میزان افزایش دمای جهان طی 10 میلیارد سال اندازه گیری شد

به گزارش مجله آراد، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، زمین تنها سیاره ای در جهان نیست که دمای آن به تدریج در حال افزایش است و یافته های محققان نشان می دهد کل جهان به تدریج و با سرعتی اندک در حال گرم تر شدن است.

میزان افزایش دمای جهان طی 10 میلیارد سال اندازه گیری شد

ستاره شناسان دانشگاه اوهایو با همکاری محققانی از ناسا و کشورهای اروپایی پیروز به برآورد متوسط دمای گازهای کیهانی در اعصار و دوره های زمانی مختلف از ده میلیارد سال قبل تا به امروز شده اند و به این جمع بندی رسیده اند که جهان امروز ده برابر جهان ده میلیارد سال قبل گرما دارد.

بررسی این موضوع با استفاده از نور دریافتی از سیارات بسیار دوردست صورت گرفته که برخی از آنها میلیون ها و چه بسا میلیاردها سال نوری با کره زمین فاصله دارند و نوری که در حال حاضر از آنها به زمین می رسد مربوط به سال های بسیار دور است. سپس دمای گاز کیهانی مربوط به چنین نورهایی با دمای گازهای کیهانی بسیار نزدیک تر به کره زمین مقایسه شده است.

تحقیقاتی که در این زمینه با استفاده از تجهیزات پیشرفته محاسباتی و ستاره شناسی صورت گرفته، نشان می دهد با بررسی میزان قرمزی نور دریافتی می توان فاصله گاز کیهانی از زمین را نیز مشخص کرد.

دانشمندان معتقدند علت افزایش دمای جهان این بوده که هستی به گونه ای تکامل یابد تا زندگی در نقاط مختلف آن ممکن شود. در عین حال متوسط دمای جهان هنوز بسیار پایین و برابر با منفی 270.4 درجه سانتیگراد است که اندکی بیشتر از صفر مطلق محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1438

به "میزان افزایش دمای جهان طی 10 میلیارد سال اندازه گیری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان افزایش دمای جهان طی 10 میلیارد سال اندازه گیری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید