اعتراف آمریکا به مانع تراشی تحریم ها در مقابله ایران با کرونا

به گزارش مجله آراد، آمریکا در گزارشی که به تازگی به بیرون درز کرده به مانع تراشی تحریم ها در مقابله ایران با شیوع ویروس کرونا اعتراف کرده است.

اعتراف آمریکا به مانع تراشی تحریم ها در مقابله ایران با کرونا

به گزارش گروه بین الملل مجله آراد، یک نهاد زیرمجموعه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در گزارشی محرمانه به مانع تراشی تحریم های این کشور در مبارزه ایران با کرونا اعتراف کرده است.

پایگاه نیشن مدعی شده به یک گزارش اطلاعاتی دست یافته که در آن اعتراف شده تحریم ها توانایی ایران برای مقابله با بیماری همه گیر کووید-19 محدود کرده اند و این مسئله سلامت نظامیان آمریکا در همسایگی این کشور را مورد تهدید قرار می دهد.

این گزارش که مربوط به 3 آوریل است اذعان کرده قطر به عنوان کشور میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه بالاترین شمار مبتلایان به کووید-19 را دارد.

در این گزارش ادعا شده که در آن تاریخ 800 فرد مبتلا به کرونا در قطر وجود داشته اند که بیشتر آنها از طریق ایران به این بیماری مبتلا شده اند.

در سند مورد استناد نشنال آمده تحریم های آمریکا موجب شده اند ایران از منابع مالی کافی برای انجام اقدامات موثر جهت مبارزه با این بیماری همه گیر برخوردار نباشد.

این گزارش اطلاعاتی توسط اسکادران پشتیبانی عملیاتی نیروی هوایی آمریکا تهیه شده و یک مقام وزارت دفاع آمریکا آن را در اختیار نیشن قرار داده است.

با آنکه مقام های آمریکایی ادعا کرده اند تحریم ها مانعی در ارسال کمک به ایران ایجاد نمی کنند ریچارد نفیو، یکی از معماران شبکه تحریم های ضد ایرانی اخیراً در مصاحبه ای ادعاهای این ادعا را رد کرده است.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و سایر مقام های این کشور در روزهای گذشته بارها گزارش هایی که از مانع تراشی تحریم ها در کمک رسانی به ایران در بحبوحه شیوع کرونا حکایت دارند را رد و ادعا کرده اند قوانین آمریکا مبادله کالاهای بشردوستانه با کشورهای تحت تحریم را معاف کرده است.

روزنامه لس آنجلس تایمز در یادداشتی یکشنبه گذشته شرح داد با آنکه دولت آمریکا روی کاغذ ارسال کمک های بشردوستانه از جمله غذا و کالاهای بشردوستانه به ایران را از قوانین تحریم ها مستثنی کرده عملاً شرایط متفاوتی حاکم است.

ریچارد نفیو، از مقام های سابق دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا که از او به عنوان یکی از طراحان اصلی تحریم های ضد ایرانی یاد می شود در مصاحبه ای با لس آنجلس تایمز بر نقش تحریم ها در هراس شرکت ها، گروه ها و کشورها از کمک رسانی به کشورهای هدف تحریم اذعان کرده است.

نفیو می گوید: قواعد پیچیده ای در کارند و شرکت هایی که [قوانین تحریم ها] را نقض کنند با جرایم سنگین روبرو خواهند شد.

وی در ادامه با بیان اینکه شرکت ها احساس می کنند خطرات ورود به مبادله بشردوستانه با ایران زیاد و عایدی آن اندک است، بی میلی این طرف ها برای همکاری با ایران را یادآور شده است.

نفیو گفت: خطرات ورود به چنین مبادله ای بسیار بالا است. هزینه های این کار هم بسیار زیاد است و سود ما به ازای آن بسیار اندک.

لس آنجلس تایمز نوشته شرکت های تولیدکننده تجهیزات پزشکی، خصوصاً در شرایطی که دنیا با یک بیماری همه گیر روبه رو شده راه های آسان تری برای کسب سود سراغ دارند.

از طرف دیگر انتقال اقلام بشردوستانه سود چندانی نصیب بیشتر بانک های بین المللی، شرکت های کشتی رانی و بیمه هم نمی کند که آنها بخواهند خطر تحریم ها را نادیده بگیرند.

پایان پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 4 تیر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1091

به "اعتراف آمریکا به مانع تراشی تحریم ها در مقابله ایران با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراف آمریکا به مانع تراشی تحریم ها در مقابله ایران با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید