8 دلیل احتمالی زنگ زدن گوش

به گزارش مجله آراد، تبیان/یک متخصص شنوایی شناسی، مواردی را که ممکن است باعث شنیده شدن صدای زنگ در گوشتان گردد را با شما در میان می گذارد. با ما همراه باشید...

8 دلیل احتمالی زنگ زدن گوش

گوش هایتان هنگام زنگ زدن چیزی به شما می گویند، این روشی است که آن ها به ما اجازه می دهند تا بدانیم چیزی آن طور که باید، عمل نمی نماید. طبق گفته مرکز صوت درمانی، بیش از 360،000 کانادایی دچار زنگ زدن گوش، بیماری معروف به وزوز گوش هستند. این شرایط می تواند بزرگسالان جوان یا پیر را تحت تأثیر قرار دهد، می تواند دائمی یا متناوب بوده و بسیار آزاردهنده باشد یا یک صدای پس زمینه ای پایین داشته باشد. لکن وزوز گوش می تواند به دلایل زیادی رخ دهد که در ادامه به بعضی از مهم ترین آن ها اشاره نموده ایم.

1. صدای بلند

کسانی که با ابزارهای پر سر و صدا کار می نمایند و یا به طور معمول موسیقی با صدای بسیار بلند پخش می نمایند، خود را در معرض خطر ابتلا به وزوز گوش قرار می دهند. اما می توانید برای محافظت از خود در برابر صدمات، گام هایی بردارید. اگر بیرون از منزل می دوید، میزان صدای موسیقی خود را به نصف برسانید و حتی هنگام استفاده از دستگاه چمن زن، از محافظ شنوایی بهره ببرید.

2. افزایش بیش از حد موم گوش

غالباً، تجمع موم طبیعی گوش به نام سرومن می تواند گوش های شما را مسدود نموده و باعث شود صداهایی که وجود ندارند، را بشنوید. موم باید فقط توسط پزشک برداشته شود. پس از بیرون آمدن، وزوز گوش از بین می رود.

کسانی که با ابزارهای پر سر و صدا کار می نمایند و یا به طور معمول موسیقی با صدای بسیار بلند پخش می نمایند، خود را در معرض خطر ابتلا به وزوز گوش قرار می دهند

3. اختلال مفصل گیجگاهی فکی و عضلانی

یک اختلال مفصل گیجگاهی فکی و عضلانی (TMJ) در جایی که استخوان فک به جمجمه متصل می شود، نه داخل گوش، رخ می دهد؛ اما هنوز هم می تواند سبب شود تا صداهای غیرطبیعی را بشنوید. متخصص شنوایی شناسی می گوید: من در مصاحبه مرسوم خود با بیماران، می پرسم آیا شما هیچ کار دندانپزشکی انجام داده اید؟ آیا شما با فک خود مسئله ای دارید؟ در واقع دندان پزشک می تواند به فهمیدن علت این مشکل به آن ها یاری کند.

4. ضربه مغزی

صدای زنگ در گوش یکی از علائم ضربه مغزی است، به خصوص اگر در یک گوش باشد. نشانه های دیگر ضربه مغزی شامل سرگیجه، حالت تهوع و سردرد است.

5. بعضی داروها

انواع مختلفی از داروها، مخصوصاً در دوزهای بالاتر، باعث وزوز گوش می شوند. این موارد شامل آنتی بیوتیک های خاص، داروهای ضدافسردگی و حتی میزان اضافی آسپرین است. خوشبختانه، در بسیاری از موارد، زمانی که مصرف دارو قطع می شود، زنگ زدن گوش متوقف می شود.

6. اتوسکلروز

یک اختلال ارثی به نام اتوسکلروز باعث رشد غیرطبیعی استخوان گوش میانی می شود. این مسئله می تواند منجر به کاهش شنوایی و وزوز گوش شده و از اواسط 30 سالگی آغاز می شود؛ اما خوشبختانه، با یاری جراحی قابل درمان است و اگر می دانید که سابقه خانوادگی اتوسکلروز را دارید، غالباً می توانید آن را به زودی رفع کنید.

7. بعضی بیماری ها و شرایط پزشکی

صدای زنگ و خروش در گوش می تواند نشانه ای از یک بیماری باشد، مثل فشار غیرطبیعی مایع در گوش داخلی (بیماری مِنیِر)، تومور غیر سرطانی (نوروم آکوستیک)، فشار خون بالا، دیابت یا حتی آلرژی. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی سبب ایجاد صداهای عجیب در گوش شما می شود، زمان آن است که برای شناسایی علت اصلی، با پزشک خود صحبت کنید. این احتمال وجود دارد که این مسئله قابل درمان باشد.

8. استرس

از نظر فنی، استرس عاطفی یک دلیل نیست؛ اما مانند تقویت نماینده صدا در گوش شما عمل می نماید. اگر چیزی درست پیش نرود، در خاتمه روز متوجه خواهید شد که وزوز گوشتان بلندتر است. کافئین نیز تأثیر مشابهی دارد. خوشبختانه متخصص شنوایی شما می تواند با استراتژی هایی به شما یاری کند تا علائم کاهش یابند. سهم بخش مشاوره، در مسئله زنگ زدن گوش، بسیار زیاد است.

اگر وزوز گوشتان رفع نشد چه؟

وقتی آسیب به گوش دائمی باشد، ممکن است وزوز گوش شما برای مدت طولانی وجود داشته باشد، اما روش هایی برای کنترل آن وجود دارد. دستگاه کوچکی که مانند سمعک در گوش قرار می گیرد، می تواند صدای سفید پخش کند تا صدای زنگ را بپوشاند. روش دیگر، به نام درمان بازآموزی وزوز گوش، به شما یاد می دهد که به جای کوشش برای پوشاندن صدا، آن را نادیده بگیرید. دستگاه به گونه ای برنامه ریزی شده است که صدایی را که از آن لذت می برید، مانند امواج اقیانوس یا موسیقی ساز، دقیقاً با همان فرکانس زنگ گوش پخش می نماید. خاتمه، شما می آموزید که نسبت به صداهای وزوز گوش حساسیت زدایی کنید. این کار به ساعت ها و ساعت ها آموزش در یک کلینیک احتیاج دارد، اما جواب می دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1621

به "8 دلیل احتمالی زنگ زدن گوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 دلیل احتمالی زنگ زدن گوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید