مواد اولیه دارویی تشخیص و درمان سرطان فراوری شد

به گزارش مجله آراد، محققان در یک شرکت دانش بنیان پیروز به فراوری مواد اولیه دارویی شدند که به واسطه این مواد، دارو و کیتهای تشخیص سرطان از جمله سرطان پروستات به فراوری می رسند.

مواد اولیه دارویی تشخیص و درمان سرطان فراوری شد

به گزارش خبرگزاری مالی ایران ، امروزه بیماری سرطان، یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر در جهان و کشور ما به شمار می رود بنابراین تحقیق و پژوهش برای تشخیص و درمان آن امری حیاتی به شمار می آید.

پپتیدها به عنوان داروهای طبیعی قرن 21 با گستره درمانی بالا در بازار جهانی دارویی برای درمان بیماری های مختلف نظیر سرطان مورد استفاده قرار می گیرند.

در این زمینه مطالعات نشان داده شده که پپتیدهای نشان دار شده با رادیو نوکلئید های مختلف می توانند برای تشخیص و در مواردی درمان گونه های متنوعی از سرطان مورد استفاده قرار بگیرند لذا هر ساله ترکیبات پپتیدی نوینی در بازار دارویی جهان عرضه می گردد.

تحقیق در خصوص روش های نوین سنتز پپتیدهای دارویی در راستای تامین احتیاج کشور در جهت خودکفایی و بی احتیاجی از واردات داروهای با فناوری بالا نقش مشخص نماینده ای در ارتقای سطح کیفی پژوهش هدفمند و کاربردی در کشور دارد.

به همین دلیل محققان کشور پیروز شدند مواد اولیه داروهای پپتیدی را سنتز نمایند. این طرح با عنوان سنتز مواد اولیه رادیو داروای پپتیدی در سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه اول پژوهش های کاربردی در گروه تخصصی فناوری های شیمیایی را کسب نموده است. همچنین این طرح توسط سعید بلالایی در یک شرکت دانش بنیان به نتیجه رسیده است.

ساخت مواد اولیه برای فراوری کیتهای تشخیص سرطان

دکتر سعید بلالایی پژوهشگر این طرح با بیان اینکه در این راستا پیروز به سنتز 8 ماده اولیه برای تهیه رادیو داروهای پپتیدی شدیم، خاطر نشان کرد: در حال حاضر این مواد اولیه در اختیار شرکتهای دانش بنیان فراوری نماینده کیت های تشخیص تومورهای سرطانی قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه فراوری این نوع مواد اولیه باعث جلوگیری از واردات آن شده که این صرفه جویی ارزی برای کشور دارد، خاطر نشان کرد: ترکیب های سنتز شده تلفیقی از ساختار پپتیدی به همراه لیگاندهای HYNIC و DOTA هستند.

بلالایی با تاکید بر اینکه این مواد اولیه بر اساس استانداردهای بین المللی اجرا شده است، بیان نمود: تهیه این مواد اولیه دارویی احتیاج کشور به شمار می رود و ما توانستیم این احتیاج را رفع کنیم؛ در حال حاضر در این شرکت دانش بنیان که مواد اولیه داروهای تشخیص سرطان را به فراوری رساندیم می توانیم تامین نماینده مواد اولیه رادیو داروهای پپتیدی در سطح کشور باشیم.

برگزیده جشنواره خوارزمی با بیان اینکه این پپتید ها به تنهایی در حال حاضر برای درمان بعضی از گونه های سرطان مورد استفاده قرار می گیرند، خاطر نشان کرد: این دسته از ترکیبات بعد از اینکه به یک رادیو ایزوتوپ وصل می شوند می توانند برای تشخیص و در مواردی در راستای درمان گونه های متنوعی از سرطان مورد استفاده قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه در این شرکت دانش بنیان علاوه بر فراوری مواد اولیه دارویی، پپتیدهایی را تهیه می کنیم، بیان نمود: علاوه بر تهیه پپتید یک ماده دیگر به نام لیگند را به فراوری می رسانیم که این در اختیار شرکت هایی برای فراوری رادیو ایزوتوپ های خاص قرار می گیرد که نهایتا به صورت یک کیت برای تشخیص سرطان در اختیار مراکز پزشکی هسته ای کشور قرار می گیرد.

بلالایی تاکید نمود: هر نوع ماده اولیه بر پایه پپتید را که در حال حاضر به عنوان شاخص ترین داروهای جدید برای درمان سرطان در جهان مطرح هستند را می توانیم در داخل کشور فراوری کنیم.

استفاده از مواد اولیه برای درمان سرطان پروستات

وی با بیان اینکه توانستیم ماده اولیه تشخیص سرطان پروستات را نیز فراوری کنیم گفت: در حال حاضر دو مواد اولیه فراوری نموده ایم که به طور اختصاصی برای درمان سرطان پروستات در کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

برگزیده جشنواره خوارزمی گفت: در حال حاضر تامین نماینده این مواد اولیه هستیم و مقدار مصرف آن در کشور سالانه شاید به یک گرم هم نرسد ولی ارزش علمی به نسبت بالایی دارد.

این محقق با اشاره به میزان صرفه جویی ارزی فراوری چنین مواد اولیه ای در کشور مطرح نمود: تا پیش از این هر یک هزارم گرم این ترکیب با ارزشی معادل 300 تا 800 یورو از خارج کشور واردات شده و ارزبری داشت اما خوشبختانه ما در ایران این مواد اولیه را تامین نموده ایم.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 907

به "مواد اولیه دارویی تشخیص و درمان سرطان فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد اولیه دارویی تشخیص و درمان سرطان فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید