احیای هنر سفالگری بدون چرخ گرد توسط بانوی 75ساله در استان مرکزی

به گزارش مجله آراد، بیش از 40 نفر از اهالی روستای برجک در استان مرکزی فعالیت خود را در هنر سفالگری بدون چرخ گرد، شروع کردند و اداره کل میراث فرهنگی این استان نیز در راستای اهداف حمایتی خود در حال تجهیز کارگاه، تهیه کوره و مواد اولیه مورد احتیاج برای این هنرمندان بومی است.

احیای هنر سفالگری بدون چرخ گرد توسط بانوی 75ساله در استان مرکزی

به گزارش مجله آراد به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، قاسم کاظمی سرپرست معاونت صنایع دستی این اداره کل، امروز یکشنبه 7 مرداد 97 با اعلام این خبر، گفت: بدون شک صنایع بومی و دستی هر منطقه، یکی از افتخارات اهالی آن منطقه است و نوع و روش آفرینش این آثار ریشه در آداب و عادات، رسوم و سنن و اعتقادات مردم منطقه دارد. این میراث های فرهنگی و هنری که در طول سال ها به نسل های آتی منتقل گردیده دارای ارزش والای معنوی با تکیه بر هنر و خلاقیت نسل ها بنا گردیده است.

او اضافه کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی عزمی استوار در احیا و حفظ این میراث هنری دارد و در همین راستا از هنرمندانی که در مسیر احیای هنرهای درحال فراموشی گام بر می دارند حمایت می نماید.

قاسم کاظمی اضافه کرد: در راستای اهداف سازمان میراث فرهنگی مبنی بر حمایت از کارگاه ها و به طور خاص رشته های رو به فراموشی همانند سفالگری روستای برجک بخش کمره شهرستان خمین با همکاری دهیاری و بخشداری و هنرمند بومی آن منطقه وارد عمل و موفق به گسترش دوباره این هنر بین اهالی منطقه گردیده است.

او در ادامه گفت: در این روش خاص با کمک یک خانم 75 ساله، دانش و روش ساخت سفال بدون چرخ گَرد در منطقه گسترش داده شد و بیش از 40 نفر از اهالی فعالیت خود را در این رشته شروع کردند.

کاظمی توضیح داد: اداره کل میراث فرهنگی نیز در راستای اهداف حمایتی در حال تجهیز کارگاه ها، تهیه کوره و مواد اولیه برای این هنرمندان بومی است. همچنین در ساخت این سفال ها روش ساخت به همان روش سنتی و بومی در پیش گرفته گردیده به طوری که صفر تا صد این رشته همانند گذشته در همین روستا انجام می گردد.

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی اعلام نمود: این ظروف سفالی با استفاده از موی بز برای استحکام ظروف و بدون استفاده از چرخ گرد سفالگری و بدست هنرمند شکل گرفته و بعد از پخت در کوره برای استفاده در طبخ غذا و پخت نان، تهیه ماست و نگهداری ترشیجات و همچنین دیگر موارد مصرفی به کار گرفته می گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 7 مهر 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 16

به "احیای هنر سفالگری بدون چرخ گرد توسط بانوی 75ساله در استان مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای هنر سفالگری بدون چرخ گرد توسط بانوی 75ساله در استان مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید