گردشگری تالاب میقان اراک رونق می گیرد

به گزارش مجله آراد، مریم جباری - اراک- خبرنگار:تالاب میقان از تالاب های زیبا و بی نظیر کشور که در شهرستان اراک واقع شده هر سال پذیرای پرندگان مهاجر بسیار زیادی است. وجود این پرندگان زیبا و دیدنی به زیبایی های این تالاب افزوده و سبب شده گردشگران بسیار زیادی در فصول خاصی از سال از این تالاب دیدن نمایند.

گردشگری تالاب میقان اراک رونق می گیرد

لذت بخشترین تجربه سفر را با دور زمین تجربه کنید.

بی شک توسعه گردشگری می تواند در حفظ تالاب میقان مهم و مؤثر باشد، البته باید زیرساخت های لازم برای گردشگری با توجه به زیست بوم این منطقه و با استفاده از ظرفیت جوامع محلی در اطراف این منطقه مورد توجه قرار گیرد. با توجه به این که طرح جامع مدیریت زیست بوم تالاب تهیه شده باید بتوان از ظرفیت های موجود در تالاب میقان بدون آن که به اکوسیستم این منطقه آسیب وارد گردد برای توسعه گردشگری استفاده کرد.

  • توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی

یکی از فعالان محیط زیست استان مرکزی می گوید: توسعه گردشگری در تالاب میقان مبتنی بر ظرفیت های اکولوژیک محلی در این منطقه می تواند در رونق مالی و همچنین حفظ تالاب نقش مهمی داشته باشد. سیاوش آقاخانی بیان می نماید: در این زمینه باید از ظرفیت جوامع محلی با مطلع سازی و فرهنگ سازی افراد در خصوص توریسم و چگونگی برخورد با گردشگران و ایجاد بازار فروش استفاده کرد.

وی ادامه می دهد: طرح مدیریت زیست بوم برای این منطقه تهیه شده که گردشگری یکی از برنامه های مهم در این طرح است، اما مشاوری که برای این مورد در نظر گرفته شده بدون اطلاعات لازم از این منطقه و ظرفیت های آن بحث توسعه گردشگری در تالاب را مطرح نموده است. آقاخانی اظهار می نماید: مردم این منطقه باید با توجه به امکانات موجود به ظرفیت های گردشگری این منطقه توجه نمایند.

این فعال محیط زیست بیان می نماید: علاوه بر موارد مذکور با توجه به این که در گردشگری باید فرهنگ های محلی روی گردشگر تأثیر بگذارد، نه فرهنگ گردشگر روی جوامع محلی در این بخش هم هنوز در کشور ما و به ویژه در منطقه تالاب میقان آموزش های لازم به جوامع محلی داده نشده است. همچنین زیرساخت های حضور گردشگر در تالاب میقان هنوز به درستی شکل نگرفته است. آقاخانی ادامه می دهد: در صورت بی توجهی به جوامع محلی و استفاده نکردن از ظرفیت این افراد، این نوع گردشگری آسیب های اجتماعی، فرهنگی و زیستی را به همراه خواهد داشت. وی می افزاید: طرح ارائه شده توسط مشاور، وجود این نوع نگاه است و مشاور بدون اطلاع از ظرفیت های این منطقه طرح را ارائه داده که این مسأله نمی تواند گردشگری پایدار را به همراه داشته باشد.

آقاخانی اظهار می نماید: فعالان محیط زیست استان مخالف گردشگری پایدار در این منطقه نیستند، اما در این زمینه باید همه الزامات از جمله استفاده از ظرفیت گردشگری را به عنوان معیشت جایگزین برای جوامع محلی مورد توجه قرار داد. وی اعلام کرد: در این بخش یک زون بندی مناسب از این که گردشگر وارد چه مناطقی گردد یا نگردد باید مورد توجه قرار گیرد و همه اقدامات با حفظ محیط زیست و داشتن برنامه های اجتماعی و فرهنگی انجام گردد.

  • توجه به حساس بودن خاک کویر میقان

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز با توجه به این که بحث تالاب در حوزه گردشگری استان بسیار مهم است می گوید: توجه به این مسأله که خاک کویر میقان حساس است در زون بندی گردشگری در این منطقه بسیار دارای اهمیت است. عبدالحسین محمدی بیان می نماید: گونه های گیاهی که در چند سال گذشته در این منطقه کاشته شده، با توجه به این که غلظت آب این منطقه بالا رفته، اکنون نمی توانند از آب استفاده نمایند. بنابراین توجه به حفظ این گونه ها در بحث گردشگری باید مورد توجه قرار گیرد. وی ادامه می دهد: برای بحثگردشگری فقط باید تمرکز روی تالاب میقان گذاشته گردد نه اطراف آن، زیرا خاک اطراف تالاب بسیار حساس است و اگر به این مسأله توجه نگردد قطعاً در درازمدت آثار منفی بر جای خواهد گذاشت.

  • برنامه جامع برای توسعه گردشگری درتالاب

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی نیز در این زمینه می گوید: با توجه به این که تاکنون برای گردشگری در تالاب میقان طرحی وجود نداشته، سال جاری به دنبال بارش های بسیار خوب در این شهرستان و ظرفیتی که در تالاب ایجاد شده، تقاضا برای سرمایه گذاری در حوزه تالاب افزایش پیدا نمودهاست. مهدی زندیه وکیلی بیان می نماید: برای استفاده از ظرفیت تالاب میقان در حوزه گردشگری باید تعریف و برنامه جامعی در این بخش وجود داشته باشد و هر اقدام گردشگری در این منطقه به گونه ای باشد که پیامدها و آثار مخرب در این جهت به همراه نداشته باشد.

وی با اشاره به این که سند بالادستی تالاب میقان مورد تصویب ملی و استانی قرار گرفته است ادامه می دهد: در این طرح تکالیف دستگاه ها و ذی نفعان از جمله محیط زیست، آب منطقه ای، جوامع محلی و منابع طبیعی دیده شده است. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی می افزاید: تالاب میقان یکی از مهم ترین ظرفیت های گردشگری استان است که مورد استقبال گردشگران بسیار زیادی قرار گرفته، اما هنوز زیرساخت های لازم برای حضور گردشگر در این منطقه ایجاد نشده و به نظر می رسد مسائلی در این بخش وجود دارد که بهره برداری در این منطقه به درستی انجام نمی گردد.

زندیه وکیلی اظهار می نماید: برنامه گردشگری و دستیابی به گردشگری پایدار در تالاب میقان احتیاج به یک نقشه راه هدفمند دارد تا این نوع فعالیت منجر به رشد و شکوفایی مالی با کمترین زیان برای محیط زیست باشد. وی می گوید: از مهم ترین موضوعات در این بخش می توان به تقسیم بندی دقیق تالاب به زون گسترده، نیمه متمرکز و متمرکز و معین دامنه فعالیت گردشگری در این قسمت ها اشاره نمود که باید به عنوان یک اصل مهم و پایه توجه قرار گیرد. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار بیان می نماید: مشاور این طرح نیز باید به منظور بهره مندی از راه دسترسی به قسمت های مختلف تالاب، آب آشامیدنی و استفاده از زیبایی های تالاب و پرنده نگری مطالعات دقیقی انجام دهد تا توازن زیستی در این منطقه برهم نخورد.

  • گردشگری در تالاب فرصت است، نه تهدید

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی می گوید: گردشگری در هیچ کجای جهان تهدید نیست، بلکه یک فرصت است و در تالاب میقان هم اگر به صورت کارشناسانه و علمی انجام گردد این گونه خواهد بود. علیرضا ایزدی بیان می نماید: طرح ارائه شده مشاور باید توسط این اداره کل دیده گردد تا مدیریت جامع در تالاب به درستی انجام گردد تا از این ظرفیت ارزشمند در استان بتوانیم انتفاع مالی داشته باشیم. وی ادامه می دهد: توجه به گردشگری در رشد و شکوفایی مالی استان در کنار سایر ظرفیت های صنعتی و کشاورزی می تواند بسیار دارای اهمیت باشد و باید در این بخش نیز برنامه ریزی هدفمند و کارشناسانه وجود داشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 313

به "گردشگری تالاب میقان اراک رونق می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری تالاب میقان اراک رونق می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید