کشف 40 عدد ابزار سنگی در یک محوطه باستانی

به گزارش مجله آراد، در کاوش های باستانشناسی اجرا شده در تپه جم اراک؛ ابزارهای کشاورزی مربوط به دوره های مختلف تاریخی کشف شده که نشان دهنده پیشینه تاریخی این منطقه است.

کشف 40 عدد ابزار سنگی در یک محوطه باستانی

کشف 40 عدد ابزار سنگی در تپه جم در استان مرکزی نشان داد که ساکنان این محوطه باستانی در گذشته به فعالیت های کشاورزی مشغول بوده اند.

لیلا بنی جمالی، سرپرست هیأت کاوش و برآورد تپه جم با اشاره به وسعت و پراکندگی سفال در تپه جم، هدف از انجام این پروژه را گاه نگاری نسبی و دقیق از این محوطه گفت.

این باستان شناس گفت:

با کاوش در این محوطه، 10 هزار و 417 قطعه سفال کشف شد که از بین این تعداد زیاد، 250 قطعه سفال طراحی شد، همچنین در مقایسه این سفال ها با نمونه های مشابه 5 دوره، مس و سنگ، مفرغ، اشکانی، ساسانی و متأخر اسلامی برای گاه نگاری محوطه تعیین شد.

او با اشاره به سایر کشفیات این محوطه اظهار کرد:

در این فصل 40 ابزار سنگی، تعدادی سرباره، تکه های فلز، ظروف سنگی و پاشنه در سنگی کشف شد که وجود این تعداد ابزار سنگی نشان از رونق فعالیت کشاورزی در محوطه جم در گذشته دارد.

وی با اشاره به تخریب های اجرا شده در این محوطه و سخت بودن کار تعیین عرصه و پیشنهاد حریم آن نیز گفت به منظور کاهش تخریب ها و تعرضات کار تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه جم با حفر 50 گمانه در چهار مرحله صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، این باستان شناس محوطه جم را یکی از بزرگ ترین محوطه های حاشیه رودخانه لعل واره بیان نمود و افزود که آن یکی از محوطه های حائز اهمیت و بزرگ استان مرکزی است و در سال 1388 در طرح بررسی باستان شناختی شهرستان محلات به سرپرستی مشترک لیلا بنی جمالی و جواد علایی شناسایی شد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 بهمن 1400 بروزرسانی: 3 بهمن 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2057

به "کشف 40 عدد ابزار سنگی در یک محوطه باستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 40 عدد ابزار سنگی در یک محوطه باستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید