پیش بینی آینده بورس؛ تبخیر 131 میلیارد دلار از ارزش بورس!

به گزارش مجله آراد، دنیای اقتصاد نوشت: معاملات بازار سهام در آخرین روز کاری در مدار منفی پیگیری شد و شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته 52 هزار و 902 واحد (معادل 1/ 3 درصد) ریزش کرد.

پیش بینی آینده بورس؛ تبخیر 131 میلیارد دلار از ارزش بورس!

به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه اکنون جریان معاملات بورس و فرابورس از فرایند منطقی خارج شده است و پیش بینی سمت و سوی بازار با توجه به دخالت های سیاست گذار و هیجان سرمایه گذار تا حدودی سخت خواهد بود.

ارزش بازار مجموع بورس و فرابورس در 19 مرداد در رقم 9 میلیون و 177 هزار میلیارد تومان قرار داشت، اکنون نیز این رقم با کاهش حدود 2 هزار میلیارد تومان به رقم 7میلیون و 229 هزار میلیارد تومان رسیده است. محاسبه ارزش دلاری بازار سهام نیز نشان می دهد از 8/ 426 میلیارد دلار در 19 مرداد ماه، اکنون با 131 میلیارد و 776 میلیون دلار کاهش به رقمی معادل 295 میلیارد دلار رسیده ایم.

به هر حال با توجه به اینکه خروج سرمایه در بازار منفی موضوعی اجتناب ناپذیر است، بنابراین مجموع پول خروجی از گردونه معاملات سهام در بورس و فرابورس از 20 مرداد ماه تا خاتمه معاملات روز گذشته رقمی بالغ بر 15 هزار میلیارد تومان محاسبه می شود. از بورس تهران 12 هزار و 940 میلیارد تومان و از فرابورس ایران نیز 2 هزار و 220 میلیارد تومان از معاملات سهام خارج شده است. نگاهی به شرایط صنایع بازار نیز نشان می دهد بیشترین خروج پول حقیقی از صنعت چند رشته ای با 3 هزار میلیارد تومان، محصولات شیمیایی با 5/ 2 هزار میلیارد تومان، بانک ها با 5/ 1 هزار میلیارد تومان و مواد دارویی با 3/ 1 هزار میلیارد تومان انجام شده است.

از طرفی بیشترین ورود پول حقیقی نیز در صنعت سیمان با 898 میلیارد تومان، فلزات اساسی 348 میلیارد تومان، حمل و نقل با 198 میلیارد تومان و سایر معادن با 25 میلیارد تومان تحقق یافته است. در این میان روز گذشته علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس تهران با حقوقی های بازار سرمایه جلسه ای با موضوع آنالیز چگونگی حمایت از معاملات برگزار کرد.

با این حال زمان بازگشت بازار به فرایند متعادل همچنان در ابهام قرار گرفته است. مسائل سهامداران به این ها محدود نمی شود؛ به عنوان مثال کارگزاری فارابی این روز ها بر مسائل سهامداران اضافه نموده است. به طوری که مشتریان این کارگزاری از شیوه مدیریت سردرگم شده اند و پاسخ درستی هم تا کنون دریافت ننموده اند. سفارش های خرید صندوق ETF دارا دوم (پالایشی یکم) در این کارگزاری به ثبت می رسد، اما بعد از چند روز سفارش به طور اتوماتیک لغو می شود و پول به حساب سهامداران باز می شود. تداوم این فرایند از سوی شرکت کارگزاری فارابی موجب می شود سرمایه گذاران بیشتر به فضای مبهم معاملاتی وارد شوند. آنالیز های دنیای اقتصاد نشان می دهد مشتریان سایر کارگزاری ها با چنین مسئله ای روبرو نیستند، بنابراین در صورتی که کارگزاری فارابی توانایی شفاف سازی و برطرف مسائل موجود را ندارد باید به صورت رسمی به جامعه سهامداری اعلام کند.

پیش بینی آینده بورس

فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه به دنیای اقتصاد می گوید: میزان بازدهی بازار سهام تا 290 درصد در چهار ماه ابتدایی سال 1399 رسید؛ بنابراین در پی چنین رکورد هایی اصلاح قیمت ها اجتناب ناپذیر است.

به گفته او در حال حاضر فعالان بازار سرمایه در برهه اصلاح قیمتی قرار دارند. این اصلاح به طور کلی مناسب ارزیابی می شود چرا که از خروج نقدینگی در بلند مدت از بازار سرمایه جلوگیری خواهد نمود و با کاهش قیمت سهام در واقع رغبت بیشتری برای خریداران بالقوه ایجاد می شود. به اعتقاد او اغلب صاحب نظران بازار سرمایه مدت ها در انتظار چنین اصلاحی بودند چرا که این افراد تردیدی در اصلاح نداشتند و فقط زمان اصلاح تا حدودی در ابهام قرار داشت.

این تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است اکنون بازار به طور اتوماتیک در حال اصلاح است. حتی بار ها پیشنهاد داده شد که نیازی به تهییج سهامداران اعم از حقیقی یا حقوقی برای نگهداری، حفظ و حراست از بازار نیست. اکنون بازار با اصلاح قیمت یقینا خود را کنترل خواهد نمود. آقابزرگی توضیح داد: در سه تا چهار ماه ابتدایی امسال مسوولان سازمان بورس هم چنین ذهنیتی داشتند که چه عواملی باعث می شود، در حالی که اقتصاد رشد بسیار ملایمی دارد بورس با جهش همراه شود. در آینده به دلیل تبعیت و تسری ذهنیت اصلاح در سطح عمومی قیمت ها به طور اتوماتیک فرایندی در بازار ایجاد می شود. در این فرایند دوره اصلاح اگر در راستا حرکتی خود با موانعی به صورت ارشادی و کنترل شده روبرو شود یقینا محدودیت های ایجاد شده دوره اصلاح را طولانی تر خواهد نمود. سریع ترین حالت ممکن نیز این گونه است که بازار در یک دوره کوتاه برای رسیدن به تعادل، به حال خود واگذار شود. او افزود: در چنین حالتی ممکن است ظاهر بازار خوشایند و پسندیده سهامداران نباشد، اما در مقابل 290 درصد بازدهی، اگر 30 تا 50 درصد افت در سطح عمومی قیمت و شاخص داشته باشیم، این اتفاق غیرمتوازن با شرایط مالی کشور نخواهد بود.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه در صورت ثبات شرایط فعلی شاخص کل بورس تهران از رقم یک میلیون و 400 تا یک میلیون و 300 هزار واحدی عقب تر نخواهد رفت. این ارقام، ارقام حداقلی هستند که در چنین نقاطی عرضه و تقاضا به تعادل می رسند. در این شرایط انگیزه برای ورود به بازار سرمایه مجددا ایجاد خواهد شد. بر این اساس، تجربه یک ماه اخیر نشان می دهد اغلب افرادی که تحت تاثیر کنفرانس ها و اخبار های متفاوت بورسی وارد این بازار شدند احتمالا در گروه متضرر ترین افراد حاضر در بازار سرمایه هستند. این کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که چنین تجربه ای باعث می شود مقطع بعدی بازار همزمان با گذر از اصلاح شاخص، سرمایه گذاران بی محابا، بدون برنامه، آگاهی و تجربه سرمایه های خود را به خصوص سرمایه ای که از محل فروش دارایی و... تهیه شده است وارد بورس نکنند.

آقابزرگی درخصوص زمان بازگشت بازار به فرایند متعادل نیز گفت: در صورتی که موانع روی اصلاح قیمت اعم از مدیریت های کنترل شده ایجاد شود یقینا دوره اصلاح طولانی تر خواهد شد.

اما در صورت عدم ایجاد موانع تا رسیدن شاخص به رقم یک میلیون و 400 هزار واحد اختلاف چندانی نداریم. طی هفته آینده جو معاملات همانند روز های سه شنبه و چهارشنبه نیست. ذات بازار نوسان سینوسی دارد، اما فرایند عمومی از ابتدا تا خاتمه هفته آینده احتمالا کاهشی است. اگر مقاومت خاصی صورت نگیرد بعد سه هفته تا یک ماه آینده تعادل نسبی داریم و بعد از آن شرایط باثبات و رشد ملایم را تجربه خواهیم کرد.

سوداگری حقوقی در بورس

بهروز شهدایی کارشناس بازار سرمایه با تحلیل شرایط فعلی بازار سرمایه به دنیای اقتصاد می گوید: فرایند بورس طبیعی نیست و از طرف حقوقی ها سوداگری جدی در حال اجرا است. به گفته او عموم حقوقی ها برای مدتی خود را پشت عرضه سهام عدالت مخفی کردند. در حال حاضر سهامدار عمده اساسا به دنبال جست وجوی منافع عمده در بازار نیست و فقط در راستا شناسایی سود حرکت می نماید.

عمدتا مدیران دو سال بیشتر در سمت خود قرار ندارند، در این مدت هم به دنبال کسب سود و جلب رضایت سهامدار عمده در مجامع هستند.

این تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است، تدابیر فعلی در راستای حمایت از بازار سرمایه راه به جایی نخواهد برد. اکنون بازار سرمایه از صندلی واقعی خود فاصله گرفته و به محلی برای سوداگری بعضی افراد تبدیل شده است.

او افزود: اکنون حقوقی ها نوسان گیر های اصلی بازار هستند. چند روز گذشته بازار سبز در حالی بازگشایی شد که طی 5 دقیقه ابتدای آغاز معاملات، کلیت نماد ها قرمز شدند. انفعال سازمان بورس هم با توجه به اینکه به کلیت معاملات دسترسی کاملی دارد در این زمینه جای بحث خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه درباره زمان بازگشت شاخص به فرایند تعادل نیز گفت: بازار سرمایه یک عقل جمعی است. همان طور که شاخص کل بدون اراده دولت و حقوقی ها، بر اساس پول هوشمند آغاز به رشد کرد، اکنون با ایجاد شرایط مناسب به فرایند تعادلی بازمی شود.

به اعتقاد شهدایی عرضه های آبشاری حقوقی ها، عدم حمایت این دست سرمایه گذاران از بازار، عرضه سهام عدالت و صندوق های درآمد ثابت، سیاست گذاری های خلق الساعه از جمله فروش و عدم نفت به مردم و مواردی از این قبیل بازار را به هم ریخت.

او گفت: همزمان با رشد ارز نیمایی شاخص بورس در منفی ترین حالت خود قرار گرفته است به این معنی که بازار اکنون در برابر پارامتر های مالی که به عنوان عناصر رشد اولیه در نظر گرفته می شد هم بی تفاوت شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1314

به "پیش بینی آینده بورس؛ تبخیر 131 میلیارد دلار از ارزش بورس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی آینده بورس؛ تبخیر 131 میلیارد دلار از ارزش بورس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید