هشدار درباره سرقت ایده های ایرانی در جشنواره های غیرمعتبر خارجی

به گزارش مجله آراد، رئیس بنیاد نخبگان سمنان به مخترعان و مبتکران ایرانی توصیه کرد: پیش از ثبت جهانی اختراع خود در جشنواره های غیرمعتبری که در کشورهای مختلف برگزار می گردد شرکت نکنند.

هشدار درباره سرقت ایده های ایرانی در جشنواره های غیرمعتبر خارجی

داود فیض در گفت وگو با خبرنگار مجله آراد، اظهار کرد: برخی کشورها با استقرار تیم های تخصصی در این جشنواره ها،از ایده های مبتکران ایرانی استفاده می نمایند.

این مبتکر و کارشناس با اشاره به توزیع مدال های رنگارنگ در این جشنواره های غیر معتبر اضافه کرد: این گونه مدال ها در بین کارشناسان به مدال های حلبی اشتهار دارند و متاسفانه در این جشنواره ها چیزی نصیب مخترعین ایرانی نمی گردد.

رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان با بیان اینکه در این جشنواره ها تقریبا به اندازه همه شرکت نماینده ها مدال توزیع می گردد اعلام کرد: این جشنواره ها تقریبا هیچگونه دستاوردی برای مخترع ایرانی به همراه ندارد. متاسفانه با وجود این برخی در این جشنواره ها شرکت می نمایند.

فیض با بیان اینکه اگر مخترعین مایل به شرکت در این جشنواره ها هستند حتما قبل از شرکت در آن اثر خود را ثبت جهانی نمایند اعلام کرد: دولت تا 80 درصد هزینه های ثبت جهانی اختراعات را تقبل می نماید و مخترعان می توانند اثر خود را از این طریق ثبت نمایند.

وی با بیان اینکه در جشنواره های داخلی که از سوی بنیاد نخبگان و معاونت علمی رئیس جمهور برگزار می گردد علاوه بر مخترعین از سرمایه گذاران نیز دعوت می گردد گفت: در این جشنواره ها ممکن است زمینه برای تجاری سازی اختراعاتی که پتانسیل لازم را دارند از این طریق فراهم گردد.

دبیر جشنواره منطقه ای رویش دماوند و خاوران در پاسخ به پرسش دیگر مجله آراد در خصوص آمار تجاری سازی اختراعات در استان اظهار کرد: نرم جهانی در این بخش تجاری سازی یک اختراع از هر یک هزار اختراع ثبت شده است و در استان سمنان میانگین تجاری سازی اختراعات بیش از نرم جهانی است.

وی با بیان اینکه هر اختراعی ظرفیت تجاری سازی را ندارد گفت: علاوه بر این تجاری سازی به پیگیری و رغبت و پشتکار شخص مخترع نیز بستگی دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 64

به "هشدار درباره سرقت ایده های ایرانی در جشنواره های غیرمعتبر خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره سرقت ایده های ایرانی در جشنواره های غیرمعتبر خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید