعیت که قره باغ جزء جدایی ناپذیر آذربایجان است، تأیید شده و خروج فوری و کامل نیروهای متجاوز از همه مناطق اشغالی آذربایجان خواسته شده است.

رژیم آتش بس، که ایروان در خط مقدم رعایت آن واقع شده است، معادل صلح نیست. حکمت حاجیف خار نشان ساخت: رهبر ارمنستان می داند که علیرغم این که 25 سال از آتش بس گذشته است، اما این رژیم به صلح پایدار منجر نشده است. دلیل اصلی این که رژیم آتش بس به صلح پایدار نرسیده است ادامه سیاست تهاجمی ارمنستان است.

وی همچنین اضافه نمود که پاشینیان پیروز نخواهد شد فرمت مذاکرات را تغییر داده و دولت دست نشانده جمهوری قره باغ کوهستانی را در آن برقرار کند.

رئیس دفتر ریاست جمهوری آذربایجان در مسائل مربوط به سیاست خارجی گفت: اگر طرف ارمنی واقعا میخواهد که صلح پایدار در منطقه را تضمین کند، باید به صورت سازنده در روند مذاکرات بر اساس فرمت موجود، مطابق با الزامات قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، نیروهای خود را از سرزمین های اشغالی آذربایجان خارج نموده، از بازگشت آوارگان داخلی آذربایجان به سرزمین هایشان جلوگیری نکند، تنها پس از آن است که می تواند صلح پایدار در منطقه به دست آید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 215

به "باکو جهت برقراری صلح در قفقاز را به پاشینیان نشان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باکو جهت برقراری صلح در قفقاز را به پاشینیان نشان داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید