استفاده از بلاک چین برای مقابله با تخلفات علمی

به گزارش مجله آراد، تخلفات علمی یکی از مسائل جوامع دانشگاهی و محیط های علمی است که به تازگی فناوری بلاک چین برای مقابله با این چالش به کار گرفته شده است.

استفاده از بلاک چین برای مقابله با تخلفات علمی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیجیتال ترندز، یکی از این مسائل دستیابی به نتایج علمی اشتباه یا دستکاری نتایج پژوهش ها و آزمایشات به دلایل مختلف است که منجر به انتشار گسترده اطلاعات ناصحیح در دنیا شده و حتی می تواند پیامدهای خطرناکی را به همراه داشته باشد.

همچنین مسائلی از این دست به زیرسوال رفتن اعتبار جوامع علمی و محیط های دانشگاهی منجر می گردد و عموم مردم را نسبت به این پژوهش ها بدبین می نماید. برای مقابله با این مشکل گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا روش جدیدی را با استفاده از فناوری بلاک چین ابداع نموده اند که آنالیز صحت و اعتبار تحقیقات علمی را با دقت بسیار بالایی ممکن می نماید.

استفاده از بلاک چین آنالیز یکپارچه داده های پژوهش های علمی را در سطحی بسیار گسترده ممکن نموده و از دستکاری نتایج پژوهش های دیگر افراد یا استفاده مجدد از آنها به شیوه هایی متقلبانه جلوگیری می نماید. شناسایی سریع تخلفاتی از این دست با فناوری بلاک چین مزیت مهم استفاده از این روش است.

بلاک چین ردگیری تغییرات صورت گرفته در هر بخشی از داده های علمی موجود در دنیا را توسط هر فردی با سرعت ممکن می نماید و از این طریق می توان هر گونه رویه غیرقانونی و شیطنت آمیز را به سرعت تشخیص داد.

سیستم یادشده به وسیله پرتال های مختلف وب قابل دسترسی و پیاده سازی است و نتایج آن به طور آنی قابل بهره برداری خواهد بود. نتایج این آنالیز در نشریه نیچر منتشر شده و علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به این نشانی مراجعه نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 120

به "استفاده از بلاک چین برای مقابله با تخلفات علمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از بلاک چین برای مقابله با تخلفات علمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید