6 ترفند سفید کردن دندان ها

به گزارش مجله آراد، دندان ها از اجزای مهم چهره هر شخص به شمار می فرایند و شکل و رنگ آنها تاثیر بسیار زیادی روی زیبایی اشخاص دارد. گاه ممکن است دندان ها به علت بعضی مسائل تیره و بدرنگ شوند و افراد در پی راه کاریی برای سفید کردن آنها باشند.

6 ترفند سفید کردن دندان ها

خبرنگاران | حدود 18 درصد اشخاص می گویند که هنگام عکس گرفتن سعی می نمایند دندان های شان را پنهان نمایند. بیشتر آن ها از رنگ زرد دندان های شان ناراضی اند و از این مسئله خجالت می کشند. امروز داشتن دندان های سالم و زیبا از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل تعداد افرادی که از سفید نماینده های دندان استفاده می نمایند یا برای سفید کردن دندان های شان به دندان پزشک مراجعه می نمایند، هر روز رو به افزایش است. دندان ها جزء اولین چیز هایی است که به چشم دیگران می آید.

به گزارش خبرنگاران ؛ هنگامی که یک فرد را برای اولین بار می بینید و او متوجه زردی دندان های تان می گردد، قطعا تصور می نماید که مراقب سلامت خودتان نیستید. آیا فردی را می شناسید که دوست نداشته باشد لبخندی زیبا با دندان های سفید و درخشان داشته باشد؟ فکر می کنید برترین روش سفید کردن دندان ها چیست؟

بعضی از افراد با وجود اینکه چند بار در روز دندان های شان را مسواک می زنند، دندان های شان به دلیل عاداتی مانند نوشیدن قهوه و چای یا سیگار کشیدن همچنان لکه دار و زرد است. دندان های زرد یا مایل به قهوه ای در بیشتر مواقع می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل بزرگ تر مانند لثه های ناسالم، نازک شدن مینای دندان و رعایت نکردن بهداشت دهان باشد. در حقیقت سفید کردن دندان ها به محافظت از دندان ها و لثه ها در برابر پوسیدگی و بیماری هایی مانند التهاب لثه یاریی نمی نماید؛ اما همه ما می خواهیم دندان های سفید و زیبا داشته باشیم.

بنا به گزارش دندان پزشکی در وب سایت Dentistry IQ تصور اشتباهی وجود دارد که دندان های سفید را نشانه ای از دندان های سالم می دانند، در حالی که رنگ دندان ارتباط کمی با سلامت آن دارد، به هر حال برداشت مصرف نماینده این است که دندان های سفید نشانه یک دهان سالم است. در این مطلب چندین روش خانگی را معرفی خواهیم کرد که با به کارگیری آن ها می توانید دندان های تان را به طور طبیعی سفید و درخشان کنید؛ بعلاوه بهداشت دهانتان را بهبود ببخشید.

مرتب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، استفاده از جوش شیرین و پروکسید هیدروژن، غرغره روغن نارگیل و محصولاتی مانند سرکه سیب همگی می توانند بدون احتیاج به مواد شیمیایی دندان ها را سفید نمایند؛ بعلاوه دارای خواص آنتی باکتریالی و پیشگیری از عفونت هستند.

دلیل زرد شدن دندان ها چیست؟

دندان ها به دلیل لکه هایی که روی سطح دندان و بعلاوه در قسمت پایین تر ساختمان دندان ایجاد و توسعه یافته است، زرد یا حتی قهوه ای رنگ می شوند. رویه سفید یا همان مینای دندان سفت و سخت است. زیر مینای دندان ماده ای به رنگ قهوه ای کم رنگ وجود دارد که به آن عاج می گویند. در صورتی که مینای دندان نازک گردد، عاج دندان تعیین می گردد که در میان بزرگ سالان امری شایع است. خرابی دندان از تخریب مزمن بافت سخت دندان ناشی می گردد که به دلیل اسید یا chelation بدون دخالت باکتریایی از سطح دندان زدوده شده است.

دلیل نازک شدن مینای دندان چیست؟ عواملی مانند افزایش سن، ژنتیک و مصرف مواد غذایی که باعث پوسیدگی یا لک شدن دندان می شوند، می توانند از دلایل اصلی نازک شدن مینای دندان به شمار فرایند. بسیاری از عادات ناسالم می توانند ریسک بیماری های لثه را نیز افزایش بدهند.

هرچند این مسئله غیر واقعی است که انتظار داشته باشیم دندان های مان با بالا رفتن سن همچنان سفید و درخشان باقی بمانند، با این وجود می توانیم از عواملی که تغییر رنگ دندان ها را سریع تر می نمایند، جلوگیری کنیم.

تعدادی از دلایل زردی یا تیره شدن دندان ها عبارت اند از:

نوشیدن چای یا قهوه

سیگار کشیدن

نازک شدن مینای دندان به دلیل افزایش سن

تغذیه نادرست که شامل مصرف بیش از حد غذا های فرآوری شده با محتوای اسیدی بالا می گردد، مانند بعضی از انواع نوشیدنی ها، شکلات یا بعضی میوه ها. بعضی از مکمل ها نیز به دلیل دارا بودن اسید سبب نازک شدن مینای دندان می شوند.

خشکی دهان (کم بودن بزاق دهان یعنی محافظت ضعیف از مینای دندان)

با دهان نفس کشیدن و بسته بودن راه های هوایی بینی که باعث کاهش بزاق می گردد و اجازه نمی دهد دهان و دندان ها مرطوب بمانند

مصرف آنتی بیوتیک

مصرف بیش از حد فلوراید؛ به ویژه اگر این عادت از دوران کودکی تا به امروز باشد

عوامل ژنتیکی

1 - بعد از خوردن و آشامیدن دندان های تان را مسواک بزنید

برترین شیوه برای سفید کردن دندان ها این است که بعد از هر بار خوردن و آشامیدن دندان های تان را مسواک بزنید، هرچند همواره هم کار راحتی نیست و با توجه به اینکه هنگام خوردن یا نوشیدن کجا هستید (مثلا در مدرسه یا در محل کار)، ممکن است مسواک زدن کار دشواری باشد.

مصرف نکردن دخانیات و کم نوشیدن قهوه و نوشابه، بهبود شرایط بهداشت دهانی و تغذیه درست به پیشگیری از زرد شدن دندان ها یاری می نمایند. در صورتی که عادت دارید به طور مداوم نوشابه بنوشید، شاید بهتر باشد از نی بهره ببرید. بعد از نوشیدن نوشابه های شیرین یا اسیدی حتما مقداری آب میل کنید. سعی کنید مصرف نوشابه را به حداقل برسانید تا از عوارض آن مصون بمانید.

بیشتر غذا ها دندان را لک نمی نمایند، با این وجود اگر به نوشیدن قهوه یا کشیدن سیگار عادت دارید، نباید دور از انتظارتان باشد که به مرور زمان دندان های تان تغییر رنگ بدهند. بهتر است هر سه ماه یک بار دندان های تان را جرم گیری کنید و این راه چاره های خانگی را نیز به کار ببرید.

2 - جوش شیرین و هیدروژن پرواکسید

هیدروژن پروکسید یا آب اکسیژنه یک اکسنده آنتی باکتریال است که پاک نماینده ای بسیار عالی برای دهان و لثه محسوب می گردد و جرم ها و باکتری ها را از دهان پاک می نماید. می توانید با استفاده از هیدروژن پروکسید و آب (نیمی آب و نیمی هیدروژن پروکسید) یک محلول دهان شویه خوب درست کنید. این محلول را یک دقیقه در دهان بچرخانید؛ سپس آبکشی کنید. پژوهش ها نشان داده است که هیدروژن پروکسید می تواند به عنوان یک آنتی باکتریال طبیعی موثر عمل کند و با حذف باکتری های مضر دهان را خوشبو کند. بنا به گزارش Dentistry Network امروز هیدروژن پروکسید در دندانپزشکی کاربرد های فراوانی دارد که رایج ترین آن سفید کردن دندان هاست. این ماده به طور طبیعی از بیماری های لثه مانند التهاب و تورم جلوگیری می نماید.

شیوه دیگر استفاده از هیدروژن پروکسید این است که مقدار کمی از آن را با کمی جوش شیرین ترکیب کنید تا به شکل خمیر درآید. با این خمیر می توانید جرم دندان ها را از بین ببرید. مقاله ای که در Journal of Dentistry منتشر شده است، نشان می دهد: نتایج به دست آمده از پنج مطالعه بالینی کنترل شده روی بیش از 270 نفر نشان داده است خمیر دندان هایی که حاوی مقداری جوش شیرین هستند، در مقایسه با خمیر دندان های معمولی که فاقد جوش شیرین هستند، خیلی بهتر و موثر تر جرم دندان ها را رفع می نمایند. نتایج به دست آمده از ارزیابی سطح دندان های بیماران (نزدیک گونه ها، نزدیک زبان، اتصال به لثه و پشت و جلوی دندان) نیز نشان داد که استفاده از محصولات حاوی جوش شیرین به مقدار بیشتری از جرم و پلاک های دندان می کاهد.

در حقیقت شیوه صحیح استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان ها این است که طبق روال معمول اول دندان ها و مخصوصا پشت آن ها را به خوبی مسواک بزنید. جوش شیرین مانند کاغذ سمباده ماده ای زبر است؛ بنابراین حتما مقدار کافی هیدروژن پروکسید را با آن ترکیب کنید تا به مینای دندان ها آسیب نرساند. این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا مینای دندان قابل ترمیم نیست. خمیری که درست می کنید، باید از کِرِم هم نرم تر باشد. این خمیر را حدود 30 ثانیه روی دندان ها بمالید؛ سپس به خوبی با آب بشویید و سطح دندان ها را از این ماده پاک کنید.

3 - روغن نارگیل

آیا واقعا روغن نارگیل دندان ها را سفید می نماید؟ استفاده از روغن نارگیل در دهان یا همان غرغره کردن آن یکی از شیوه های رایج خانگی سفید کردن دندان ها به شمار می رود. بسیاری از افرادی که این شیوه را امتحان نموده اند، تأیید می نمایند که استفاده از روغن نارگیل بعد از مسواک زدن دندان های شان را سفید تر و سالم تر می نماید.

کافی است یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان بگذارید و به مدت 5 تا 20 دقیقه بین دندان ها بچرخانید یا چند قطره از آن را به خمیردندان یا روی مسواک تان اضافه کنید. شیوه دیگر استفاده از روغن نارگیل برای سفید کردن دندان ها این است که گوشه یک حوله کوچک و تمیز را به روغن نارگیل آغشته کنید و روی دندان ها بمالید. روغن نارگیل دارای خواص ضد میکروبی است،؛ بنابراین برای محافظت و تمیز کردن لثه ها نیز می تواند گزینه بسیار عالی باشد.

مقاله ای که در Journal of Contemporary Dental Hygiene منتشر شده است، نشان می دهد: غرغره کردن روغن های خوراکی راه چارهی طبیعی و بی خطر برای سفید کردن دندان هاست که هیچ عارضه جانبی ندارد؛ بنابراین می توان از آن به عنوان یک درمان پیش گیرانه در خانه و برای حفظ بهداشت دهان استفاده کرد.

4 - سرکه سیب

احتمالا با خواص سرکه سیب آشنا هستید. سرکه سیب یک آنتی باکتریال طبیعی است که دهان و دندان را تمیز می نماید؛ پس منطقی است که بتواند لکه های روی دندان ها را هم از بین ببرد. سرکه سیب به ویژه در پاک کردن لکه های ناشی از قهوه و نیکوتین بسیار موثر است. مطالعات نشان داده است که سرکه سیب به عنوان یک سفید نماینده طبیعی می تواند به خوبی محصولات تجاری لکه های روی دندان ها را حذف کند. بعضی از افراد معتقدند که دندان های شان بعد از استفاده از سرکه سیب طوری به نظر می رسد که انگار آن ها را به طور حرفه ای و با مراجعه به دندان پزشک سفید نموده اند.

راز سرکه سیب چیست؟

سرکه سیب حاوی ترکیباتی مانند اسید استیک، پتاسیم، منیزیم، پروبیوتیک ها و آنزیم هایی است که میکروب ها (باکتری های خطرناک) و جرم ها را از بین می برد و هم زمان رشد باکتری های مفید یعنی همان پروبیوتیک ها را سرعت می بخشد. از آنجا که سرکه سیب به طور طبیعی خاصیت اسیدی دارد، پلاک یا سایر مواد چسبیده به دندان ها را تجزیه می نماید. PH سرکه سیب لکه های دندان را از بین می برد و به طور طبیعی آن ها را سفید می نماید.

کلید موثر بودن استفاده از سرکه سیب برای سفید کردن دندان ها استفاده مستمر از آن هاست، به طور معمول باید حداقل یک ماه مداوم از آن بهره ببرید تا بتوانید به نتیجه مطلوب دست یابید. با این حال مراقب باشید؛ زیرا سرکه سیب حاوی نوعی اسید است و در صورتی که زیاد از آن بهره ببرید یا به شدت و سختی آن را به دندان ها اعمال کنید، ممکن است به مینای دندانتان آسیب بزند. بعد از استفاده از سرکه سیب باید دوباره دندا ن ها را با خمیر دندان معمولی مسواک بزنید و دهان را خوب آبکشی کنید. استفاده از خمیر دندان بدون فلوراید توصیه می گردد.

سرکه سیب را برای تقریبا یک دقیقه با انگشت روی دندان ها بمالید؛ سپس با آب یا دهان شویه هیدروژن پروکسید دهان را آبکشی کنید.

5 - پوست لیمو ترش یا پرتقال

پوست میوه های مرکبات مانند لیمو ترش، پرتقال یا عصاره لیمو ترش که حاوی اسید های سودمندی هستند، مانند سرکه سیب در سفید کردن دندان ها موثر هستند. این مرکبات به طور کلی بسیار پر خاصیت هستند؛ اما در صورتی که بیش از حد مصرف شوند، خاصیت اسیدی زیاد آن ها ممکن است به مینای دندان آسیب بزند. بعد از استفاده از پوست لیمو ترش یا پرتقال روی دندان ها دهان را به خوبی آبکشی کنید تا به عوارض آن دچار نشوید. برای اینکه به نتیجه مطلوبی دست یابید، از دهان شویه هیدروژن پروکسید بهره ببرید.

6 - توت فرنگی و سایر مواد غذایی سالم

تصور می گردد که بعضی از افراد مشهور دندان های شان را با خوراکی های سالمی مانند توت فرنگی سفید و زیبا می نمایند. توت فرنگی حاوی آنتی اکسیدان های مفید و ترکیبات دیگری است که برای سلامت دندان ها مفید است. این تنها توت فرنگی نیست که با بالا رفتن سن به حفظ ظاهر دندان ها یاری می نماید؛ بلکه با کیفیت تغذیه عمومی نیز ارتباط تنگاتنگی با سلامت دندان ها دارد. مواد غذایی که یاری می نمایند لثه و دندان ها قوی و سالم بمانند و از بیماری ها و علائم سال خوردگی مصون بمانند، عبارت اند از:

منابع کلسیم مانند ماست یا شیر

غذا های سرشار از منیزیم و پتاسیم مانند سبزیجات برگ تیره، سیب یا گلابی

تخم مرغ محلی

قارچ

سیب زمینی شیرین، هویج و کدو حلوایی

کرفس

مغز هایی مانند گردو و بادام.

نکته

زغال فعال نوعی زغال است که برای به دام انداختن سموم بدن استفاده می گردد و می تواند با جذب پلاک ها و ذرات میکروسکوپی که عامل لک شدن دندان ها هستند، دندان ها را سفید نمایند. یک مسواک مرطوب را با پودر زغال فعال آغشته کنید و مسواک بزنید؛ به ویژه قسمت هایی که لکه های بیشتری دارند؛ سپس با چند جرعه آب و چرخاندن آن در دهان به خوبی دهان را آب کشی کنید و این کار را تا زمانی که آب خارج شده از دهان شفاف باشد، ادامه بدهید. بهتر است دو تا سه بار در هفته با زغال فعال دندان های تان را مسواک بزنید. در صورتی که روکش، کاپ یا ونیر (لمینت) چینی دارید، این شیوه از سفید کردن دندان ها برای شما مناسب نخواهد بود.

خطرات سفید نماینده های رایج

تحقیقات نشان داده است که محصولات سفید نماینده دندان می توانند با نازک کردن مینای دندان به آن آسیب بزنند. استفاده مکرر از این محصولات به مرور زمان موجب فرسایش مینای دندان می گردد و حساسیت دندان را به ویژه هنگام نوشیدن مایعات گرم و سرد یا غذا های اسیدی افزایش می دهد.

دندان پزشکان آموزشگاه آمریکایی Cosmetic Dentistry ادعا نموده اند: تمام محصولاتی که در مطب دندان پزشکان استفاده می شوند و نیز محصولاتی که بدون احتیاج به نسخه فروخته می شوند، بی ضررند. با این وجود در میان آن ها محصولات اسیدی وجود دارد که در صورتی که بیش از میزان مصرف شوند، به دندان ها آسیب می رسانند.

خلاف بسیاری از افراد که دوست دارند دندان هایی سفید و زیبا داشته باشند، اشخاصی هستند که دچار وسواس فکری شده اند و به این کار وابستگی پیدا نموده اند. دکتر ایروین اسمیگل (Irwin Smigel)، سرپرست انجمن دندان پزشکی زیبایی آمریکا در خصوص رایج شدن مسئله سفید کردن دندان ها می گوید: افرادی هستند که ظاهرا هرگز به رضایت نمی رسند، افرادی را می شناسم که به دلیل زیاده روی در سفید کردن دندان ها (بلیچ کردن) و آسیبی که به همین دلیل به بافت ها وارد می نمایند، به روت کانال احتیاج پیدا نموده اند، بخشی از مینای دندان های شان از بین رفته است و دندان ها نیمه شفاف، غیر طبیعی و آبی یا خاکستری رنگ شده اند. برای مراقبت بهتر از دندان ها باید از این محصولات در حد اعتدال و ترجیحا بعد از به کار بردن راه چاره های طبیعی بهره ببرید.

محصولات سفید نماینده دندان باید با مشورت دندان پزشک مصرف شوند. به یاد داشته باشید این مواد به صورت موقت دندان ها را سفید می نمایند و اثرات طولانی مدت ندارند. برترین روش سفید کردن دندان ها این است که تغذیه سالم داشته باشید، هر روز دندان ها و لثه ها را مسواک بزنید و خوب آبکشی کنید و مصرف چای، قهوه و خوراکی های شیرین را به حداقل برسانید. اولین اقدامی که باید در این راستا انجام بدهید، این است که در صورت استعمال سیگار آن را ترک کنید و البته در هر سن و سالی که هستید، با یاری یک محصول خانگی، طبیعی و بی خطر هر روز به دندان های تان رسیدگی کنید.

آیا سفید نماینده های طبیعی نیز ممکن است به دندان ها آسیب برسانند؟

تعدادی از سفید نماینده های طبیعی مانند آب لیموترش می توانند مینای دندان را از بین ببرند و به همین دلیل مصرف آن ها توصیه نمی گردد. پوست لیمو ترش یک شیوه خوب و سالم برای سفید کردن دندان هاست؛ اما آب لیمو ترش اسید بسیار قوی ای دارد. اسید موجود در آب لیمو ترش برای سفید کردن پارچه و لباس، درخشان کردن مو ها و بر طرف کردن لکه ها مبل و پرده بسیار عالی است؛ اما نباید از آن برای سفید کردن دندان ها و تمیز کردن لثه ها استفاده کرد. اسید می تواند در دندان ها حفره های ریزی را ایجاد کند؛ بنابراین هر نوع خوراکی که مستعد لکه دار کردن است، وارد این حفره ها می گردد و در آنجا باقی می مانند. اسید لیمو ترش به قدری قوی است که در نهایت می تواند دندان را پوسیده و نابود کند.

برای استفاده مناسب و به میزان از هر نوع محصول سفید نماینده دندان بهتر است مقدار کمی از آن را به کار ببرید، دستور العمل ها را جدی بگیرید و به علائمی که نشان دهنده تشدید حساسیت هستند، توجه داشته باشید.

منبع: draxe

وب سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 6 شهریور 1401 بروزرسانی: 6 شهریور 1401 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2251

به "6 ترفند سفید کردن دندان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 ترفند سفید کردن دندان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید