گزارشی از سردی بازار کتاب فروشی ها در تب داغ کرونا

به گزارش مجله آراد، ورود کرونا به ایران و شیوع سریع آن رفت وآمد مردم در شهر را به شکل محسوس کاهش داده و درحالی که بسیاری از کسبه؛ ازجمله کتاب فروشان به فروش شب عید امیدوار بودند، جز سردی بازار حاصلی نداشته اند.

گزارشی از سردی بازار کتاب فروشی ها در تب داغ کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایبنا، کرونا به ایران هم رسید. انتشار رسمی این خبر در آخرین روز بهمن ماه، علاوه بر ایجاد موج نگرانی، تبعات مختلفی بر زندگی روزمره ایرانی ها؛ به ویژه مردم شهرهایی که بیشتر درگیر ویروس شده اند، داشته است. یکی از مهم ترین راه های توصیه شده از سوی مسئولان حوزه بهداشت و درمان کشور در دو روز گذشته که شیوع ویروس در کلان شهر تهران تایید شد، پرهیز از تردد در محیط های شلوغ شهری است.

تعطیلی مراکز فرهنگی مانند سالن ها و پردیس های سینمایی، سالن های تئاتر، کتابخانه های عمومی، قرائت خانه کتابخانه ملی و همچنین تعطیلی مراکز علمی به ویژه دانشگاه ها و مدارس نیز از دیگر سیاست های کنترلی در چند روز گذشته بوده است. اعلام تعطیلی یک هفته ای دانشگاه ها و چند روزه مدارس موجب شده تا بسیاری از خیابان های تهران برای ساعت های طولانی، خلوت باشند؛ ازجمله خیابان انقلاب و راسته معروف کتاب فروشی های آن. البته این شرایط از دیگر کتاب فروشی های شهر نیز گزارش شده و می توان گفت، کرونا بازار کتاب فروشی ها را تخته کرده است.

  • رکود از آغاز هفته

محمدعلی آزموده، مدیر کتاب فروشی حوض نقره که در موزه سینما فعالیت می کند درباره شرایط 48 ساعت گذشته این کتاب فروشی می گوید: از ساعت 9 و 45 دقیقه امروز یکشنبه(چهارم اسفند) که در فروشگاه باز شد تا ظهر حتی یک نفر هم مراجعه کننده نداشتیم. نمی گویم روزهای قبل فروش قابل توجه بود؛ اما حداقل رفت وآمد در فروشگاه جریان داشت.

آزموده، تعطیلی موزه سینما را بر کاهش مراجعه کننده موثر می داند و ادامه می دهد: فکر نمی کنم تا آخر هفته شرایط فروش تغییر کند و مشتری در کتاب فروشی ببینیم.

نغمه حسینی، مدیر روابط عمومی فروشگاه های زنجیره ای فرهنگان هم به گزارش مدیران این مجموعه اشاره می کند و می گوید: براساس آخرین گزارش همکاران از دو روز اول هفته، فروشگاه ها خلوت شده اند که این نشانه تاثیرگذاری اخبار مربوط به شیوع کرونا است.

  • افزایش سفارش های تلفنی

وی درباره چند روز آینده با خوش بینی می گوید: شاید با تداوم تعطیلی مدارس، دانش آموزان علاقه مند به کتاب بخواهند چند ساعت از روز خود را در کتاب فروشی ها سپری کنند؛ بنابراین می توانیم امیدوار باشیم خلوتی دو روز اول هفته در چند روز آینده تا حدودی جبران شود.

هرچند کرونا بر میزان حضور مشتری در کتاب فروشی موثر بوده اما ظاهرا حریف کتاب دوستان مشتاق نشده است؛ چراکه مدیر روابط عمومی فروشگاه های زنجیره ای فرهنگان از افزایش تماس مشتری ها برای ارسال کتاب خبر می دهد. وی می گوید: دو روز گذشته، سفارش های تلفنی افزایش پیدا کرده است.

  • بازار تجریش شلوغ و بازار چهل کلاغ سرد

کتاب فروشی چهل کلاغ که یک سال از تاسیس آن در مجتمع تجاری ارگ تجریش می گذرد، دو روز ابتدایی هفته را خلوت و سرد گذرانده است. فرشته احمدی، از مدیران کتاب فروشی چهل کلاغ، کاهش میزان مراجعه مردم به فروشگاه کتاب چهل کلاغ را در شنبه و یکشنبه محسوس می داند و فکر می کند این فرایند در روزهای آینده شدت پیدا خواهد کند.

وی واکنش مردم به اخبار شیوع کرونا را عجیب می داند و براساس مشاهدات میدانی ادامه می دهد: در شرایطی که مردم از ابتلا به کرونا نگرانند، جمعیت زیادی در بازار تجریش در رفت وآمد هستند! اما مثل همیشه، نخستین کالایی که از سبد خانواده ها به دلایل مختلف و این بار به دلیل ویروس کرونا، حذف می شود، کتاب است.

  • چشمه و باغ خلوت اند

باغ کتاب تهران، هم که عنوان یکی از بزرگ ترین فضاهای فروشگاهی کتاب جهان را یدک می کشد، دو روز گذشته خلوت بود. امیر خراسانی، مسئول کتاب فروشی باغ کتاب می گوید: با توجه به اینکه باغ کتاب به عنوان یک مجموعه خدماتی شناخته می شود، محل تجمع و رفت وآمد مردم است اما خبر تایید ورود ویروس کرونا به ایران و مخصوصا شیوع آن در تهران موجب شده از چند روز قبل کاهش جمعیت و کاهش فروش را ببینیم.

خراسانی، مدیریت افکار عمومی در این شرایط را مهم ارزیابی می کند و ادامه می دهد: مسئولان درحالی که مردم به شدت هراس دارند از عهده مدیریت افکار عمومی برنیامده اند؛ در مجموعه باغ کتاب نیز این هراس بین کارکنان وجود دارد علاوه براین با توجه به کاهش فروش که فکر می کنم به زودی متوقف نشود، مسئولان باغ کتاب را از بابت پرداخت حقوق کارکنان و تامین کالا نگران کرده است.

مجید تیموری، مدیر کتاب فروشی های زنجیره ای چشمه هم که از شرایط به وجود آمده شوکه شده می گوید: سخت است که باور کنیم، جمعه شب شعبه کوروش نشر چشمه بسیار خلوت بود درحالی که به فروش شب عید امیدوار بودیم. باید فکری کرد تا این کسب و کار در روزهای پایانی سال ضربه نخورد و کتاب فروشان فروش شب عید را از دست ندهد.

  • راسته سوت وکور کتاب

کتاب فروشان راسته کتاب، در خیابان انقلاب که به روزهای پایانی سال امید بسته بودند از کاهش مشتری خبر می دهند و به نظر می رسد تعطیلی دانشگاه ها که بزرگ ترین آن ها ازجمله دانشگاه تهران، امیرکبیر و شعب دانشگاه علمی و کاربردی در این خیابان بر شکل گیری این شرایط به شدت تاثیرگذار بوده است.

علی رُکاب، مدیر داخلی کتاب فروشی نشر اسم در خیابان انقلاب می گوید: راسته کتاب فروشی های خیابان انقلاب خلوت شده است؛ البته تعطیلی دانشگاه ها در خلوتی این منطقه بی تاثیر نیست. کاهش مشتری کتاب فروشی ها، یادآور رکود در دوره های قبل تر است.

فروشگاه اسم ازجمله کتاب فروشی های مجهز به سیستم فروش اینترنتی است و رُکاب از ثابت ماندن میزان مراجعه کتاب دوستان به کانال فروش کتاب نشراسم می گوید که شاید تا حدودی مدیران این کتاب فروشی را برای روشن نگه داشتن چراغ بازار شب عید امیدوار نگه می دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 925

به "گزارشی از سردی بازار کتاب فروشی ها در تب داغ کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارشی از سردی بازار کتاب فروشی ها در تب داغ کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید