میزان سرمایه گذاری کشورهای اروپایی در توسعه زیرساخت های حمل ونقل

به گزارش مجله آراد، ساعت 11: 30 صبح روز سه شنبه هفته گذشته، پل بزرگ موراندی واقع در شهر جنوای ایتالیا بطور ناگهان فرو ریخت. پس از این حادثه، مقامات ایتالیا شمار تلفات ریزش پل در این کشور را 39 نفر اعلام کردند.

میزان سرمایه گذاری کشورهای اروپایی در توسعه زیرساخت های حمل ونقل

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش تجارت نیوز، آنطور که گفته شده، پس از ریزش پل موراندی، لوئیجی دی مایو، معاون نخست وزیر ایتالیا، شرکت سازنده این پل را مسوول سانحه معرفی کرد.

به گفته او، از آنجا که عملیات نگهداری و بازسازی به درستی انجام نشده، این پل فرو ریخته است. همچنین، فرانچسکو کوتزی، دادستان شهر جنوا نیز این رخداد را حاصل خطای انسانی خوانده است. اما شرکت اتوستراد پر لیتالیا اتهام ها را رد نموده و می گوید، عملیات بازرسی پل را طبق مقررات هر سه ماه یک بار انجام می داده است.

ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا نیز، سیاست های صرفه جویانه اتحادیه اروپا و کاهش بودجه اختصاصی به زیرساخت های فرسوده ایتالیا را دلیل اصلی این حادثه دانست؛ چرا که این پل بزرگراهی بخشی از شبکه حمل ونقل اروپایی به شمار می رود. این در حالی است که کمیسیون اتحادیه اروپا این اتهام را رد و اعلام نمود که هر کدام از کشورهای عضو، خود مسوولیت اولویت بندی بودجه ها هستند.

بر این اساس، تازه ترین گزارش های منتشر شده از سوی OECD، به آنالیز بودجه کشورهای اتحادیه اروپا در گسترش زیرساخت های حمل و نقل پرداخته است. از طرفی گفته می گردد که افزایش حجم ترافیک در بزرگراه شهر جنوا، باعث تسریع در تخریب پل موراندی شده است. با این حال، طبق گزارش های منتشر شده، هدر دادن سرمایه گذاری در شبکه راه های ایتالیا، غیرقابل انکار است.

در تازه ترین آنالیز بی بی سی، سرمایه های اختصاص یافته به زیرساخت های حمل و نقل در کشورهای اروپایی را نشان می دهد. آنطور که گفته شده، در حالی که آلمان، فرانسه و بریتانیا در سال های اخیر، هزینه های بسیاری در بازسازی زیرساخت شبکه راه های خود داشته اند، ایتالیا در این مورد، کاهش هزینه نیز داشته است.

آنطور که گفته شده، در سال 2007، حدود 13.66 میلیارد یورو در بخش توسعه زیرساخت های حمل ونقل در ایتالیا سرمایه گذاری شده بود که در سال 2008، این رقم تقریبا به 12 میلیارد یورو کاهش یافت.

این در حالی است که نرخ سرمایه گذاری زیرساخت های حمل ونقل در آلمان، فرانسه، اسپانیا و بریتانیا، در سال 2007 بین 6 تا 10 میلیارد یورو بود و تا سال 2008، سیر صعودی در پیش گرفته بود. طبق آمارهای منتشر شده، در سال 2009، توسعه راهی در ایتالیا، با کاهش قابل توجه سرمایه گذاری روبرو شده و بودجه اختصاص یافته به توسعه زیرساخت های حمل و نقل در این کشور به کمتر از 6 میلیارد یورو رسید.

هرچند در این سال ها، کشورهای اروپایی به بحران اقتصادی دست به گریبان بودند، بر این اساس، در تمام کشورهای مورد آنالیز، کاهش قابل توجهی در سال های 2009 تا 2011 در سرمایه گذاری بخش راه ها دیده شد.

با این حال، به نظر می رسد در این سال ها، ایتالیا و آلمان کوشش اندکی برای رشد سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت های حمل و نقل داشتند اما پس از آن، طبق آمار منتشر شده، آلمان توانست رشد سرمایه گذاری راه های خود را ادامه دهد و ایتالیا، با کاهش سرمایه گذاری روبرو شد. هرچند که رشد سرمایه گذاری ها در آلمان، فرانسه و بریتانیا در سال های 2011 تا 2015، روند قابل توجهی نبود اما طبق آمار منتشر شده، در مقایسه با ایتالیا، درصد بیشتری از بودجه خود را به توسعه و بهبود زیرساخت های حمل و نقل اختصاص دادند.

آنطور که گفته شده، در سال 2015، میزان سرمایه گذاری ها در توسعه راهی در این کشورها بین 9 تا 12 میلیارد یورو بوده و در ایتالیا، تنها حدود 5 میلیارد یورو در توسعه زیرساخت های حمل ونقل هزینه شد.

گفته شده پل موراندی در سال 1967، با کارکردی حدود 100 سال، طراحی و ساخته شد. در حالی که این پل پس از 51 سال، فرو ریخت. آنطور که گفته شده، کارشناسان مدت ها بود که در خصوص ایمنی و ثبات پل موراندی هشدار داده بودند.

بعضی استفاده از مصالح بی دوام و تشخیص اشتباه سن بتن مصرف شده در این سازه را دلیل فروریختن پل موراندی می دانند اما در نهایت، بسیاری از کارشناسان بر این باورند، اگر سرمایه های بیشتری صرف تعمیر و نگهداری از این پل شده بود، ایتالیا شاهد این حادثه نبود.

منبع: تعادل

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 22 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 599

به "میزان سرمایه گذاری کشورهای اروپایی در توسعه زیرساخت های حمل ونقل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان سرمایه گذاری کشورهای اروپایی در توسعه زیرساخت های حمل ونقل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید